Bay trajtim fletë e diatez alergjike dhe fëmijët


Alergji quajtur rritur ndjeshmërinë ndaj çdo stimul. Nuk janë alergeneve të ndryshme, dhe numri i tyre është duke u rritur çdo vit. Për shkak të alergjive, diatez alergjik shpesh të ekspozuar fëmijët nga muajt e parë të jetës. Tradicionale dhe mjekësi popullore ofrojnë një shumëllojshmëri të mënyrave dhe mjeteve për të trajtuar reaksione alergjike. Për shembull, një metodë e njohur, në fuqi është një fletë gji, dhe trajtimi i fëmijëve diatez alergjike në kujdesin e saj. Le të flasim më shumë për trajtime për alergji dhe diatez në fëmijët me lë gjirit. Unë sugjeroj që ju të përgatisë disa mjete të thjeshta popullore me dafinë, të cilat do të përshkruhen faqen, nën "Njerëzit e dinë!" Simptomat e alergjive, diatez në fëmijët Çdo reaksion alergjik shkakton inflamacion të lëkurës.

Kur e ekspozuar ndaj një alergjen, nuk është ënjtje, skuqje, skuqje të lëkurës. Manifestimet lëkurore janë të shoqëruara shpesh me kruarje, dhimbje. Nëse një reaksion alergjik ndodhur në mukozës së nasopharynx, kongjestion i hundës duket, dhimbje në fyt, mukusit tepërta, teshtitjes, kollitjes. Lëkurë veçanërisht të ndjeshme të foshnjës dhe të vegjëlit vjet e para të jetës. Ajo shpesh e ekspozuar ndaj alergeneve. Më të diatez fillon me skuqje në faqet dhe priftërinjve të kuqe fëmijë pelenë. Sipërfaqe është ngjyhet pelena shpesh kujdesen për objektet e kujdesit të fëmijëve.
Por ato mund të jetë një alergjen për disa fëmijë.


Në fund të fundit, çdo fëmijë i përgjigjet ndonjë substancë individualisht. Reaksionet alergjike mund të ndodhë pas përdorimit të sapunit, ujit, duke u kujdesur të thotë kujdes, fshin me lagështi fabrikë. Shpesh ka një reagim i tillë në foshnjat pluhur larës, i cili ri baby rroba Mami dhe pelena. Prandaj, është më mirë kur i larë rrobat e fëmijëve të përdorimit komercial (72%) ose sapun fëmijë. Më shpesh ekzemë ndodh në foshnjat që marrin qumështin e nënës sime. Mami Modern di se në qoftë se ajo ha asgjë, sikur krejtësisht të padëmshme, dhe crumbs janë reddened cheeks, ai kruarje duart e tyre, jo duke fjetur.

Këto manifestime diatez vetë nuk janë rrezik i madh nëse sëmundja nuk ka drejtuar në kohë dhe të marrin masa për trajtim. Përndryshe, mund të zhvillohet ekzemë, astmë, etj, që janë më të moshuar kanë nevojë serioze, trajtim afat-gjatë. Për të hequr qafe alergji, diatez në fëmijët në qoftë se ushqyerjes me gji, të përjashtuar nga dietë mundur tuaja alergeneve. Ajo mund të jetë miell, salcice, ushqime të skuqura, të gjitha enët ekzotike të tilla si kuzhinë orientale. Mos hani në këtë kohë, frutave agrume, domate, çokollatë, luleshtrydhet, të hiqni dorë nga lloji ngjyrë sode Kur dhe Pepsi. Alergeneve nga ushqim lehtësisht kalon në qumështin e nënës dhe ushqyer për fëmijën, duke shkaktuar skuqjen e lëkurës, inflamacion i hundës, inflamacion të traktit digjestiv.

Rreziku i reaksioneve alergjike në foshnjat është gjithashtu se ata lehtë mund të bëhet më e fortë në fëmijët, duke u bërë një platformë për zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjeve të rënda. Si të përdorni gjethe gji në trajtimin e alergjive, diatez te fëmijët? Gjethet e pemëve dafinë janë substanca jashtëzakonisht të dobishme për trajtimin e këtyre sëmundjeve. Këto substanca aktive kontribuojnë në largimin e shpejtë të substancave të dëmshme, toksina, pengojnë rritjen e baktereve të dëmshme. I njohur gjithë Lavrushka përmirësuar qarkullimin e gjakut, redukton pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut, eliminimin e inflamacion, dhimbje. Dhe më e rëndësishmja, normalizes funksionin e sistemit imunitar.

Ne trajtimin e fletë gji është një aktiv pastrimin e trupit, rivendosur fuqia aktivizon sistemin imunitar. E gjithë kjo eliminon në mënyrë efektive reaksione alergjike. Trajtimi i diatez: Boil në një smalt tenxhere 1 litër. ujë, mbetem pas 10 copë. gji i madh e lë. Cook rreth ngrohjes ulët për 5 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit, shtoni 1 lugë. L. hips grimcuar. Cover pan, të përfundojë peshqir të largohen në mëngjes. Në mëngjes, tendosje supë me lëng mishi, le fëmija juaj pini atë 6-8 pika 2 herë në ditë. Supë nuk është e nevojshme për të dhënë një lugë, ju mund të shtoni atë në çaj, pelte ose vodichku fëmijë.

Ne duhet të mbajnë në mend se kjo metodë është e përshtatshme për trajtimin e fëmijëve më të vjetër se 6 muaj. dhe vetëm pas konsultimit mjekësor. E tre muaj supë vjetër fëmijën pikoj 2 pika në gojë 3-4 herë në ditë. Me tre vjet mund të japin fëmijëve supë 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Kjo zierje fëmija liberal gjashtë muaj. Pas trajtimit, supë liberal fëmija periodikisht për të parandaluar. Së jashtmi, përdorni supë për kremra, banjot kur banje. Laurel Muzik vaj '30 gjethe gji, e vënë në një kavanoz qelqi të pastër, të mbushur me 200 ml vaj liri. Mbyllni kapakun plastike, të lënë në një vend të errët për një javë.

Pastaj përdorni vaj dafinë e përftuar jashtë. Lëkurë Grease skuqjen alergji, dy herë në ditë. Nëse ka pasur rinitit alergjik mund të gërmoj kjo do të thotë 2 pika në çdo vrimë hunde. Banja me gji lë në skuqjen e mëdha të lëkurës, diatez alergjik në, kuzhinier rreth ngrohjes ulët Lavrushka 100 g për 1 litër. ujit. Wrap, të lënë për gjysmë ore, derdh në banjë të përgatitur e ujit me gjethet e dafinës. Jepni fëmijën tuaj të kohën e duhur të lëkurës me një peshqir të butë, të vënë një h / pizhame w apo të brendshme. Këto procedura duhet të kryhen çdo ditë deri në shërimin e plotë. Para se të gji përdorim lë fëmijë, gjithmonë kontrolloni me pediatër.

Cheers! Svetlana,