Pezmatim i fytit trajtimet popullore


Laringjit është një sëmundje inflamatore e laring mukozës dhe trake. Kjo zakonisht ndodh në sfondin e faktorëve të pafavorshme: klimën familjare, profesionale. Në disa raste, shkaku i sëmundjes është karakteristika anatomike. Ndonjëherë sëmundja merr një formë kronike nga fillimi. Kjo zakonisht ndodh për shkak të sëmundjeve të zemrës, enët e gjakut, mushkëritë. Sëmundja është mjaft e zakonshme, kështu që ju duhet të flasim për atë më. Përveç kësaj, njerëzit me trajtimet pezmatim i fytit sëmundje janë edhe të efektshme. Arsyet për të cilat ka pezmatim i fytit Sëmundje rrallë shfaqet vetëm, zakonisht kjo ndodh përkundër sfondit të vuajnë grykët, rinitit, e cila është një satelit i ftohjet.

Shpesh sëmundja ndikon tek njerëzit në bajamet e largëta. Ata zakonisht vuajnë nga pezmatim i fytit akute. Gjithashtu, sëmundja është konsideruar si një klasik për këngëtarët, aktorët, mësuesve, si ndodh në një ambient të votave tepruar tendosje. Shpesh pezmatim i fytit është një nga manifestimet e infeksioneve akute, gripit, fruthit, etj Shkaqet më të shpeshta të sëmundjes, gripit, sëmundjeve të frymëmarrjes, infeksionet virale, bronkit, pneumoni, reaksione alergjike, dëmtime të fytit, acarim të kimikateve. Simptomet e pezmatim i fytit Zakonisht, semundja fillon me një përkeqësim të përgjithshëm të pacientit. Ai e ndjen dhimbje kur gëlltitjes, vështirësi frymëmarrje, fyt gërvisht, kollë e thatë, transformuar gradualisht në lagësht.


Person ndjen lodhje, dhe nganjëherë ethe. Zë bëhet i ngjirur, ndonjëherë i ashpër, shpesh bëhet krejtësisht e heshtur. Sëmundja zakonisht zgjat jo më shumë se një javë, pastaj të shkojnë larg. Por në qoftë se ju nuk do të marrë hapa për të trajtimit, mund të blejë kronik. Metodat tradicionale të trajtimit pezmatim i fytit Para së gjithash, është e nevojshme për të eliminuar shkaqet e sëmundjes, për shembull, të marrë hapa për të trajtuar gripin, ftohjet. Atëherë ju keni nevojë për të siguruar laring qetë. Pacienti nuk duhet të flisni (të paktën, mund të themi pëshpëritje qetë) për 5 ditë. Kjo duhet gjithmonë të bëhet për pezmatim i fytit nuk bëhet kronik.

Atëherë ju keni nevojë për të ujitur pacientit shpesh pjesë të vogla. Pirja duhet të jetë e ngrohtë, laring nuk nervoz. Efekt shumë të mirë është qumështi i ngrohtë zier me mjaltë. Nëse keni nevojë për pezmatim i fytit gargarë shpesh, thith, e vënë ngrohtë qafën kompresa të ngrohjes. Sigurohuni që të heqin dorë nga pirja e duhanit, ajo nuk krahasohet me trajtimin e pezmatim i fytit. Jap si alkool, pije të nxehtë dhe të ftohtë. * Lechebnik lashtë ofron një mënyrë për të hequr qafe pezmatim i fytit. Prev gjumë çdo ditë të bëjë një dush të ngrohtë këmbë, të vënë në kompresë ngrohjes fyt. Dhe më të mirë leckë leckë përfundojë qafën thatë sapun integruar.

Në mëngjes të hequr përfundojë dhe të mbyllë një fyt të ngrohtë shall. Lyej fytit me nje perzierje te jodit dhe glicerinë. Mix në një tas të veçantë, këto dy mjete në 1: 2 raport, era mbi druri, të pastër pambuku shtupë shkop, do ta fusë në përzierje, pastaj butësisht furçë sipërfaqen e brendshme të fytit. Trajtim efektiv i mjeteve juridike popullore pezmatim i fytit janë infusions e bimëve: * Hidh 15 g të grimcuar alte rrënjë një gjysmë litër ujë të ftohtë. Cover, të lënë për një ditë. Pastaj merr 1 Dess. l. çdo 2 orë. * 1 ch. L. rrënjë grimcuar mashtruese derdh një gotë me ujë të ftohtë.

Dërgo në 08:00, shtoni 1 ch. L. mjaltë, pastaj pi një gjysmë gotë çdo 2:00 gjithë ditës. Ndihmë e mirë me pezmatim i fytit perime të thjeshtë: 2 tbsp. l. zhvishem qepë të thatë derdh një gjysmë litër ujë, vlim, të përfundojë lart, le të paraqiten 04:00. Strain, shpëlarje zierje fyt sa më shpesh të jetë e mundur. * Imët pres qepë të madhësisë të freskët të mesme. Vendoseni në një tas smalt, shtoni 2 h. L. sheqer, i hedh pak ujë për të mbuluar mezi sipërfaqe, kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri qepë është e butë, transparente, dhe përzierje është e trashë. Rezultuar slurry hani të gjithë ditën në pjesë të vogla. * Në një gotë me lëng të freskët karrota, vendin e 1 tbsp.

l. mjaltë është e mirë për aq shumë njerëz. Pije sips 4-5 herë në ditë, deri në fund të lëngut. * Rub në rende të vogël filxhan çerek e rrënjë të freskëta xhenxhefil. Llokoçis slurry në një gotë çiban mjaltë hikërror. Atëherë le të ftohtë, shtoni 1 ch. L. përzierje 1 c. çaj i ngrohtë ose qumësht. Pini natën para START
m. Boil përzierje e 1 tbsp. mjaltë dhe gjysmë filxhan lëng limoni ose boronicë. Merrni 1 orë. L. para se të shkojnë në shtrat. * Një ilaç i shkëlqyer popullore për pezmatim i fytit është inhalimi patate. Vlim një tenxhere të vogël të patate të freskëta me lëkurë, kreu Hidhe një peshqir mbi tenxhere dhe marr frymë me avull për 10-15 minuta.

Vetëm të jenë të kujdesshëm për të mos çift ishte shumë i nxehtë. * Pini lëng frutash rrepkë e zezë, duke shtuar pak mjaltë. Kjo do të thotë që ju duhet të pini 1 tbsp. l. disa herë në ditë, pas 01:00, pas një vakt. Cheers! Metodat tradicionale të trajtimit të fytit kronike Vlim për ngrohje të ulët në një tigan me kapak 250 ml qumësht dhe 1 tbsp. l. i urtë. Pastaj ftohet përsëri dhe vlim disa minuta.
Pini qumësht të nxehtë para se të ukutaytesya shtrat. * Shpëlaj zierje tuaj fyt të urtë dhe kamomil, të bëjë aerosol Thithja me antibiotikët, mbytje alkaline, vënë mustardë në kafaz i kraharorit, të aplikojnë ngrohjes në qafë. * Boil 4-5 patate të mëdha në lëkurat e tyre, që të mos u shemb.

Ndani ato në gjysmë, bashkëngjitni ftohjes mbrapa ose gjoks, të ukutaytesya. Svetlana,