Buckthorn - përdorimi, Kundërindikimet, pronat


Përshkrim. Kruschina olhovidnaya -. Një pemë e vogël ose shkurre 2-7 m Ajo i përket krushynovyh familjes. Degët e rinj të një pemë me një kuq pak shkëlqim të qetë - leh kafe, degët e vjetra - matte errët - gri. Kur shtresa e jashtme është një shtresë e pemë leh ngjyrë flakë të kuqe - të kuqe. Kjo veçori e dallon buckthorn olhovidnoy nga ndonjë shkurre të tjera. Gjethet i tërë i tij, ovale, alternativ. Lulet janë në axils e lë, ata të verdhë - ato të gjelbra. Humbje e ngjyrës maj-qershor. Pemëve frutore - në formën e topa drupes, piqen gjatë muajit Korrik - gusht.

Në këtë drupe të parë - të kuqe, dhe kur është plotësisht e pjekur - shkëlqim dhe të zezë. Shpërndarja. Pemë buckthorn olhovidnaya rritet në zonën e pyjeve në pjesën evropiane të Rusisë dhe në Siberi dhe Kazakistan. Ajo rritet në drizë të përziera dhe pisha pyjet, ligatinat dhe-ujit livadhe, skajet e pyjeve. Çorape. Medikamente buckthorn olhovidnoy përgatitur nga leh e saj. Ajo është korrur gjatë rrjedhës sap, në lulëzim. Buckthorn olhovidnaya tharë, i kthyer herë pas here, në ventiluar shtëpie, në natyrë, hedhjen në një shtresë.
Korrur fllad dhe të thata shkaqet leh vjella, të përzier, kështu që përdorin leh gati deri një vit më vonë kur të shpëtoj të pronave toksike.


Përbërja kimike. Buckthorn leh olhovidnoy përmban vaj esencial, antraglikozidy: hlyukofranhulin, franhulin, izoemodin dhe franhulaemodin; anthraquinones, acid hryzofanovu antranoly rrëshirë, alkaloide, glycosides triterpene, taninet. Buckthorn - pronat. Buckthorn olhovidnoy leh përdoret si laksativ i butë. Efektet e pemëve rrit peristaltikės e zorrës së trashë, ndërsa nuk irriton rreshtim të gastro - traktit intestinal. Megjithatë, ky efekt nuk ndodh menjëherë, por pas 8-12 orë pas marrjes së ilaçeve. Buckthorn - përdorimi. Buckthorn zierje pemë leh është përdorur në kolit spastik olhovidnoy, kapsllëk të përhershëm, fissures zorrës së trashë, hemorroide.

Mjekësisë tradicionale përdor ekzemë leh zierje për larje dhe zierje e frutave - për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës në karbunkuleze dhe abrasions. Përdorimi i zgjatur i drogës buckthorn olhovidnoy gjeneron Addictive, kështu që ju duhet të alternativ këto barna me laxatives tjera. Medikamente. Tretësirë. 0,5 litra vodka pour 1 tbsp. l. buckthorn olhovidnoy pemë leh dhe të insistojnë 3 javë, dhe pastaj profiltruyte. Merrni 1 orë. L. 3 g. Per ditë për 30 minuta. përpara se të hahet. Supë për kapsllëk kronik. 250 ml. pour valë ujë të nxehtë 2 tbsp. l. olhovidnoy leh buckthorn dhe ngrohjes për 30 minuta në një banjë të valë. 10-minuta cool-ujë, pastaj të marrë jashtë atë nëpërmjet napë dhe shtrydh të lëndëve të para.

Vëllimi i supë të sjellë në origjinal. Merrni 0,5 gota gjatë natës. Preparatet farmaceutike. Drogës "leh buckthorn" - përdoret për të bërë supë. Drogës "frame" - e përdorur brenda 1 - 2 tableta në kohën e gjumit. Drogës "çaj numër pastrues 1" - 1 orë barishte Yarrow, 2 orë Hithër, 3 orë Buckthorn leh.... Drogës "buckthorn ekstrakt të thatë" - përdoret për 1 - 2 tableta në kohën e gjumit. Drogës "buckthorn ekstrakt të lëngshme" - një pastrues për 20-40 pika. Drogës "Collection numër stomakut 3" - 1 h rizomat calamus dhe rrënjët e rrënjë sanëz, 2 orë gjethet Mint, 3 orë...

hithër dhe buckthorn olhovidnoy leh. Drogës "Holahol" - përdoret si një antispasmodic dhe cholagogue në gepatoholetsistitah, cholecystitis, cholelithiasis. Buckthorn leh olhovidnoy pjesë e drogës komplekse të përdorura për trajtimin e ulçerë duodenale dhe gastrike:. Tabletat "vikalin" dhe "vykayr" i emëruar pasi të hahet 3 g Per dite me 1/2 filxhan ujë të ngrohtë. Buckthorn - contraindications. Olhovidnaya buckthorn kundërindikuar në gji dhe gratë shtatzëna.