Bimë kulturor pambuk leshtor


Shumë bimë tjerrje: pambuk, lino, kërp - luajtur një rol të rëndësishëm në historinë dhe formimin e njerëzimit. Mbi origjinën e bimëve të pambukut them diçka unike sfiduese. Ne vetëm dimë se njerëzit që banojnë planetin tonë të angazhuar në kultivimin e pambukut aplikuar në mënyrë të pavarur këtë shumë specie të egra të ndodhë në çdo fushë.
Ka dëshmi se pambuku është kultivuar në Indi mbi 5 mijë vjet, Peru -.. Mbi 4 mijë vjet në Afrikë dhe Azinë Qendrore - 2 -. 3 mijë vjet. Foto fabrikë pambuku. Pambuk wooly është marrë nga Meksika në kohën e Kolombit Travel.

Dhe në sajë të Kolombit ky lloj pambuku kulturor erdhi në Evropë. Fabrikë pambuku me flokë kulturor përhapet shpejt nëpër botë, duke shtyrë nga pambuk specie të tjera më të dobët kulturore lokale. Përshkrim pambuk me flokë. Pambuk Hairy (organike) - është një shkurre vjetor me branched shumë, sistem të fortë rrënjë. Ajo i takon familjes Mallow. Rrjedh nga pambuku - degëzuar, lignified në bazën, 80-120 cm në lartësi. Degët dhe rrjedh e bimëve softly pubescent, lë - pjesë të madhe, petiolate, alternative. Lule - të bardhë dhe të verdhë ose të kuqe (në wilting) të lartë. Frutat me flokë pambuku - kuti sferike ose ovate zbulohet kur pjekur.


Farat e bimëve janë të mbuluara me qime të gjata dhe të shkurtra. Pambuk bimë kulturor me flokë Latine - Jossypium hirsutum L. (Gossypium hirsutum L.) Pambuk korrje me flokë. Për trajtimin e rezervave leh e rrënjët, farat e pambukut fibër të gjatë dhe rrënjët. Leh e rrënjëve stoku bie menjëherë pas pambuku korrjes. Për ta bërë këtë, gërmoj rrënjët, dridhen në tokë, hiqni kore dhe pastaj të thata në hije jashtë për disa ditë. Përbërja kimike e Hairy pambuku. Në korteksin e rrënjëve përmbajnë acid Askorbik, hossin, vitaminë C, taninet, vaj esencial dhe trimetilamin; Në bimëve farë - hossipin, gossypol, hossipiza (rafinoze), vitaminë E, pigment hossipurpurin dhe vaj yndyror.

Në pambuku lule gjetur acide malic dhe limoni, flavonoids. Të gjitha pjesët e barishte të vendoset catechins dhe carotenoids. Pronat medicinale e pambuku flokë dhe zbatimi i saj. Marrë nga lule flavonoids pambuku flokë ka një ndikim të fuqishëm në forcimin kapilarët, reduktimin ton enëve koronare dhe presionin e gjakut. Nga hossypol rrënjët dhe farë pambuku të prodhuar të drogës, i cili përbëhet nga një pluhur të ngjyrës së verdhë me Zelentsov shpejt errëson dritën. gossypol ka aktivitet kemoterapeutikë e viruseve të ndryshme, e ka edhe plagë shërim dhe aktivitetin antitumor.

Farat e bimëve të përdoret për të prodhuar vaj pambuku, e cila është për të bërë Llaçe dhe ointments dhe rekomandoi se pacientët me atherosclerosis. Thatë leh rrënjë ekstrakt si pambuku dhe supë të përshkruara për gjakderdhje mitrës. gossypol ndihmon pacientët operohen me kancer në stomak. Tretësirë ​​e leh rrënjëve të freskëta flokë e pambuku në kundërshtim me mungesë të paraparë dhe të menstruacioneve, toksemisë shtatzënisë dhe me varfëri. Infusion nga rrenjet e bimëve të përdorur si një agjent hemostatik për gjakderdhje të brendshme. Trajtimi i pambuku flokë. Infuzion i leh rrënjët flokë e pambuku. 2 h.

l. finely copëtuar leh derdh një gotë me ujë të valë, pastaj vlim në banjë me ujë për gjysmë ore, i ftohtë dhe filtër. Merrni një shtrëngues 3 g. Per ditor filxhan të tretë. Pambuk psoriasis me flokë. 3% gossypol trajtimin e pacientëve me psoriasis, me nje flluske thjeshtë dhe herpes zoster. Për këtë qëllim, ajo është aplikuar në zonat e prekura 6 herë në ditë me një shtresë të hollë gjatë javës. Pambuk me flokë në keratitit. Herpetike Keratitis Në 0,1% gossypol në 0,07% sodium Borat varrosur në sy 6 herë në ditë 1 rënie dy javë në një rresht. Carolina , veçanërisht për