Bay lë përdorur në shtëpi, receta e njerëzve


Bay fletë është në çdo kuzhinë. Por jo çdo grua e di se ai është i përshtatshëm jo vetëm për gatim, por edhe për qëllime mjekësore. Mjekësisë tradicionale e di një shumë të recetave për përdorimin e kësaj bime, jo vetëm lë, por edhe rrënjët, leh dhe fruta. Përkundër faktit që kemi përdorur në shtëpi vetëm dafinë e tharë lë, ajo mund të jetë rritur si një houseplant. Në çfarë sëmundje mund të përdorni këtë fabrikë dhe si të bëhet kjo e drejtë? Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë dhe të flasim në vendin e fletë gji, e përdorin në shtëpi, receta tradicionale me të.
Në dafinë lë të përmbajë të paqëndrueshme, shumë e taninet dhe micronutrients minerale.

Ato ndihmojnë për të pastruar trupin e toksinave dhe stimulojnë sistemin imunitar. Gjethet e thata të mbajë të gjitha vetitë e dobishme. Vaj më popullor dafinë. Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë një filxhan të mirë të lë grimcuar dhe derdh atyre një gotë vaj luledielli (mundësisht të papërpunuara). Kapaciteti duhet të vihet në një vend të errët për tre javë, pastaj tendosje. Ky vaj fërkim në nyje me reumatizma, paraliza, përdhes. Ajo mund të përdoret për trajtimin e veshit proceset inflamatore dhe dhimbje në to. Ka dëshmi të efekteve të saj pozitive në skuqjen e lëkurës dhe bedsores.


Ftohjet mund të bëjë mbytje kapnuvshy disa pika vaj në ujë të valë. Nëse vuani nga gurëve të tëmthit - të marrë dhjetë pika vaj me qumësht ose kos. Kjo është bërë e mirë tre herë në ditë. Gjithashtu pika e naftës gji ndihmë me sinusit. Për trajtimin e përdorimit reumatizma mirë dhe dafinës grire lë përzier me gjalpi (1: 2). Kjo pomade mund të rubbed në zonat e trupit. Laurel lë ndihmë në sëmundjet e gojës - stomatiti, malcim nullesh. Ju vetëm përtyp ato copa të vogla disa herë në ditë.

Kjo bimë është përdorur edhe në diabet dhe artirit reumatoid. Në këto raste, infuzion është përgatitur duke marrë një pintë ujë të valë lë Lavrushka 30-40. Duke pasur një qëndrim të vogël, të marrë dy lugë tri herë në ditë. Ajo është e mirë për të pirë atë me stomak bosh. Healers pretendojnë se bay terapi lë në shtëpi mund të ndihmojë dhe tuberkulozi. Ajo përgjithësisht përmirëson sistemin imunitar, duke rritur rezistencën, dhe përveç kësaj fletë gji aroma përmban substanca që pengojnë zhvillimin e tuberkulozit. Për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme dhe trajtimit të tuberkulozit janë të këshilluar që të marrë një zierje dafinë lë.

Sepse është e nevojshme për të marrë dy gota me ujë dhe vlim 15sht lë pesë minuta të valë. Atëherë le të qëndrojë në një termos 04:00. Një ditë për të pirë tërë supë me një lugë gjelle, filtruar. Kursi Pranimi - tre ditë. Kjo zierje mund të lani flokët tuaj me sëmundjet purulent e lëkurës dhe veshët e të pini në skrofull. Banja me gji lë për ndihmë për të hequr qafe të këmbëve tepruar djersitje. Ata kanë nevojë për të lënë me 40 gjethe në një pellg me ujë të nxehtë dhe për të mbajtur atje këmbët. Kur dhimbje në veshët mund të varros disa pika të gji infuzion. Për ta bërë këtë, të marrë një gotë me ujë të pesë gjethe, vlim disa minuta dhe le të krijoj 02:00.

Ajo duhet të marrë dhe brenda, tri herë në ditë. Bath me gji lë të ndihmojë për të hequr qafe të sëmundjeve të lëkurës, si dhe të japë një ndikim pozitiv në sëmundjet e sistemit urogjenital. Ajo ka qenë prej kohësh besonte se një gji pak lë në një krevat fëmijësh, ndihmë fëmija relaksoheni më të shpejtë dhe më të lehtë të bjerë në gjumë. Laurel përdoret gjithashtu për kollitet. Për ta bërë këtë, të marrë një filxhan ujë të valë një lugë gjelle sode buke dhe mjaltë, dhe një gji disa gjethe. Vlim të gjithë së bashku disa minuta dhe të marrë një lugë gjelle ngrohtë para gjumit. Një ftohjet rekomanduar grimcuar fletë, çift allspice e bizele dhe një lugë gjelle mjaltë dhe vaj perimesh, derdh një gotë me ujë të valë.

Përzierje duhet të qëndrojë për gjysmë ore para përdorimit. Pini shpejt, ende i ngrohtë. Në sëmundjeve të syrit, si konjuktivit, shpëlarë mirë infuzion i dafinës. Crush një lë pak dhe i hedh një gjysmë gotë me ujë të valë. Kur infuzion ka ftohur pak - është gati për përdorim. Ajo mund të përdoret për kremra dhe sy. Laurel dhe të ndihmojë në pastrimin e trupin e toksinave dhe depozitave të kripës. Përdorin atë si kjo: një gjysmë litër ujë derdh një gji disa gjethe dhe vlim rreth një çerek ore. Strain, shtoni lëng limoni dhe një lugë gjelle mjaltë. Pranimi supë shtrirje për ditë.

Ajo është marrë më mirë para ngrënies. Për të pastër nyjet duhet të valoj pesë gram gjethe për 5 minuta në një filxhan me ujë të valë. Le të qëndrojë nga 05:00 në një termos dhe të marrë sips të vogla gjatë gjithë ditës. Përsëriteni tri ditë dhe një javë. E gjithë kjo kohë ushqimi duhet të jetë ekskluzivisht perime. Më të mirë për të pastruar trupin me dafinat pas pastrimit traktit digjestiv. Bay fletë është një mjet i shkëlqyer për dhimbje pavullnetshëm. Ju duhet të plotësoni u shtypen 5 dhjetor
filxhan stochkiv ujë të valë dhe të insistojnë 03:00 në një termos. Filtruar të pijshëm gjatë gjithë ditës, pak nga pak. Aplikimi - dy ditë. Përdorimi dafinë praktikisht nuk ka contraindications.

Por receta popullore me të nuk është i rekomanduar në sëmundje të ndryshme të sistemit kardiovaskular, renale akute dhe dështim të mëlçisë. Gjithashtu, përdorimi i saj gjatë shtatzënisë dhe laktacionit mund të jetë i rrezikshëm. Catherine