Lavender - pronat përdorim, Kundërindikimet, foto


Përshkrim livando mbjell Farmacia. Lavender Farmaci - barishte, lartësi me gjelbërim të përjetshëm shkurre e 0.3 -. 0,6 m Ajo i takon familjes Labiatae. Stem Lavender silnorazvetvlennyy, i drejtë. Gjethet e saj sessile, përballë, esh-gjelbër dhe të ngushta. Lulet janë livando farmaci gabuar, të vogla, të mbledhura në tufë lulesh - veshë në krye të rrjedh. Ngjyrë vjollcë ose blu janë. Bimët frutore - achene me një fara të zeza. Blooms livando gjatë muajit Korrik - në gusht. Lavender lule - Photos. Rritet livando bimore farmaci? Kaçubë Lavender i zakonshëm në rajonin Krasnodar dhe Ukrainë.

Korrje livando farmaci. Për të përgatitur drogat e përdorura tufë lulesh lule dhe bimë. Ata mblidhen në fund të lulëzuar, dhe pastaj të thata në ajër të hapur nën një tendë ose zonë të ventiluar. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Në lule të përmbajë taninet, vaj esencial, coumarins, phytosterols, flavonoids. Lavender - pronat. Medicinale livando bimët Farmaci heq manifeston ankthi dhe efekt qetësues në trupin e njeriut. Ajo përmirëson tretjen, dhe ka choleretic, antispasmodic, antiseptik, pronat analgjezik. Lavender - përdorimi.


Lavender këshilluar në çrregullime të butë të gjumit dhe tensionit nervor. Medikamente bimë përdoret në vrull e zorrëve të origjinës nervor, dhe për të përmirësuar oreksin. Lavender naftës është përdorur për të trajtuar nevralgji, sëmundjet e lëkurës dhe plagët ekzemë. Ajo është përdorur edhe në Aromatherapy për të zvogëluar lodhjen, rritjen e efikasitetit, përmirësimin kardiovaskulare dhe sistemet nervor. Mjekësisë tradicionale rekomandon livando farmaci si antispasmodic dhe qetësues me krizë nervash dhe migraines. Bimët mjekësore janë përdorur me sukses si liquefies biliare dhe diuretik.

Medikamente për trajtimin e livando farmaci. Bimët infuzion në tension nervor. 5 g lule livando farmaci krijoj litër ujë të vluar, të lënë për 5 minuta, kullimin. Pini 3-4 gota në ditë midis ngrënies. Infuzion spazma e zorrëve. 1-2 h. Lule lugë livando bëjë një gotë me ujë të vluar, të lënë për 10 minuta, kullimin, shtrydh të lëndëve të para. Pirë gjatë gjithë ditës. Supë për përdorim të jashtëm. 2 tbsp. lugë lule livando derdh një litër ujë, zierje për ngrohje të ulët për 10 minuta, kullimin. Shto një tjetër litër ujë të zier dhe të përdoret për douching për dhimbje.

Supë me lodhje nervor. 60 g të gjethet e thara dhe lulet e livando farmaci derdh një litër ujë, zierje për ngrohje të ulët për 10 minuta. Supë nuk është protsidzhuyuchy, derdh në vaskë me ujë të ngrohtë. Merrni një dush për 10 minuta. Tretësirë ​​e kafshon kafshëve. 100 g me lule livando derdh 30% alkool, insistojnë javë, lëkundje herë pas here, thahet. Lyej kafshimin e insekteve. Lavender - contraindications. Përgatitjet livando farmaci barishte në doza të mëdha janë të kundërindikuar në shtatzëni. Vaj livando në doza të mëdha mund të irritojë stomakun dhe zorrët, vetëdije të dëmtuar dhe depresioni.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!