Filipendula - përdorimi, Kundërindikimet, karakteristika, foto


Përshkrim. Filipendula shestilepestnoy - një bimë barishtore shumëvjeçare deri në 1,5 metra në lartësi. Në ngarkim të familjes Rosaceae. Bimët rhizome me trashje tuberoze, trazuar, rrëshqanorët. Stem rebryste, i hollë, i drejtë. Lë në buzë dhëmbëzuar, dissected pinnately, ata zhveshur krye dhe fund - pubescent. Bimët Lule të shumta, të bardhë, të vogla, të mbledhura në tufë lulesh furçë. Lule në qershor-korrik. Frutat - fletëpalosje, piqen gjatë muajit Korrik - gusht. Shpërndarja. Bimë meadowsweet rritet shestilepestnoy Kaukaz, Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet në brigjet e pellgje, skajet e pyjeve, glades pyjore, livadhe me lagështi kënetor.

Çorape. Medikamente meadowsweet përgatitur shestilepestnoy nga rhizomes me rrënjët. Dyqanet e tyre në fillim të pranverës, ose bien në fund. Rhizomes janë gërmuan, brushat terrenin, larë me ujë të ftohtë dhe të thata në një zonë të ventiluar ose nën qepalla, shtrimin e një shtresë të vetme. Përfunduar bimore të papërpunuara kafe të errët, në kafe-trëndafili kapërcyell, me një shije të hidhur dhe astringent me një erë karakteristike. Raft Jeta - 36 muaj. Filipendula photo.

Përbërja kimike. Rhizomes përmbajnë vitaminë C, glycosides (spirein dhe haulterin), taninet, niseshte, vaj esencial, terpenes, Vanillin. Pronat medicinale magazinier.


Ne listën që ka veti meadowsweet: ajo ofron ofron Hemostatic, astringent, diuretik dhe veprim bën të dalë djersë. Filipendula - aplikimi Në praktikën e mjekësisë tradicionale bimore është përdorur për veshkave dhe traktit urinar, çrregullime të traktit gastrointestinal, përdhes, reumatizmi dhe edemë. Supë është përdorur nga jashtë për douching për dhimbje dhe hemorroide. Infuzion i meadowsweet përdoret për reumatizma si kërcëllimë. Medikamente . Infuzion. 1/4 litër zier derdh ujë të ftohtë 1 orë. L. rizomat me rrënjët meadowsweet shestilepestnoy dhe të lënë për 8 h., profiltruyte.

Merrni sips të vogla gjatë gjithë ditës. Supë. 1/2 gota litër të ujit të nxehtë derdh 1 h. L. rizomat meadowsweet shestilepestnoy barishte dhe ngrohjes në 100 ° C banjë me ujë për 30 min., atëherë profiltruyte. Vëllimi i supë të sjellë në origjinal. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë pas ngrënies. Supë për përdorim të jashtëm. 1 filxhan të valë oblyyte ujit 5 gram rizomat meadowsweet shestilepestnoy dhe zierje për ngrohje të ulët për 10-15 min., Pastaj i ftohtë dhe kullimin me napë. Aplikoni për ujitje dhe larjen e plagëve. Filipendula - contraindications. Shtatzënia.