Misri kulturor bimore


Përshkrim.

Misër Sheqeri, Sheqer (misër) - është një vjetor medicinale barishte deri në 3 metra me CE-meystva drithëra. Ajo buron nga mirë-e theksuar ushtritë e tyre, i fuqishëm, i vetëm. Gjethet e bimëve gjerësisht-lineare, të mëdha. Lulet mashkullore në këshilla e fidaneve formimin panicles të mëdha, dhe gratë - të mbledhur në pirun, e cila dis-lindur në axils fletë. Këto elemente janë të mbuluara me një fletë këmishë me një bandë të gjata "kolona misri" mbi krye. Blooms Kulturore bimore misër në drejtim të në qershor-gusht, dhe frutat e saj piqen në shtator - ca-tyabrya.

Shpërndarja.

Në uzinën e ëmbël misri - kulturave bujqësore.

Çorape.

Droga e bëra nga bimët kolona me stigmas. Mbledhja stigmat shkon deri tani në fillim piqen, ata janë korrur, duke marrë tufa e filamente kokë. Thata, të përhapur në një shtresë të vetme në dhoma të ajrosura apo jashtë. Lëndët e para mund të ruhet deri në 24 muaj.

Përbërja kimike.

Në kolonat misri me stigmas pranishëm vaj esencial, saponins, e hidhur, çamçakëz, klorofil, sheqer, glycosides, alkaloide, vita-minave K, E, B, C, B2, D, B6, dhe mikro dhe makro. / P

Pronat farmakologjike.


Bimët stigma misër kanë pronat choleretic. Misër-jo stigma sigurojë Hemostatic dhe veprim diuretik. Infuzion i stigmas misri rrit prodhimin e urinës, duke detyruar procesin e koagulimit, rrit sekretimin dhe redukton biliare viskozitetit, zvogëlon përqendrimin e bilirubin.

Aplikimi.

Medikamente stigmat Misër VIKO-janë si stomakut dhe diuretik. Supë janë të përshkruara për hepatit, kolangiti, enterocolitis, cholecystitis dhe sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal th, edemë të shkaktuara nga sëmundje të veshkave dhe sistemit kardiovaskular.

Si një mjet për të ndalur gjakderdhjen, infuzion e stigmas misri bimore-efektive në proceset inflamatore dhe gjakderdhje mitrës.

Vaj misri ka dobishëm vozdeyst-vuet metabolizmit lipidik, përdoret për parandalimin ose trajtimin e aterosklerozës, ul nivelet e kolesterolit në gjak.

Medikamente.

Infuzion si një diuretik dhe fondet krovoosta-krijuar.

Hidh një gotë me ujë të vluar 10 gram misri sheqer bimëve stigmas dhe Bardhë 01:00 insistojnë në një enë të mbyllur, atëherë profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni para ngrënies çdo 3-4 orë 1 tbsp. lugë.

Infusion-yuschee si agjent qetësues.

Z. Stuckey derdh ujë të valë 15 gram stigmas misri sheqer dhe të lënë çaj, pastaj profiltruyte. Merrni 4-5 herë në ditë për 1 qind.

lugë.

Supë si biliare-honnoe dhe diuretike.

Kupat vatra për të pjekur-gjatë të ujit të nxehtë pour 3 lugë. lugë stigmas misri sheqer dhe ngrohjes për 30 minuta në 100? Dush C ujit. Ftoh 10 minuta profiltruyte, e shtrydhur materiale. Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në origjinal. Pini 3 - 04:00 para ushqimit për 1/4 mbërthyer-në.

Supë për humbje peshe.

1,5 gota e ujit të ftohtë zier derdh-gjatë 10 g stigmas misri sheqer, dhe të lejojë që të qëndrojë 30 minuta ki-pyatite rreth ngrohjes mesme, pastaj pro-tsedite. Merrni 1 - 3. l. çdo 3 - 04:00.

Vaj misri për trajtimin dhe parandalimin e aterosklerozës.

Merrni 3 g. Per ditë për gjysmë ore para se të hahet 25 gram.

Preparatet farmaceutike.

Drogës "Misër-jo stigma" - për decoctions fustan-tion ose infuzione.

Të drogës "Ekstrakt stigmat cookie-ruznyh lëngshme" - cholagogue në trajtimin e cholecystitis dhe çrregullime të traktit gastrointestinal gut-tion. Pranuar para ushqimit për 30-40 pika 2 - 3 Vite ditë.

Contraindications.

Duke përdorur drogë stigmas sheqer misri (zakonisht) nuk është e dëshirueshme në oreks të ulët, peshë të ulët trupore, rritjen e koagulimit të gjakut.