Lavender vaj esencial


Marrë nga gjelbërim të përjetshëm, push pak gri e shkurreve yasnotkovyh familjen. Vajra esenciale të përmbajë të gjitha pjesët e bimës. Në të njëjtin vaj janë geraniol, lavandiol, borneol dhe komponentëve të tjerë. Per 1 kg vaj deri 100 kg lëndë e parë. Sferën e ndikimit. Ajo ka antiseptik, antivirale, analgjezik, qetësues, vitrohinnymy, dezinfektues, choleretic, shërim, pronat diuretik. Lavender - antibiotik i shkëlqyer, analgjezik dhe agjent antifungal. Vaj esencial Lavender është e rekomanduar për anginë, anoreksi, lodhje, astma, ngathtësi stomakut, i zbehtë dobësi, blepharitis, dhimbje koke, bronkit, pezmatimi i fytit, pezmatim i fytit, çrregullimesh, gastrit, një inflamacion të lëkurës, hepatiti, herpesi mucous membranave, hipertension, gripit, me motor dobësi, pezmatim i lëkurës, diarre, distonia, dhimbje stomaku, tretje të ngadaltë, infeksionet e traktit urinar, infeksionet maja, infeksionet fungale, pickimin e insekteve, histeri, kollë, humbje e flokëve, parazitëve të zorrëve, sëmundjet e lëkurës, kollë e mirë, pezmatim i fytit, djegiet, ethe, dhimbje mesi, problemet me menstruacioneve (i rrallë, i parregullt), dhimbje koke, fryrje, gurët në veshka, dhimbje të muskujve, nevralgji, pezmatim nervi, dispepsi, oliguria, edemë, morrat, pyelonephritis, pneumonia, rinitit, sinusit, skrofuleze, spermatoree, takikardi, ethe tifoide, tuberkulozi, puçrra fytyre, bruises, chlorosis, zgjebe, ekzemë, cystitis dhe ulçerë stomakut.

Lavender vaj esencial - një prej qetësuesve më të mira. Pronat e saj qetësues të ndihmojë të rivendosur ekuilibrin emocional, shpëtoj e bujë, nervozizëm, zemërim. Kjo ndihmon për të dal nga depresioni, njerëz të kthehet në një humor të mirë, lehtësimin e stresit dhe pasojat emocionale të tensionit të fortë mendor. Ka një efekt pozitiv në trajtimin e shumicës së sëmundjeve që lidhen me çrregullime mendore. Recommended në vështirësi dhe frika të pavetëdijshme, ankthit, pasiguria, ëndrra të këqija dhe pagjumësi. Aplikimi. Për përdorim në furrë me vaj - 1 pika; Thithja - 1-5 pika, por jo më shumë se 5 minuta; dush dhe sauna - 2-8 pika; Masazh - 5 pika vaj për 10 automjeteve; Fasha të ngrohta - 5 pika në një leckë të vogël të lagur; brenda - 1-5 pika e bukës, qumësht ose mjaltë 2-3 g.


ditë; vendosni kafshimet e insekteve lyej përzierje vaj me alkool në sasi të barabarta. Rezervime. Në trajtimin e psoriasis nuk është i rekomanduar përdorimin afatgjatë të livando vaj esencial pa u konsultuar me mjekun tuaj.