Luleradhiqe - përshkrim, përgatitjen, zbatimin, receta tradicionale, contraindications


Luleradhiqe - përshkrim i uzinës. Luleradhiqe - Lartësia barishtore shumëvjeçare bimë e 10-30 cm.
I akuzuar për Compositae familjes. Rrënjë luleradhiqe është një i fuqishëm, vertikale, kafe, të prerë në të bardhë. Gjethet e saj të formuar një rozetë, dissected thellë. Lule luleradhiqe janë mbledhur në tufë lulesh-shporta, të verdhë. Fryti është një bimë achene me bangs. Ajo lulëzon në prill-maj dhe pasardhësit e tij maturohet në qershor-korrik. Ku bimë është e zakonshme. Luleradhiqe fabrikë si fara e keqe përhapet në të gjithë Rusinë. Ajo rritet në livadhe, kopshte, shumë të lira, në lawns, përgjatë rrugëve.

Kjo është një nga bimët më të zakonshme në bujqësi - barërat e këqija me të pronave të dobishme. Luleradhiqe - përgatitje për të ardhmen. Në mënyrë që të mbledhë rrënjët medicinale dhe pjesë ajrore të luleradhiqe. Rrënjët ruajtur ato në fillim të pranverës, ose bien. Dig lopatëzat e tyre, shkundni terren, të prerë pjesët ajrore, lahen me ujë të ftohtë. Brenda ditëve, ajri tharë dhe pastaj tharë në një tharëse në një temperaturë prej 40 deri në 50 ° C, ose në zonën ajrosur. Raft boshllëqet luleradhiqe - 5 vjet. Bimët Gras grumbullojnë gjatë lulëzuar. Ajo tharë në hije ose në zonën e ajrit të ventiluar, të përhapur në një shtresë të vetme dhe shpesh nxitje.


Përbërja kimike e bimëve medicinale. Rrënjët luleradhiqe përmbajë gome, hidhërim, polysaccharide inulin, vaj yndyror, sterole, resins, acide organike, taninet dhe proteina mukusit. Letra përmban choline luleradhiqe, carotenoids, vitamina B2, C, D, hekur, asparagine, fosfor, kalcium. Pronat farmakologjike. Rrënjët luleradhiqe janë përdorur për të përmirësuar tretje si një cholagogue dhe oreksit. Gjithashtu luleradhiqe ka laksativ, diuretik dhe pronat antispasmodic. Luleradhiqe - përdoret në mjekësinë popullore. Barishte Përgatitjet luleradhiqe përdorur në gastrit anatsidnyh, cholecystitis kronike dhe kapsllëk.

Rrënjët luleradhiqe janë përdorur për të thyer oreksin, përmirësimin sekretore dhe motorike aktivitetin e stomakut dhe zorrët, bile dhe rritjen e sekretimit të gjëndrave të tretjes. Rrënjët luleradhiqe - një diuretik i fortë. Zierje e rrënjët spazma dhe dhimbje barku i veshkave, kontraktimin me ngërç të muskujve të butë. Zierje dhe infuzion i luleve të luleradhiqe është përdorur për lehtësimin e dhimbje barku zorrëve dhe hepatik. Së jashtmi infuzion i rrënjëve të luleradhiqe këshilluar në sëmundje të ndryshme të lëkurës, dermatit, vlon, puçrra fytyre. Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin luleradhiqe si hipnozës, qetësues dhe expectorant.

Përdorin atë në sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit dhe shpretkë, veshkat, çrregullime të sistemit nervor. Përgatitjet nga gjethet e luleradhiqe stimuluar nxjerrje e gurëve nga fshikëza e tëmthit dhe veshkat. Këshilloj celulitin e tyre, trashje dhe dështim i veshkave, si dhe vitaminë mangësi, anemi dhe lëkurës sëmundjeve. Infuzion e lule luleradhiqe përdorura për heqjen e Freckles dhe pika të moshës. Lule supë pini me pagjumësi dhe presionit të lartë të gjakut. Lëng i freskët i impiantit është përdorur si një kozmetike të hequr njollat ​​e moshës, Freckles dhe puçrra fytyre dhe për të hequr calluses. Latex Luleradhiqe me trakomën rrënjos një rënie në sy.

Luleradhiqe - receta tradicionale për trajtim. Infusion në sëmundjet e kanalet biliare, tëmthit. 2 h. Luleradhiqe rrënjët lugë të bëjë një gotë me ujë të zier dhe insistojnë 08:00, filtër. Pini 3 - 4 herë në ditë për një filxhan çerek gjysmë ore para ngrënies. Infuzion i diabetit. 1 lugë çaji rrënjë luleradhiqe krijoj medicinale 200 ml ujë të valë, të lënë për një orë të tretë, filtër. Pini 3-4 herë në ditë për një filxhan çerek gjysmë ore para ngrënies. Infusion në diatez exudative. 1 h. Rrënjët Spoon luleradhiqe për të bërë një gotë me ujë të vluar, të mbyllur, të lënë për 1-2 orë, filtër.

Pini gjysmë ore para ushqimit tri herë në ditë për një filxhan çerek. Supë me tuberkuloz pulmonar. 3. lugë herbs rrënjë luleradhiqe derdh 1/2 l. ujë të vluar, vlim për 1 / 04:00, cool, filtër. Pini 0,5 orë përpara se të hahet një gotë 2 herë në ditë. Supë për abrasions dhe skuqjen e lëkurës. 1 tbsp. një lugë rrënjë luleradhiqe derdh një gotë me ujë të nxehtë të vluar, vlim për 1 / 04:00 rreth ngrohjes mesme. Bimët supë ftohur për 45 minuta, filtruar përmes garzë. Pini 1 / 04:00 para ushqimit tri herë në ditë për 1/3 filxhan. Artrit supë. 6 g nga rrënjët e barit dhe topa