Bay lë në mjekësi tradicionale, pronat, contraindications


Bay dafinë (emri popullor "gji") - një pemë me gjelbërim të përjetshëm subtropikale (rrallë shkurre) me ovale zgjatur lë deri në 15 - 20 cm i gjatë. Manastiri Family - Mesdheu. Ajo është kultivuar në terren vetëm në zonën subtropikale. Ju gjithashtu mund të rriten pemë dafinë si një houseplant. Kjo bimë duhet torfë dhe fletë tokës, shumë kohë e mirë dhe lotim të bollshme. Korrjes lë të rinj të zhvilluara plotësisht në dhjetor dhe janar. Ata me aromë erë aromatike dhe shija e hidhur e përmbajtjes (3,5%), vaj dafine. Të gjitha pjesët përmbajnë vaj esencial të dafinës, që në kohët e lashta e përdorur në mjekësinë popullore si një droge.

Ajo është përdorur vetëm nga jashtë. Përdorim të naftës dafinë brenda nuk mund të jetë! Ointments bazuar mbi të kenë efekt analgjezik dhe përdoret për reumatizma dhe dhimbje muskulare, sprains.
Ato janë përdorur edhe nga zgjebe mite. Përbërësit dhe Funksionet bay leaf Gjethet Bay kanë antiseptik, antinevralhicheskimi, antimicrobial, anti-inflamator, shtrënguese, pronat qetësues. Main dafinë tipar të vlefshëm për diabetikët - normalizimi i metabolizmit të karbohidrateve dhe të reduktuar të sheqerit në gjak. Artikujt e përfshira në gjethe dafinë (geraniol, cineol, ketonet, alkoolet, terpenes, filandren) është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore si një qetësues, diuretik, bën të dalë djersë.


Laurel lë rrit oreksin dhe përmirëson aktivitetin e traktit gastrointestinal. Ajo ka kohë që janë përdorur në shpërthimet epidemike kolera e malarja, dizenteria. Në përgatitjet e sotme të mjekësisë popullore me gji lë përdorur për ftohjet, infeksionet, sëmundje të mëlçisë, çrregullime menstruale, artrit, lodhje, reumatizma, sëmundjet e fshikëzës vrer, depresioni, stomatiti, goditje në tru, sëmundjeve të lëkurës, çrregullime nervore, dhimbje të muskujve. Dafinë Gatim naftës 30 g gjethe dafinë copëtuar derdh 200 ml vaj perimesh. Insistojnë në temperaturë dhome. Pas 10 ditësh profiltruyte.

Kundërindikimet naftës dafinë Shtatzënia (provokojë abort), fëmijët nën 5 vjet origjinalitet. Nëse droga mbidozë që përmbajnë dafinë, të vjella të jetë e mundur, rash alergjik. Indikacionet infuzion i dafinës: • Tuberkulozi (si agjent antibacterial). • Diabeti (normalizes metabolizmin karbohidrate, stimulon sistemin imunitar). • Paraliza e nervore fytyrës. • Dhimbje në nyje (anti-inflamator dhe efekt spastrimi). • Shkarkimi nga veshit - instalacioni, larje të hequr procesin inflamator. • dështimi i veshkave. • osteokondroza, dobësi sezonal, crregullimi i sistemit nervor (antinevralhicheskoe, efekt tonik).

• menstruacioneve të rënda, infertilitetit, sëmundjet e mitrës, fshikëz (, diuretik, hemostatic, efekt anti-inflamator antiseptik në trupin e femrës). • Rheumatoid, shkëmbimi Arthritis. • Hipertensioni (Soothes dhe ul presionin). • Alergjia. Gjiri Përdorimi lë në mjekësinë tradicionale • Fërkim për bruises dhe sprains, sëmundjet e përbashkëta dhe abscese. • varrosje si analgjezik për dhimbje në veshët. • antimicrobial me psoriasis. • rash alergjik dhe vaj dafinë diatez lubrifikuar. • Kur sinusit ushqeu 3 herë në ditë. • Efekti antifungal i naftës dafinë për shkak të pranisë së prodhimit të paqëndrueshme.

Infusion dafinë i përgatitur si vijon: të marrë sa më shumë që 10 gjethe e thatë ose i copëtuar 10 g, 300 lm derdh ujë të valë në një termos dhe këmbëngulin orë. Aplikoni infuzion gji para ngrënies 150ml. Kancer fyt trajtuar me tretësirë ​​të dafinë (50 g për 500 ml). Merrni 15 ml 3 herë në ditë. Ju në mënyrë efektive mund të dezinfektoj pacientit infuzion avull dhomë e dafinë. Për ta bërë këtë, derdh infuzion të nxehtë në një tas të gjerë. Aplikoni dhomë me avull do të qartë shpejt nga bakteret. Të njëjtin efekt do të japin vaj esencial e dafinë. Pretty pak rënie të naftës në leckë dhe të lënë pranë shtratit. Nëse fëmija juaj ka fjetur probleme, të bëjë një jastëk të vogël, i mbushur dafinë saj lë, dhe e vënë atë në mendjet e krevat fëmijësh.

Aroma do të qetësojë fëmijën. Vaj esencial i dafinës është shitur në farmaci. Ajo ka antiseptik, dezinfektues dhe efekt qetësues. Është e dobishme për të ndjeshme, lëkurë chapped, merr shpëtoj i vlon dhe puçrra fytyre, rrudhat. Me infusions dafinë mund të shpëtoj zbokth, forcuar rrënjët e flokëve dhe kokës të pastër. Ju lutem përdorni gji infuzion fletë si një pije pas shampooing. Kremra, fërkim gji infuzion do bel, efekt antimicrobial dhe anticonvulsant në diatez, paraliza, nyje dhimbshme, konvulsione. Pra, kemi biseduar në lidhje me lë gjirit në mjekësi tradicionale, pronat, contraindication për përdorimin e saj.

Bay lë heq shumë Sëmundjet ofruara kompetent dhe të moderuar përdorimin e saj. Helen Shane,