Pezmatim i fytit - Simptomet, Mjekimi mjetet juridike popullore në të rriturit


Laringjit - një sëmundje inflamatore e membranës mukoze e laring. Zakonisht pezmatim i fytit e lidhur me sëmundje ngjitëse dhe mund të jetë një shenjë paralajmëruese apo komplikacion i gripit, të ftohtë të përbashkët. Ai kontribuon në zhvillimin e hipotermi të rënda, gojë frymëmarrje e ajrit të ftohtë.
Nuk është shpesh një shkas për fillimin e sëmundjes janë pirja e duhanit, alkoolit, përqendrime të larta të pluhurit në ajër dhe tendosje litarët vokale, përmes zë bëhet i ngjirur, dhe ndonjëherë mund të zhduken përkohësisht plotësisht. Vjen muajve të dimrit të ftohtë afrohet, dhe me ta të vijnë karakteristike sëmundje e kësaj kohe të vitit.

Laringjit në mesin e tyre. Pra, nuk do të ishte e tepërt të flitet më shumë për atë për të mbrojtur veten nga sëmundja. E pra, në qoftë se jo me fat për të përmbushur sëmundje të armatosur. Tema jonë sot: pezmatim i fytit - simptomat, mjetet juridike trajtim popullore në të rriturit. Pse ka pezmatim i fytit? Ka pezmatim i fytit akute dhe kronike. Forma më e zakonshme akute në të cilën sëmundja e kaluar për rreth 14 ditë, dhe një, trajtim në kohë cilësore shkon pa u vënë re. Të rriturit kronike të marrë më shumë se 2 javë, është e karakterizuar nga rifillimi, komplikime. Prandaj, në qoftë se rimëkëmbja nuk do të ndodhë më shumë se 2 javë, është e domosdoshme për të parë një mjek si pezmatim i fytit të mundshëm në këtë rast, është një simptomë e një sëmundjeje më të rëndë.


Të rriturit akute zakonisht një sëmundje e pavarur, për shkak të hipotermi, gripit, ftohjet, infeksionet, apo tendosje përmes litarët vokale. Gjetur shpesh në këngëtarë, aktorë, mësuesit. Sëmundja prek të gjithë rreshtim të laring apo pjesërisht, epiglotis, folds vokale. Forma kronike është përsëritje e shpeshtë e sëmundjes (pezmatim i fytit shpesh përsëritet) përmes inflamacionit të zgjatur në hundë, fyt, hundës, sinuseve paranazale. Shpesh formë kronike është për njerëzit të abuzojnë alkool, duhan. Për fat të keq, laringjit kronik ndodh në klasë, si një sëmundjeje profesionale.

Simptomet e pezmatim i fytit në të rriturit Simptomë kryesor i sëmundjes - një zë i ngjirur. Gjithashtu, pacienti ka vështirësi, dhimbje kur gëlltitjes, e thatë, gudulisje. Pastaj ka një kollë, fillimisht thatë, pastaj i lagësht. Pacientët ankohen për dhimbje koke, ethe e butë. Në zhvillimin e zërit sëmundjes bëhet i ngjirur, i përafërt, mund të zhduken përkohësisht plotësisht. Ju mund të jetë në vështirësi në frymëmarrje për shkak të ngushtimit të glottis, ënjtje të saj, vrull. Për të procesit nuk e pranojnë formën kronike, simptomat e para të sëmundjes duhet të merren për trajtimin e tij. Trajtimi i pezmatim i fytit në të rriturit për të Popullit Mjekësisë tradicionale me sukses të përballen me pezmatim i fytit që trajtimi të fillojë menjëherë, mos kandidojë sëmundjen.

Unë ju ofrojmë disa receta efektive për trajtim: * Rub qepë të freskëta integruar, pour 0,5 litra qumësht të vluar (nuk vlim). Lë të qëndrojë deri gjysmë ore, pastaj tendosje. Një gotë qumësht të ngrohtë para se pi gjumit infuzion, qelqi i dytë i nxehet, pini në mëngjes. * Nëse zë wheezing, ose zhdukur, kuzhinier 100 g. Nga karrota të freskëta integruar në 0,5 litra Bujqësisë qumështit. Le të qetësohem pak, pini gllënjka të vogla deri sa askush nuk do të thotë mbi të. Pra, bëni 3-4 ditë. Kur simptomat e pezmatim i fytit provoni një ilaç popullore. Brew në një kovë me ujë të valë 400-500 m. Kamomil lule farmaci. Cover, të lënë për gjysmë ore, pastaj derdh me napë në një banjë me ujë të ngrohtë (38-39 gradë).

Merrni këtë dush terapeutik për 15-20 minuta, inhaling avull. Pas dush, shpejt lëkurë të thatë me një peshqir, thith çorape pambuku vodka, e shtrydhur mirë. Përhapjen krem ​​këmbë, veshin çorapet e shtrydh e pambuku, përfundojë polietileni krye, pastaj të vënë në çorape leshi. Gjithashtu, veshin rroba të ngrohta, pini çaj nenexhik me mjaltë (raspberries) dhe shpejt në shtrat. I mirë kryesor ngrohtë deri për natën. * Për trajtimin e pezmatim i fytit në të rriturit të përgatisë një tjetër ilaç popullore: të vogla, jo më shumë qershi, rrikë fetë rrënjë, pres, derdh 1/3 c. ujë të vluar, të mbuluar me një peshqir, të lënë për 20 minuta.

Pastaj llokoçis në 1 infuzione orë. L. sheqer (mjaltë). Llokoçis, tendosje, pini 1 h. L. larë poshtë me 1 tbsp. l. ujë të ngrohtë për 2-3 orë. Pi këtë infuzion i 2-3 ditësh. * Për mësuesit, aktorë, këngëtarë dhe njerëz të tjerë që vuajnë nga forma akute ose kronike të pezmatim i fytit, nuk është një ilaç shumë i mirë folklorik. Hidh në pan 1 tbsp. ujë, shtoni 0,5 cent. fara anise, të vënë në furrë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta. Pastaj tendosje në një tas nëpërmjet një sitë, vë lëngun në një 50 g mjaltë bli natyrore, 2 tbsp. l. raki, vlim, hiqni nga të nxehtit. Le të ftohtë, të marrë 1 tbsp.

l. do të thotë atje kapnuvshy 1 pikë Propolisi tretësirë ​​çdo 30 minuta. Ky mjet f