Bloodroot e bardhë - përdorimi, contraindications, farmaci, foto


Bloodroot përshkrim të bardhë. White Bloodroot (Potentila alba L) - është një barishte medicinale dhe lartësia gjithëvjetor të datës 8 deri në 25 cm Ajo i takon familjes Rosaceae.. Rrënja e cinquefoil bardhë - rhizome trasha, të zezë dhe kafe. Bimë është e mbuluar me mëndafshtë, qime presion. Gjethet e rrënjë - palmate, fund butë, me 5 gjethe jeshile të errët, stipules - heshtak. Lulëzuar rrjedh me 1 - 2 gjethe që janë 3 deri në 5 lule. Petals - e bardhë, notched sepals më të gjatë. Fletushkat - sepals më të shkurtër, linear-heshtak. Stamens - 20. fruitlets - hairy në bazë. Lulëzuar bimët ndodh në pranverë dhe në muajin e parë të verës.

Bloodroot e bardhë: Emrat e tjerë bimët. White cinquefoil - barishte me nofkën gjerësisht pyatipalnokom, pyatiperstnem, pesë gishtat. Rritet Bloodroot bardhë? Bimë është gjetur në zonën e stepë të pjesës evropiane të Rusisë në livadhe, pyje gjetherënës ostepneni, skajet e pyjeve, livadh stepat, shkurre. Rritje cinquefoil bardhë. Futem fara Bloodroot e bardhë dhe vegetatively - rizomat pjesë nga buds fjetur. Sepse fara kanë një ngjashmëri të ulët të bardhë cinquefoil, fidanë të zhvilluar ngadalë, shumimin vegjetativ me kërcell mënyrë 1,5 cm është e rëndësishme. Në një rrënjë të bardhë cinquefoil mund të merrni 10 deri në 50 rrjedh.


Mbjellë ato në pranverë dhe në vjeshtë. Si e tillë, bimët nuk kanë nevojë për kujdes të ndërsa pas 4 vitesh rritet bimë të pjekur që ka arritur peshën më të lartë të rhizomes dhe rrënjët. Bloodroot e bardhë - Photos.

Bloodroot bardhë, bosh. Për impiantit të trajtimit duke përdorur bar e saj (lule, gjethe, rrjedh), rhizome. Inventarët e lëndëve të para të bëra gjatë lulëzuar Potentilla. Përbërja kimike: cinquefoil e bardhë. White Bloodroot përmban jodit, taninet, saponins, anion acid yodystoy, kalcium, natrium, nikel, mangan, alumini, Lanthanum, bismut, Cobalt, molibden, argjendi, bakri, zinku dhe hekuri.

Kështu BAV më shumë rhizome. Pronat medicinale të bimëve cinquefoil bardhë. Droga bimët trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të gjëndrës tiroide. Bloodroot e bardhë - përdorimi. Infusion Bloodroot barishte e bardhë - një mjet i mirë për trajtimin e hyperthyroidism. Mjekësisë tradicionale është e rekomanduar për të pirë një zierje e bërë nga bar cinquefoil bardhë me mosveprim e mitrës. Pluhur bari i thatë spërkatën me cinquefoil bardhë vlon.
Trajtimi i Bloodroot bardhë. Infuzion cinquefoil bardhë. 10 g të rrënjëve dhe bimëve oblyyte 200 ml ujë të vluar, thith për disa orë. Përdorni në tirotoksikozë nga 1 qind. l. 1,5 gota e 2 - 3 vjet.

në ditë. Vendosur më saktësisht dozen mund si mjek zemre dhe varësisht nga faza e sëmundjes. Merrni infuzion për një muaj, pastaj të marrë një pushim për dy muaj dhe të përsëritur trajtim. Bloodroot tretësirë ​​e bardhë. 50 gram e grimcuar cinquefoil rrënjë oblyyte bardhë gjysmë litër vodka, thith atë në rrënjët e 3 javësh në temperaturë dhome në terr. Merrni 3 g. Per dite 30 pika 25 minuta përpara se të hahet, pirja 50 ml ujë, dhe infuzion të mirë të hithër ose Lungwort. Trajtimi vazhdoi - një muaj, pastaj të marrë një pushim për një javë dhe të përsëritur trajtim. Bloodroot e bardhë gjatë kulm.

Në përzierje patologjike kulmor 2: 2: 2: 3: 3: 3 (Neni L..) Dhe bluaj bimët cinquefoil bardhë, balsam limoni, Repeshko, Calendula, sanëz dhe i vdekur-hithër. Hidh 2 tbsp. l. mbledhë një gjysmë litër ujë të vluar dhe thith kapakun 12:00. Pini 5 herë në ditë për 100 gram infuzion pas ngrënies për 40 ditë. Ka një cinquefoil e bardhë në barnatore? Po, ky produkt "ENDONORM" për trajtimin e kancerit tiroide. Ky medikament është i bazuar në të bardhë cinquefoil trajton hyperthyroidism, hypothyroidism, 'sëmundje, hyperthyroidism Graves, Graves Graves sëmundje, gushë euthyroid, thyroiditis autoimune, hyperplasia tiroide. Efektet anësore të Potentilla bardhë.

Substancat të përfshira në rrënjët e cinquefoil të bardhë nuk kanë efekte anësore mbi njerëzit dhe jo të dëmshme për të. Medicines me cinquefoil bardhë ulur presionin. Çfarë është Bloodroot e bardhë contra? Nuk dihet.