Bay dafinë - foto, përshkrimin, contraindications, aplikimi, trajtim


Përshkrim. Me gjelbërim të përjetshëm Lartësia dioecious pemë e 2 -. 10 m Ajo i takon familjes së dafinës. Pemët piramidale, i dendur. Gjethet janë të shkurtër, lëkurë, alternativ, heshtak, eliptik. Lulet janë mbledhur në çadra të vogla të rreme, 1 - 3 në axils fletë, të bardhë, gjobë. Lule mars-qershor. Fruta - drupes zeza, piqen në Tetor - nëntor. Shpërndarja. Homeland Lavra - Azia e Vogël. Gjiri Tree dafinë rritet në Kaukaz, Krime, ku ai ishte i edukuar si një fabrikë dekorativ. Çorape. Medicines përgatitura nga frutat dhe gjethet e dafinës. Stoqet janë bërë nga gjethet e pemëve të rinj, dhe pastaj ata janë të thata në një dhomë të ventiluar ose jashtë nën mbulesë.

Manaferrat Laurel korrur pas ripening dhe të marrin ato Laurel vaj. Bay dafinë photo.

Përbërja kimike. Në gjethet e pemëve janë lactones hidhura sesquiterpene, taninet, catechins, vaj esencial, anthocyanins, flavonoids. Në manaferrat janë taninet, vaj yndyror, i përbërë nga oleik, dafinë, dhe acideve linolenic almitinovoy dhe komponente të tjera. Pronat farmakologjike. Frutat dhe dafinë lë si efekt hypoglycemic, dezinfektues, analgjezik, anti-toksike, anti-reumatike dhe qetësues. Vaj esencial i gjirit dafinë ka antifungal, antivirale dhe pronat antibacterial.Aplikimi. Gji Medikamente dafinë lë janë përdorur për malaria, psoriasis, diabeti. Përgatitjet pemë ka kohë që janë përdorur me pak djersë dhe për trajtimin e dispepsi. Vaj esencial i dafinës është e rekomanduar për candidiasis dhe inflamacion të traktit të sipërm respirator, gripit. Ajo është përdorur topically me stomatiti, në mënyrë efektive dhimbje reumatizma dhe të përbashkëta. Medikamente. Infuzion i diabetit. 3 gota ujë të valë derdh mbi grimcuar lë 10 gji dafinë, dhe të insistojnë 03:00, pastaj profiltruyte. Merrni tri herë në ditë për një gjysmë gotë.

Reumatizma infuzion. Vaj 250ml perime derdh 30 gram gjethe dafinë fisnike. Insistojnë 10 ditë në të nxehtit, por në profiltruyte fund. Rub në nyje të sëmura 2 -. 3 g në ditë. Infuzion me dispepsi. 1 litër ujë të valë derdh 5 - 10 gram gjethe të gji dafinë. Insistojnë atyre 10 minuta. Profiltruyte, materialet e shtrydhur. Merrni 2 - 3 gota në ditë. Supë me dhimbje në nyje dhe artriti. 1,5 gota ujë të valë derdh 5 gram gjethe të pemëve dafinë gji dhe vlim për 5 minuta në ngrohje të ulët. Zierje e lë derdh në një termos dhe këmbëngulin 4:00, pastaj thahet me napë.

Hani vakte të vogla gjatë gjithë ditës. Infuzion me këmbët djersitje. 0,5 litër ujë të vluar derdh 20 - 30 bay dafinë lë melchennyh dhe të lënë të ftohtë. Merrni një dush para gjumit. Contraindications. Laurel është i kundërindikuar në predispozicion për gjakderdhje, glomerulonefriti, shtatzënisë, dhe në amiloidosis (lezione të shpretkës, veshkave, mëlçisë dhe organet e tjera të shkaktuara - amyloid).