Burnet - Kundërindikimet, përdorim, trajtim, pronat


Përshkrim. Lartësia Medicinale barishtore shumëvjeçare bimë i 100 cm. Ajo i takon familjes Rosaceae. Rrjedh Burnet ribbed, të izoluar në krye të bronkial. Fletushkat mat nën të, të errët gjelbër sipër, i zgjatur-ovate, me tehe dhëmbëzuar. Gjethet radikale me 7-25 gjethe, të gjatë, të gjatë. Lulet janë mbledhur në inflorescences në formë koke, të vogla, të purplish-kuqe. Frytet e bimëve - odnosemyannye arra piqen në gusht-shtator.
Ajo lule nga qershori deri në gusht. Një tjetër emër për këtë fabrikë - krasnoholovnik. Për të mësuar më shumë rreth uzinës, e cila ka Burnet - kundra-indikacionet, përdorimin, trajtimin, pronave ju nga artikullit.

Shpërndarja. Burnet drogës rritet në të gjithë Rusinë, me përjashtim të largët veri. Ajo rritet së bashku lumenjve, mbi shkëmbinjtë, glades pyjore, të livadheve e përmbytura, në shkurre. Çorape. Prodhimi i barnave që vijnë nga rhizomes me rrënjët. Dyqanet e tyre në fruiting. Në bimët prerë pjesët ajrore, pastaj brushat rrënjët tokë dhe të larë me ujë të ftohtë. Ata ishin tharë pastaj në ajër, të prerë në copa të 10 - 15 cm dhe të thata në 40-50 ° C. A nuk thatë në raft dhe hekuri fletë të, si lëndët e para duke i privuar kthen pronat e zezë dhe e shërimit.


Bimët Gras korrur gjatë lulëzuar, prerja off pjesët ajrore dhe tharje jashtë. Afati i ruajtjes së lëndëve të para deri në 60 muaj. Përbërja kimike. Në rhizomes dhe rrënjët e bimëve mjekësore janë pigmente të pranishëm, taninet, gjurmët e vaj esencial, niseshte, vitaminë C, oxalate kalcium, saponins, carotene, sterols, sanhvisorbin. Burnet - pronat. Bimë medicinale Burnet ka antispasmodic, anti-inflamator, hemostatic, astringent, aksion anti-microbial. Përveç kësaj, bimore është në gjendje për të rregulluar metabolizmin. Burnet - përdorimi. Infuzion i bimëve dhe rrënjët zierje e rrënjëve të bimëve që përdoren në mjekësinë tradicionale në mitrës, stomakut, mushkërive, hemorroidet, zorrëve gjakderdhje.

Medikamente Burnet emëruar diarre, enterocolitis. Zierje nga pamja e jashtme është përdorur për të trajtimin e shërimit dobët plagëve dhe ulcerat, pectoris, djeg, stomatiti, malcim nullesh, vaginitis, Trichomonas trashje. Burnet - trajtim. Infuzion. 1/2 litër ujë të zier, temperaturën e ambientit, pour 3 h. L. bimët Burnet barishte medicinale, duke këmbëngulur 08:00, filtër, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 4 g. Per dite për 1/4 filxhan para ngrënies. Supë si një astringent dhe shtrëngues. 1/4 litra ujë të valë e nxehtë derdh 2 tbsp. l. rizomat dhe rrënjët e Burnet medicinale dhe 1/2 orë.

ngrohjes në 100 ° C banjë me ujë. Qetësohem me dhjetë minuta, kullimin dhe shtrydh përmes materialeve garzë. Vëllimi i supë të sjellë në origjinal. Merrni 5 - 6 vjet Ditën 1 tbsp.. l. pas një vakt. Supë me kolit. 1/4 litër ujë të nxehtë pour 1 tbsp. l. rizomat dhe rrënjët e Burnet medicinale dhe 30 minuta. ziej për ngrohje të ulët, pastaj të lënë për një tjetër 02:00, dhe pastaj profiltruyte. Merrni 1 tbsp. l. 5 g. Per ditë para ushqimit. Preparatet farmaceutike. Drogës "Burnet ekstrakt të lëngshme" - e përdorur për diarre si një gjakderdhje astringent dhe të mitrës - si një shtrëngues. Designed për 30 minuta.

para ngrënies 3 -. 5 vjet ditë 30-50 pika. Contraindications. Burnet nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!