Bimët kulture gruri i zakonshëm


Gërmimet Arkeologët tregojnë se njeriu i parë u bë i njohur me grurë gjatë para shfaqjen e bujqësisë. Kjo është mjet i dukshëm për mbledhjen drithëra kokërr, pesto dhe mortaja për bluarje grurë, gjetur gjatë gërmimeve të shtresave Stone Age. Gjetur përshtatur thonë se gruri - është më i vjetër i të gjitha kulturave të njohura të drithërave në tokë. Shkencëtarët kërkimore (NI Vavilov) tregoi se vendlindja e grurit - territori i Azisë. Kulturor formë e saj shkoi nga Gjeorgjia, ku ajo ende rritet më të madhe të llojeve të egra e grurit. Tani merrni alkool nga gruri, miell, niseshte, gluten, gruri dhe bollgur; embrion kokërr - vaj.

Ushqim krunde gruri pulave dhe blegtorale, kashtë është - mbi prodhimin e mbeturinave dhe karton dhe letër gazete. Përshkrim. Gruri i zakonshëm - një bimë barishtore vjetore kulturore. Takon Meadowgrass familjare. Lartësia e saj rrjedhin 45-200 cm, glabrous, zgavra. Gjethet e bimëve janë të sheshtë, linear. Kolos i bërthamës fleksibël, katër të njëanshme, me dy-rresht, të lirshme. Veshët e grurit janë fjalimet secili shkop veten dhe përmbajnë 3 - 5 lule, nga të cilat vetëm 2 - 3. spikelet japin grurë. Wings për veshët e rrudhur gjatësor, ovate, i fryrë, i gjerë, i hapur në kulmin.Kokrra zgjatur-ovate ose ovale, të kuqërremta ose të bardha, rrumbullakuar-trekëndësh ose rrethore në seksion kryq, napivsklopodibnym, pluhur, pa erë. I njohur gjerësisht dy llojet e grurit kulturore - vështirë dhe të buta. Llojet më të zakonshme janë trajtuar gruri i butë kulturore - Gryka dhe dimrin. Gruri i zakonshëm kultivuar bimë në foto.Rritja Places. Varieteteve të ndryshme dhe llojet e grurit rritur kudo, kështu që ajo të lashtat mbuluar 1/80 e të gjithë Tokës tokës. Çorape. Mjekësisë tradicionale përdor si një niseshte medicinale të para, krunde, kashtë gruri, mbinë kokrra, kokrra nuk mbinë dhe bimë misri me ta.

Përbërja kimike. Fasule bimët e kultivuara identifikuar proteina, yndyrna, minerale (kalium, fosfor, magnez, sodium), karbohidratet (koll), vitaminë B, PP, E. Pronat farmakologjike. Supë është përgatitur nga kokrra e grurit bimëve të kultivuara të zakonshme, është përdorur si një zierje ilaç tonik e krunde gruri dhe laksativ mjaltit përdoret për enemas dhe të pijshëm në sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes, supë me thërrime bukë - diarre. Kokërr sprouted - zgjidhje e shkëlqyer multivitamin. Mjekësi e aplikimit. Myakysh ngjyhet në qumësht të nxehtë për zgjidhjen e aplikuar për të tumoreve dhe abscese.

Poultices e krunde - një produkt kozmetike që zbut lëkurën. Krunde gruri supë ndihmon ata të cilët kanë kapsllëk të shpeshta. Ata, dhe njerëzit e moshës dobishme çdo ditë për të ngrënë 50-100 gram grurë i pjekur 2 -. 3 g Per ditë para ushqimit. Trajtimi i grurit normale. Trajtimi sprouted shterpësi grurin në gratë dhe burrat. Lëng të freskët nga embrione të papjekur e miellit të grurit apo pije kulturore 1 / 03:00 deri hahet 2 -. 3 g Një ditë për 125 ml. Fara sprouted grurë të dobishme për fëmijët me mushkëritë e sëmura, njerëz të prirur për të kequshqyerjes, rakit, pacientët tuberkulozit të prirur për ftohjet, ata që kanë bronkit, ekzema, gurë në trup, ulcerat gastrike dhe duodenale, si dhe pacientët e kancerit ndihmë.

Në ditën e larë 50 -100 gram grurë, e plotësoni atë me të ftohtë zier ujë në mënyrë që të mbulohen vetëm grurin dhe të lënë në një ditë të ngrohtë, i mbuluar me leckë. Ditën tjetër, grumbull i ardhshëm i drithërave sprouted. Për eliminimin e substancave radioaktive. Treat krunde gruri në mikrovalë dhe hani ato në 2 vjet. Ditën 1 tbsp. l. ndërsa të hahet. Gruri krunde supë normal. 200 gram krunde oblyyte litër ujë, ngrohje të vluar në një dritat qeta për një orë dhe pastaj të filtruar. Shtrydh mbetet supë krunde dhe pastaj filtruar. Pini 3 - 4 vjet 0,5 ditë -. 1 filxhan 1 / 02:00 në ushqim.

Trajtimi i diabetit grurë kulturore. Krijoj të valë nxitje qumësht vazhdimisht krunde dhe sjelljen e tyre në një gjendje të qull. Në fillim të trajtimit në ditë 1 lugë gjelle brewed vetëm. l. krunde, dhe pastaj gradualisht të rritur këtë dozë dhe hani ushqime të ngrohtë llapa 1 tbsp. l. në një kohë. Contraindications. Bukë të freskët nuk është treguar në pacientët me ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë.