Grykët Lacunar në trajtimin e fëmijëve, simptomat, komplikime


Angina është një fëmijë - prindërit tronditur dhe nganjëherë nuk e di se çfarë të bëjë! Një fëmijë kanë nevojë për ndihmë, sepse ajo është e keqe, ajo është temperaturë e lartë e trupit, dhimbje të fytit. Çfarë duhet të bëni në këtë situatë? Le të përpiqemi së bashku që të kuptoj se çfarë përbën grykët lacunar në fëmijë, trajtim, simptomat, ndërlikimet e kësaj sëmundjeje. Lacunar grykët, çfarë lloj i sëmundjes që ajo shkakton? Lacunar grykët - sëmundje akute infektive, infektues ajo kryesisht ndikon në bajamet Palatine, në mungesë të tyre (fshirja), procesi i përfshirë bajame gjuhësor. Atëherë gjendja e fëmijëve në shumë shenja të rënda të dehjes i theksuar.

Shkaku kryesor i grykët lacunar në fëmijët është futja e patogjenëve (Staphylococcus, Streptococcus, Adenoviruset) në fëmijën. Por infeksion në vetvete nuk është gjithmonë një proces patologjik. Rol të rëndësishëm ka luajtur duke ulur rezistencën e përgjithshëm të fëmijës. Në disa raste, infektimi krimb është shkaktuar jo vetëm dobësuar patate të skuqura të sistemit imun, por edhe trupi allergization fëmijës. Infeksioni ndodh përmes pikëzave ajrore (kur teshtitjes, kollitjes, puthja), nga kontakti (lodra, kontaminuar objekte konsumit) dhe mënyrës ushqyese (të hahet ushqim të kontaminuar).


Para se të filloni duke parë simptomat duhet të marrë disa kohë (periudhë inkubacioni) është zakonisht ajo do të zgjasë nga 12:00 deri në 2-3 ditë. Simptomat grykët lacunar në fëmijët Sëmundje klinike zhvillohet shumë shpejt. Gjendja e fëmijëve të vështira, të paktën në mënyrë të moderuar. Në simptomat ballë të dehjes, më i ri fëmija, aq më shumë ata janë të shprehur. Rritja e temperaturës trupore te 39,0-39,5 C, fëmijët nganjëherë bie të fikët, ka një ethe, dhimbje koke, konfiskimet mund të jetë, në çrregullim të traktit gastrointestinal, të vjella, diarre. Fëmijët më të rritur ankohen për dhimbje të forta në fyt, yrradyyruschye veshin, gëlltitjes dhimbshme, jargëzim tepruar.

Dehje të rënda ndonjëherë shkakton dhimbje në zemër. Fëmijët që ndryshojnë zërin, ai bëhet i hundës. Në nivel lokal në fyt është skuqje të ndritshme e bajamet, pasmë faringut mur dhe harqeve, dhe ënjtje. Boshllëqet (vrima) e bajamet mund të shihet fluturuar në formën e qelb bardha-gri ngjyrë, ajo mund të hiqet me lehtësi. Shumica e sulmeve janë bajamet kufizuara. Nëse sëmundja është i rrjedhshëm, jo ​​për trajtim në kohë, me përfshirje të mundshme në grupe të tjera të indit limfoid vendosur në nasopharynx. Pastaj tubarna mund të zhvillojnë pectoris, retronazalnoy dhimbje të fytit, grykët bajame kallam, dhe gjendja e fëmijëve është përkeqësuar.

Trajtimi lacunar grykët në fëmijët Procesi është kompleks, kërkon qasje të integruar, përndryshe një përqindje të madhe të komplikimeve. Në shtëpi, ajo është shumë e vështirë për të bërë. Gjëja e parë që duhet të bëni çdo prind - kërkoni ndihmë nga një pediatër. Vetëm ai mund të llogarisë përgatitje adekuate dozimin e moshës së fëmijës, për të përcaktuar nëse hospitalizimin e kërkuar. Parimet e trajtimit të lacunar grykët në fëmijët • Pjesa tjetër e nevojshme krevat, pini shumë lëngje çaj të ngrohtë, lëngje, ujë mineral. • antibiotik - një aspekt kyç në trajtimin e lacunar grykët.

Ne përdorim një antibiotik spektër të gjerë për ampicillin intramuskular (në version të butë të sëmundjes), cefalosporinave unë, brezat II, III (cefazolin, ceftriakson, cefuroxime), augmentin (formë për administrim intravenoz). Në disa raste?
? macrolides përdorura (roxithromycin Clarithromycin, Ertiomitsin, Azithromycin) nëse nuk ka efekt të trajtimit me droga të tjera antibacterial, dhe nuk ka dëshmi se procesi infektive quhen infeksione pishtar (klamidia, Mycoplasma, ureaplasma). Doza dhe kohëzgjatja e trajtimit duhet të specifikojë vetëm mjekun, duke marrë parasysh peshën e sëmundjes dhe fëmija i përgjigjet terapi.

Trajtimi i saj zgjat 7 deri në 14 ditë, dhe dozimit e antibiotikut është caktuar shkallën prej 100 mg / kg / fëmijës ditore. • drogë antipiretik. Nëse temperatura e trupit është e lartë për herë të parë disa ditë lejuar përzierje lizës hyrje intramuskulare (Analgin, diphenhydramine, papaverine) dhe emërimi i paracetamol. Më vonë duke shkuar për të drogës mund të zvogëlojë jo vetëm ethe dhe lehtësimin inflamacion dhe (NIMESIL, Nurofen). • Caktimi i një veprim të shkurtër antihistamines: suprastin, tavegil, Clemastine. Zgjidhjet • Fëmijët kusht shpesh i vështirë, ata kanë nevojë për terapi detoxification, ajo administruara vena (glukozë 10%, Phys.

zgjidhje Reopoliglyukin etj) • terapi Vitamina. • Në nivel lokal, në qoftë se fëmijët janë më të vjetër. Shpëlaj me vdekje. zgjidhje (furatsillina, hlorfilipt) dhe zierje e bimëve që kanë veti antiseptike (kamomil, lisi leh, AIR normal). Pas futjes së terapisë me antibiotikë është e rekomanduar bitsillina 3 ose 5, për të parandaluar komplikimet dhe rikthim. Komplikimet e grykët në fëmijët • Glomerulonefriti • Peritonsillar abscesi • miokardit • reumatizmi • Lymphadenitis grykët lacunar në fëmijë - një sëmundje serioze, kështu që prindërit nuk duhet të mbështetet në forcat tona, të jetë i sigurt për të pyetur për emërimin e trajtimit adekuat në një institucion mjekësor.

Alex,