Kumis karakteristika bukur, trajtim dhe se si të gatuaj premenno


Kumys histori daton popullit të lashtë Skithas të cilët kishin përdorur të bardhë pije i lehtë thartuar shekullit V e bërë nga qumështi i Mares me pronat ultra-ushqyes dhe shëruese.
Mare, pronat e dobishme e pije nuk ishin të harruar njerëzit e së njëjtës epokë, kështu që duke u testuar kumys gatim nga qumështi i dhisë dhe qumështit të lopës dhe në vendet aziatike - nga devetë e qumështit. Në disa raste ajo është e rekomanduar, si dhe se si për të pirë mare, ne do të ju tregojnë më shumë. Sa i dobishëm mare dhe kur: 1) Në lodhje të rëndë nervor dhe fizike, për përmirësimin e imunitetit dhe për të forcuar trupin gjatë epidemive dhe sëmundjeve akute respiratore SARS.

Mare Mare ndryshon përmban më shumë vitaminë C se mare lopë. Rritja Vitamina C është përgjegjës për veprim parandalues ​​sëmundjeve kumys ftohjet dhe për të rritur mbrojtjen e strehuesit. 2) Në trajtimin e trajtimit TB pije prej qymështi deveje e mundur, por vetëm në fazat e hershme të tij dhe të mesme, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12 s rekomanduar që të pini qumësht MARE-së dhe mjaltë. 3) Për të stimuluar sekrecionet e kancerit pankreatik, lëng stomakut, rrit formimin bile. Kumis përmban acid laktik i cili ndihmon procesin e tretjes, rrit oreksin, rregullon aciditetin në gastrit me aciditet problemin. 4) Si natyral antiseptik, dizenteria, tifo, diarre. 5) Për normalizimin e hemoglobinës në gjak. 6) Në trajtimin e semundjeve te sistemit nervor. 7) Të lehtësojë simptomat e helmimit me alkool dhe sindromi tërheqje alkool.


Në klinike pacientët me kancer ushqyerit me sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet e lëkurës. Në humbje të rënda të gjakut, operacione kirurgjike dhe shëndetit të dobët, me lodhje të rënda dhe të dehidrimit është e rekomanduar për të përdorur një litra e gjysmë kumys gjatë ditës, mundësisht në të njëjtën kohë gjysmë ore pasi të hahet. 9) Për t'u kthyer gjoksin elasticitet që e ka humbur formën e saj pas të ushqyerit e foshnjës, ajo është e rekomanduar për të pirë çdo ditë dy gota dhe sasi e vogël kumys pije prej qymështi deveje e kancerit të gjirit me një atomizer, pastaj butësisht fshij me një peshqir, nuk del me të larë për një orë ose dy. 10) kumis shtatzënia nëse toksikoz filluar inkurajohen të marrin çdo orë e gjysmë deri në dy lugë.

Sa: Pini Mare të paktën një filxhan në ditë gjysmë ore pas mëngjes. Si të gatuaj pelë jashtë? Për të shpjeguar më shumë se çfarë është pije, e konsiderojnë mënyrën se si është marrë. Vajzë e hedhur që lindi mëzat vydoyuvaty 3-4 herë në ditë. Rreth dy litra të bardhë dhe blu shije BLUFF e qumësht nga çdo mjelje kombinohen në një të mëdha kontejnerë druri thupër, të përziera me një maja të vogël dhe brumë i ardhur me para-gatuar tymosur yndyrë kalë të përzier me mel pjekur. Kumys Teknologji kërkon që ai vidstoyavsya dhe pobrodyv tetë-10: 00 nën kontrollin e temperaturës së ambientit deri në 30 gradë, janë mare pjekur dhe e shijshme.

Pas fermentimi pijeve llokoçis clockwise për oksigjenim dhe mbahen për konsum është 07:00. Pini pelë të ftohtë por jo shumë të ftohtë, një temperaturë prej rreth njëzet gradë. Ndryshojnë pelë dobët (odnodobovyh) që përmban 1% alkool, mare mesatare (dvodobovyy) - përmban 1,75% alkool, pelë guximshëm (trydobovyy) - 5% alkool. Pra Mare që është - jo vetëm qumësht dhe qumësht i thartuar në një mënyrë të veçantë. Kumis në shtëpi ruhen në frigorifer deri në tre ditët e fundit të ripening. Për qëllime terapeutike, mos e përdorni pelë e fortë, e tij të pirë vetëm një pije e shuan etjen në të nxehtit, në zëvendësimin e birrës.

Pini pelë të ftohtë por jo shumë të ftohtë, një temperaturë prej rreth njëzet gradë. Kumis bukuri Larja pije prej qymështi deveje një procedurë të shkëlqyer kozmetike, freskon dhe rejuvenates fytyrën, qafën dhe dekoltin. Aktualisht shitja përqendrohet thata e kumys për pije dhe maska ​​fytyrë në shtëpi. Për trajtimin e njollat ​​e moshës moshës së rekomanduar ditore fshij lëkurës me një shtupë pambuku zhytur pelë. Ushqyesve shumë të dobishme a njëzet maska. Kumis flokët përziera me vezë e verdhë veze është aplikuar për flokët e thatë, fshij, pasi flokët e larë procedurë si zakonisht.

Pije prej qymështi deveje shpëlarje i dobët i larë flokët për të shkëlqejë dhe të forcuar rrënjët e flokëve. Përballoj 3 minuta, pastaj të lajë enzimat kumys ujë të ftohtë. Siç mund ta shikoni, njerëz të kujtuar përfitimet kumys arsye të mirë. Ashtu si shumë shekuj më parë, dhe sot, ajo ndihmon për të trajtuar një njeri i jep bukuri.
Pra, të jetë i sigurt për të shijojë shijen e tij, dhe nëse përdorim të nevojshme për të përmirësuar shëndetin tuaj! OlgaW,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!