Bloodroot e bardhë përdoret në mjekësinë popullore


White Bloodroot ka një histori të pasur e përdorur në mjekësinë tradicionale dhe popullore. Për trajtimin e përdorur kryesisht rrënjët e bimëve. Ata mbledhin fuqinë themelore shëruese më afër dimrit, pas acar e parë në vjeshtë. Ju gjithashtu mund të angazhohen korrje e tyre në fillim të pranverës, pas lëndinë parë. Bimore ka një sërë të pasur të elementeve të ndryshme gjurmë, vitamina dhe ushqyesve të tjera. Për atë që është Bloodroot dobishme të bardhë, që përdoret në mjekësinë popullore ky bimore, unë të përpiqet për të të treguar në këtë faqe interneti. Kohët e fundit, rreth 30 vjet më parë ajo është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të gjëndrës tiroide.

Për shembull, ajo është përdorur në tirotoksikozë, hyperthyroidism, me gunga, goiter toksike, me sukses trajtimin e hyperplasia e gjëndrës tiroide. Efektiviteti i trajtimit marrë konfirmimin klinike. Cinquefoil unik shërim për shkak të pranisë brenda saj të taninet dhe trembëdhjetë elementet më të rëndësishme gjurmë, më e rëndësishme e cila është jod dhe yodystoy acid anion se e lehtë dhe të zhytur plotësisht nga trupi.
Prandaj, ajo është plotësisht shërojnë nga goiter dhe sëmundjeve të tjera tiroide dhe fazat madje hershme të kancerit tiroide. Në fund të fundit, shkaku kryesor i këtyre sëmundjeve - mungesa e jodit në trup.


Terapistët fito rekomandojnë marrjen e drogës nga njerëzit Potentilla që jetojnë në zonat e mungesa e jodit. Bloodroot përdoret për trajtimin dhe sëmundje të tjera, duke përfshirë çrregullimet e lidhura metabolike, mosfunksionim i sistemit endokrin, traktin gastrointestinal. Në disa raste, bimët mori shpëtoj e tumoreve të ndryshme, duke përfshirë malinje. Është e rekomanduar për të përdorur bimore për trajtimin e sëmundjeve të sistemit, mëlçisë, sistemit kardiovaskular ndihmon tretjen e ushqimit. Plant gjithashtu ka veti antiseptike dhe ajo është përdorur për të përshpejtuar shërimin plagë. Përbërja biokimike e bimëve forcon enët e gjakut, duke i bërë ata më elastike dhe nëpër mure.

Bloodroot rregullon kolesterolit në gjak, përmirëson gjakun, rrit tonin e mureve të zorrëve, shërojnë Ulçera në stomak. Përgatitjet bimët bazuar privojë trupin e toksinave, heq arteriosklerozës. Për të gjitha cilësitë e tij medicinale, praktikisht bimore jo-toksike. Në të kundërtën, që ka aktivitet antibacterial, ajo është përdorur në mënyrë aktive për të trajtimin e dizenteri, kolit, enterocolitis dhe sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal. Zierje e rrënjët përdoret për sëmundjet e nyjeve, përdhes, reumatizmi. Në Bjellorusi, gjatë pini supë me lëshimi të mitrës, menstruacioneve dhimbshme.

Pluhur nga grimcuar rrënjët e thara lara me plagë të qelbëzuar, trajtoj abscese, vlon, abscese. Infuzion i rrënjëve është përdorur nga jashtë për hemorroide, qanin ekzemë. Përdoret në zgjidhje për shpëlarje gojë me stomatiti dhe malcim nullesh. Farmacitë mund të gjendet drogë bazuar në atë bimore quajtur ENDONORM. " Ajo është përdorur për të trajtimin e tiroide, hyperthyroidism, hypothyroidism, sëmundja Graves, varret, dhe shumë sëmundje tjera. Si të aplikoni Bloodroot e bardhë për të trajtuar? Infusion: Vendos 2 lugë në një termos. l. të thata lë grimcuar e bimëve, derdh 400 ml.

ujë të valë. Infuzion është përgatitur 08:00, kështu që është më mirë për të lënë atë në të gjithë natën. Në mëngjes, tendosje, pini të gjithë infuzion për 3-4 orë për të gjithë ditën. Pini atë gjysmë ore para ngrënies. Tretësirë: Në mjekësinë popullore më e përdorur zakonisht Bloodroot tretësirë. Tretësirë ​​është përdorur për të trajtuar sëmundjet e gjëndrës tiroide. Për punë monotone e saj përgatitore në një 50g mulli kafeje peeled, të thata rrënjët. Hidh pluhur rezulton në një shishe të pastër, pour 0,5 litra. Vodka mirë apo alkool i holluar. Zakuporte plug, hiqni një vend të errët për një muaj. Tronditur rregullisht përmbajtjen e shishes. Pas skadimit, tendosje, të marrë 30 pika në 1 lugë gjelle.

l. ujë, 3-4 herë për përtacisë, para ushqimit. Trajtim efektiv nevojitet 100-150 g rrënjë për fazat fillestare të sëmundjes. Nëse keni nevojë të përdorni forma të avancuara të 300-500 g. Nga rrënjë pluhur. Pluhur nga rrënjët e bimëve Bluaj 50 g rrënjë duke përdorur mulli në gjendjen pluhur. Llokoçis 1/4 h. L. pluhur 1/4 filxhan kos, dhallë ose qumësht i thartuar. Pije pranuar do të thotë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kursi i trajtimit - 30 ditë. Atëherë ju duhet të marrë një pushim për një javë dhe të përsëritur trajtim. Kur trajtimin e fëmijëve doza pluhur përgjysmuar. Kur agjentët trajtojnë duhet të ndjekë punën e muskujve të zemrës.

Nëse ka një takikardi e theksuar, e cila nganjëherë ndodh në trajtimin e hershëm të goiter, sëmundje të mëlçisë ose në menopauzë, të ulur dozën dy herë. Efekti i trajtimit në këtë rast do të jetë pak më vonë, por trajtimi është po aq efektive. Kur përdorni bimë për të trajtuar sëmundje, mos harroni se ajo mund të reduktojë presionin e gjakut. Potentilla bardhë praktikisht ka contraindications, megjithatë, përpara administrimin e saj duhet të konsultoheni me një mjek. Cheers! Svetlana,