Banje fëmijën pas maternitet në ditët e para të jetës


Fëmija banje për prindërit e re - jo një procedurë e lehtë. Shumë njerëz kanë frikë edhe për të mbajtur crumbs mbi ujë, papritmas kaloj nga duart? Holding fëmijën ndërsa banje? Që ka ujë merr në vesh? Çfarë nëse prostudytsya? Mundohuni të përgjigjen këtyre pyetjeve. Më e rëndësishmja - ajo nuk ka merak mom dhe baba që shteti i tyre nuk transmetohet tek foshnja. E pra, në qoftë se të paktën hera e parë kur banje një porsalindur ju mund të ndihmojë gjyshen apo të afërmit të dashur. Në përgjithësi, fëmija i parë banje në ditët e para të foshnjës, më mirë të udhëzojë ata. Për të bërë banje një fëmijë pas maternitet në ditët e para të foshnjës shkuan mirë, ju duhet të përgatisin gjithçka që ju nevojitet për këtë procedurë: dush baby, termometër për të matur temperaturën e ujit dhe ajrit, sapun baby, dorashka me leckë të butë mëndafsh, shtambë për derdhje, rritet herbs, dy çarçafë për të fshirë fëmija (ose perime) zgjidhje steril naftës e Permanganat kalium (një granula pak tretur në ujë të vluar dhe të shtoni në vaskë me ujë të ishte dritë rozë).

Me një zgjidhje të Permanganat kalium është bathed zakonisht fëmija i parë për dhjetë ditë deri në fund të shëruar plagë kërthizës. Më të mirë për larjen e foshnjës është koha para se të shkojnë në shtrat në natë apo mbrëmje të ushqyerit. Pas procedurave të ujit ju e vërejnë se si ato ndikojnë në fëmijën tuaj, të qetë dhe fëmija bie në gjumë shpejt, ose anasjelltas, baby ngacmuar. Gradualisht fëmija mësohet me regjimin dhe është duke pritur për të notuar në kohën e zakonshme. Vetëm për kohë të gjatë procedurë not, por të gjithë duhet të përgatiten për atë që më parë. Më e rëndësishmja, temperatura banje fëmija ishte 36-37 gradë. Temperatura në dhomë ku ju lahet fëmijën duhet të jetë të rehatshme - 22-24 gradë.


Qasja në banjo - të lirë, mundësisht në të dy anët. Herën e parë është e këshillueshme që të lahet fëmijën në ujë të valë për të paktën për aq kohë derisa plagë plotësisht podzhivet kërthizës. Kur banje fëmija duhet të jetë i butë dhe të qetë të flasim. Para banje zhveshjen fëmijë, sillet 2-5 minuta banjot e ajrit. Pastaj dip një fëmijë të pastër të butë pelyushtsi butësisht dhe ngadalë në ujë për krah (në gjoks dhe supet ishin të mbuluara me ujë). Nëse ju keni një qëndrim në banjo ("trampolinë" mbulesë lëvizshëm) pastaj të vënë fëmijën në e saj, duke u siguruar ka ujë merr në vesh. Qëndroni i lehtë, sepse nëna ime liron duart për fëmijën banje.

Nëse ju lahet fëmijën tuaj pa qëndrim, të mbështetë kokën në bërryl tuaj dhe gishtat të mbajtur nën gjunjë. Ujë zacherpuyte e drejtë dorë dhe derdh pak fëmijë trupit. Një copë pambuku ose një shtupë pambuku butësisht fytyrën time dhe pastaj kreu nga balli deri tek qafë. Me kujdes të kthehet fëmijën back up dhe oblyyte rrjedhë e hollë e enë me ujë. Përfundojë pelenë fëmijë dhe të përkthyer në tryezë.
Butësisht pat (mos e fshij!) Fëmijën Demi, këmbët, kokën, të përkthyer një pelenë të thatë. Për të shmangur skuqje pelenë, furçë sterile (të ziera paraprakisht dhe ostyvshim) vaj (perime apo fëmijë kozmetike) inguinale, qafës së mitrës, axillary folds, prapa veshit.

Vendoseni fëmijën dhe vë në shtrat. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me kokë të lagur e fëmijës, e vënë atë kapak pambuku. Banje parë të mbajë për 2-3 minuta. Gradualisht procedurë rrit në 10 minuta. Banje fëmijën nga ditët e para pas lindjes dhe gjashtë muaj për të kryer çdo ditë, dhe në pjesën e dytë - në një ditë. Përdorimi më i mirë për banjë fëmijëve larje s, ajo jastekë fëmijën nga infeksionet, është më e lehtë për ujë nakipyatit. Nëse kjo nuk është e mundur, një dush i madh duhet të lahen tërësisht dhe dezinfektohet. Për ta bërë këtë, përdorni një zgjidhje e mangan. Në një vaskë të madhe mund të bëhet mësimet e para not, i cili është shumë i dobishëm.

Banje fëmijën me herbs dhe e dobishme. Ata të parandaluar acarim të lëkurës fëmijë, dhe të ketë një efekt pozitiv mbi të, qetësues efekt mbi sistemin nervor, të eliminuar patogjene, diatez lehtësojë kruarje. Zakonisht ekstrakte të kamomil, suksesion (një filxhan të supë në banjo) e përdorur. Ju mund të bëni një dush me një zierje e bimëve infuzion disa: - kafshët, kamomil, tërshërë, trumzë; - Alternate, hithër, rigon; - Birch (fletë), rrush pa fara e zezë (lista), Bird Highlander (bar), bagëtisë. Të gjitha herbs po takohen në pjesë të barabarta. Provoni banje parë fëmija të krijojë një qëndrim pozitiv, asnjë bujë, jo nervor, jo për të transferuar birin ose bijën e tyre eksitim.

Në procedurë tjetër të këndshme dhe të dobishme mund të shkaktojë dëm emocional të fëmijës, prandaj as nuk e pëlqejnë të ujit për një kohë të gjatë, dhe të kapërcyer ajo do të jetë e vështirë. Svetlana44,