Barishte buckthorn pastrues - ajo Rhineberry, aplikimi


Përshkrim. Laksativ buckthorn ose Rhineberry - një shkurre të mëdha ose dru i vogël deri në 8 m Krushynovyh caktuar për familjen.. Leh e degëve të rinj rastreskavshayasya, pak gri ose të kuqërremtë-kafe, me shkëlqim, degët më të vjetra - i errët. Degët e rinj pemë të përfundojë në spines të mprehta. Gjethet e bimëve petiolate, përballë, eliptike, underside çakmak, top ndritshme gjelbër, dribnozubchaste diferencë dhe me shkëlqim. Lulet janë të gjelbër-verdhë, të vogla, të mbledhura në tufa e 10 - 15 në axils fletë. Blooms Rhineberry maj-qershor. Frytet e bimëve - lëng i zi drupe sferike, piqen në gusht-shtator.

Fara vezak - diameter prej 5 deri 8 mm. Shpërndarja. Grass Rhineberry zakonshme në Siberi Perëndimore dhe Rusinë qendrore, në Krime dhe Kaukaz, si dhe në Azinë Qendrore.
Ajo rritet në shkurre dhe glades pyjore dhe luginat e lumenjve, livadhe. Çorape. Në mënyrë që të barnave medicinale që përdoren për gatim drupes bimët pjekur pa gjeth. E tyre e parë të thata në hije jashtë, pastaj më në fund - në një tharëse në 50-60 ° C. Të fruta të thata të bimëve, të gatshëm për ruajtje, kompresionit e shpërndara. Përbërja kimike e bimëve medicinale.


Në manave buckthorn çamçakëz pastrues i pranishëm, glycosides flavonoid, antrohlikozidy, pektin, sheqer, zhosterin. Pronat farmakologjike. Barishte buckthorn ka veti antiseptike dhe laksativ. Buckthorn - përdorimi. Bimët frutore buckthorn përdorur si laksativ i butë për kapsllëk ngathët dhe të pavullnetshëm. Barishte supë ndihmon me dëbimin e krimbave për trajtimin e hemorroide. Mjekësinë popullore e përdor fruta si një diuretik për edemë dhe sëmundjet kronike të lëkurës. Medikamente. Supë si një diuretik. Gotë ujë derdh një lugë gjelle e bimëve frutore buckthorn laksativ.

Supë Next dhe të sjellë një çiban pastaj të këmbëngulë 02:00. Hidh me napë. Pini një gjysmë gotë natën. Supë për kapsllëk kronik. Një e katërta e një litër ujë të valë e nxehtë pour 2 lugë laksativ fruta buckthorn. Pastaj ngrohjes për 30 minuta në 100? C dush me ujë, le të ftohtë për 10 minuta dhe tendosje përmes napë, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i supë të lëngshme të sjellë ujë të zier në origjinal. Pini të natës në një gjysmë gotë. Zierje në hidropizi, verdhëz. Gotë ujë derdh një lugë çaji leh thatë pluhur e buckthorn dhe ngrohjes rreth ngrohjes mesme 10 deri në 15 minuta.

Atëherë le të qëndrojë 30 minuta dhe filtruar. Merrni një lugë gjelle në mëngjes dhe në mbrëmje. Infuzion i hemorroide. Një e katërta e një litër ujë të ngrohtë zier derdh një lugë gjelle Kostyanok buckthorn dhe 00:00 këmbëngulin, derdh nëpër një sitë. Pini një gjysmë gotë në mëngjes dhe në mbrëmje. Tretësirë ​​e artritit. Një pintë vodka derdh 100 gram fruta laksativ buckthorn, të lënë për 12 ditë, profiltruyte. Dy herë në ditë bluaj nyje dhimbshme. Manaferrat e freskëta si laksativ. Merrni laksativ 10 deri 15 fruta me stomak bosh në buckthorn mëngjes. Farmaceutikë b. "Frytet e laksativ buckthorn" - përdoren si laksativ në formën e infuzione dhe decoctions.

Contraindications. Buckthorn ndaluar të përdorin drogat për fëmijët, tendenca për diarre gjatë laktacionit dhe shtatzënisë.