Hithër terapeutike dobishme Pronat, përdorimi, contraindications


Në mjekësinë popullore hithër përdorur që nga kohërat e lashta. Që njerëzit e dinë se hithër - bimor, qilar natyror. Ajo përmban vitamina A, B2, C, K dhe E. Ajo gjithashtu përfshin elemente të tilla si hekur, kalcium, magnez, mangan, bakër, krom, etj Struktura përbëhet nga elemente aktive dhe taninet, flavonoids, klorofil, acidet e ndryshme organike, enzimat paqëndrueshme, choline, histamine, etj Për përmbajtjen carotene e karrota dhe kjo është përpara buckthorn! Ky grup i pasur i vitaminave dhe mineraleve shpjegon pronat e saj të dobishme dhe mund të "bimore të marrin" pjesë në rivendosjen e trupit tonë për të rregulluar punën organet vitale.

Pronat e shërimit të nettles Një listë e gjatë e sëmundjeve do të jetë trajtimi që e përdorin këtë fabrikë. Ajo është konsideruar hithër - anti-inflamator, shërimin mjete, dhe në lidhje me përshpejtimin e koagulimit të gjakut, ajo është përdorur në gjakderdhje të ndryshme në sëmundjet e organeve të brendshme - traktit biliar, mëlçisë, diabet pronat e tij mund të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak, muskujt ton zorrë. Hithër ka një efekt tonik. Vetëm 15-20 gjethe ne mund të plotësoni kërkesat e përditshme të vitaminës A, e cila ndihmon të luftuar infeksionin është i rëndësishëm në formimin e eshtrave dhe të dhëmbëve, na mban të rinj.


Vitamina K është e nevojshme për të ndaluar aftësitë e gjakut. Në mjekësi ato janë përdorur në hemorragji të ndryshme pulmonare, hemorragjike, me sëmundje rrezatimi, shtatzënisë. Ajo është dy herë më vitaminë C jep efekt anti-alergjike dhe anti-inflamator. Vitamina E vepron si një antioksidant, mbron qelizat tona nga dëmtimi, të parandaluar mpiksjen e gjakut, rregullon sintezën e hormoneve. Për më tepër zhytur keq pa vitaminë A. Vitamina B2 efekt i dobishëm për mukozës së traktit të tretjes, është i përfshirë në metabolizmin e yndyrave, proteinave, karbohidrateve, në këtë mënyrë përmirëson metabolizmin. Prania e hekurit rrit hemoglobinës në gjak; kalcium ndikon ekuilibrin acid-bazë në trup, është e përfshirë në rregullimin e tkurrjen e indeve të muskujve të nevojshme për koagulimit të gjakut; Magnezi vepron mbi gjendjen e sistemit nervor, ndihmon me depresion, nervozizëm; Mangani promovon maturimin e qelizave embrion, normalizohen tretje, përmirëson kujtesës; duke përdorur bakrit rrit veprimtaria e insulinës, krom rregullon nivelet e glukozës në gjak.

Përdorimi i acaroj - receta tradicionale Këtu janë disa recetave që do t'ju ndihmojë të përballen me disa sëmundje. Për të përmirësuar kardiak kërkohet 5 lugë grirë bimeve dhe pour 0,5 litra ujë të vluar, e vënë në zjarr të qetë për pesë minuta, tendosje, pas një infuzion 30-minutëshe. Merrni katër herë në ditë për një gjysmë filxhan. Për shije, shtoni ekstrakt sheqer ose mjaltë. Me një koagulimit të dobët: një filxhan ujë të valë brewed gjethe - 2 tbsp. lugë., vlim për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj oholodyvshy, filtër. Pranuar - 1 tbsp. lugë 5 herë në ditë.

Kur gjakderdhje: të krijoj 2 tbsp. l. tharë gjethet në 2 gota me ujë të valë. Një orë këmbëngulin filter. Pranuar dy herë në ditë, 0,5 gota. * Për hipertensionit: 1,5 qind. Hidh ujë të valë 1,5 tbsp hithër, 30 minuta. këmbëngulin. Pini tri herë në ditë - gjysmë ore para ngrënies. Nga ftohjet, si një antipiretik: për të shtypur një karafil pak e hudhër, përzierje me 2 tbsp. l. Rrënjët e freskëta hithër, pour vodka normën e 1: 5. Bëj një vend të errët dhe të ftohtë për dy javë vendas. Norma ditore e pranimit - 1 orë L.. 3 herë në ditë. Në përdhes, reumatizmi muskuloz: 1 tbsp.

Gjethet lugë (të thata), derdh një gotë me ujë të valë dhe të mbyllë një shall të ngrohtë. Lër të mbush për një orë. Rekomanduar infuzion përditshme dozë e 30 minuta para ngrënies 2-4 herë në ditë. Nga dizenteri: për përzierje gjethet dhe rrjedh nga hithrat dhe ferrë, kjo përzierje e 1 lugë otcherpnut, derdh 500 ml ujë të valë. Pastaj shtytje të ngrohtë. Gati për të pirë infuzion merr tri herë në ditë për një gjysmë filxhan. Kur adenoma prostatës (I dhe faza II) gjethe dhe rizome e nettles copëtuar, derdh 1 lugë të përzierjes së ujit (njëri kupa). Prokyp'yatyvshy 5 minuta, filtër. Pranuar një gotë 2 herë në ditë.

Trajtimit 1,5-2 muaj. * Për të normalizuar menstruale