Bloodroot - përdorimi, Kundërindikimet, foto


Përshkrim. Barishte gjithëvjetor. Ajo i takon familjes Rosaceae. Bimët rizomat klubneobraznyy, të shkurtër, të trashë, me shumë rrënjë të vogla. Nga rizomat Potentilla patë larg të gjatë, e kamufluar, rrjedh hollë. Rrjedhin kryesor i Potentilla butë, me një rozetë e lë basal. Gjethet janë të shkurtër, imparipinnate, shumë flokë, dhëmbëzuar, fund argjendtë-bardhë, të lartë e gjelbër. Lulet janë të verdha, të vogla, në gjeth të gjatë shoots e nyjeve ose rozetë rritje. Fruta - Ekipi achene. Blooms bimore nga maji deri në gusht. Shpërndarja. Bloodroot patë rritet në Ukrainë, Lindjen e Largët, në pjesën evropiane të Rusisë, Perëndimore dhe Siberia Lindore, Kaukaz.

Ajo rritet kudo - në tokë me lagështi përgjatë rrugëve, pranë shtëpive, në mesin e shkurre, fushat, livadhet. Çorape. Për prodhimin e barnave të përdorura dhe të bazës Potentilla patë. Bimët Gras grumbullojnë kur ajo blooms, rrënjët - nga shtator deri në fund të tetorit, për të mbledhur fara si ata të shkojnë qelbëzim. Thata bari, përhapjen në një shtresë të vetme, jashtë në hije. Rizomat e Potentilla gërmimi, brushat terrenin, larë shpejt me ujë të ftohtë dhe pastaj të thata në një zonë të ventiluar. Mbani barin nuk mund 24 muaj, rrënjët - 60 muaj.


Bloodroot - Photos.

Përbërja kimike. Bloodroot patë përmban flavonoids, acid Askorbik, taninet, saponins, e hidhur, vaj të paqëndrueshme, yndyror dhe acide organike. Shumë rrënjët i saj i proteinave dhe niseshte. Pronat farmakologjike. Bimë Potentilla patë zbulon antibacterial moderuar, anticonvulsant, analgjezik dhe veprim astringent. Ajo stimulon sekretimin e stomakut lëng, bile, urinë dhe parandalon kapsllëk. Bloodroot - përdorimi. Bloodroot patë ndihmon me diarre, dhe në dhimbje të vrullshëm në stomak. Në praktikën e barishte mjekësi tradicionale përdoret në sëmundje tëmth dhe veshkave guri, me gjakderdhje të brendshme, dizenteria, bronkit dhe anginë.

Brenda përgatitjet bimore që përdoren për menstruacioneve dhimbshme dhe dhimbje të mitrës, dhe nga jashtë - për dhimbje dhëmbi, pezmatimi i fytit ose në gojë, si dhe sëmundjet e lëkurës. Medikamente. Infuzion për lavazheve vagjinore për dhimbje dhe sëmundje gastro-intestinale. derdh një litër ujë të vluar 4. l. herbs me rizomat Potentilla orë dhe të lënë për lëndët e para, pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Merrni një gotë 2 -. 3 vjet Per dite. Supë për përdorim të jashtëm. 1,5 gota ujë të valë derdh shekulli. l. barishte bar patë Potentilla dhe vlim për 5 minuta dhe pastaj të lënë për një tjetër 02:00, profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Aplikoni për kremra hemorroide, ekzemë, bruises, supë shpëlarje gojën me malcim nullesh dhe për dhimbje dhëmbi. Supë. 1/4 litër ujë të nxehtë të zier pour 1 tbsp. l. rizomat patë Potentilla dhe 15 - 20 minuta. ngrohjes në 100 ° C dush me ujë, pastaj cool. Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni 4 g. Per dite para ushqimit për 2 lugë. l. Supë me menstruacioneve dhimbshme. Hidh një gotë qumësht 1 lugë. L. Fara patë Potentilla dhe vlim për 5 min., Atëherë profiltruyte. Merrni 2 g. Në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, 0,5 gota. Bloodroot - contraindications.

Përmbahen nga duke marrë Bloodroot patë atonycheskymy kolit me kapsllëk dhe në koagulimit të gjakut. Të jenë të kujdesshëm kur duke sjellë gurë në veshka dhe në krizat hypertensive.