Gjakderdhje nga shkaqet hundë që bëjnë


Shkaku më i zakonshëm i gjakderdhje nga hunda mund të jetë një dëmtim i zakonshëm. Ajo mund të jetë edhe e lehtë dhe duke kërcënuar jetën tonë. Në rast, gjakderdhje të shpeshta dhe me sa duket pa shpërblim hundës pa lëndime, ju duhet të plotë studimi në klinikë, të tilla si gjakderdhje mund të tregojnë sëmundje të ndryshme të gjakut të tilla si leuçemia. Ata mund të jetë një manifestim i sëmundjeve të organeve të brendshme (të mëlçisë, veshkave, sistemit kardiovaskular), dhe sëmundje të ndryshme të rënda infektive (sifilizi, tuberkulozi). Çdokush, madje edhe një njohuri të thellë të mjekësisë kupton që shkaktoi nosebleeds shkelje të integritetit të enëve të gjakut të mukozën e hundës.

Në 70% të rasteve të anijeve të dëmtuara i mëparshëm pasazhe të hundës. Gjakderdhje pasmë më të gjatë, më e vështirë për të ndaluar ata, dhe ata janë shumë më të rrezikshme për shëndetin. Le të flasim për gjakderdhje nga hunda, shkaqet, çfarë nëse ju keni filluar humbjen e papritur. Shkaku traumatik gjakderdhje nga hunda qartë, kështu që më shumë e ajo nuk do të flasim. Gjithashtu gjakderdhje përmes hundës mund të shkaktojë grip më të zakonshme apo të ftohtë. Kjo është për shkak të faktit se anijet delikate dhe të plagosur lehtë e gjakut të pasazhet e hundës bymehet dhe mund të ia plas. Shumica nosebleeds vërejtur pas ajër overdried, infeksionet e sipërme të traktit respirator.


Shkaku i gjakderdhje të hundës mund të ketë ndryshime në temperaturë gjatë tranzicioni nga hapësira e njeriut me ajër të ftohtë të thatë në një dhomë të ngrohtë. Ndonjëherë është edhe aq shumë sa që njerëzit vetëm vysyakavshys zbulon të përkulet hustyntsi gjurmët e gjakut. Arsyeja për këtë - proceset atrophic në zgavrën e hundës të lidhur me sëmundje të ndryshme. Arsyeja mund të jetë pluhur, thatësi e tepërt e ajrit. Për shkak se ajo thins mukusit formuar kore e vështirë të thatë. Dhe në qoftë se ata aksidentalisht prek, do të ketë gjakderdhje. Shumica nosebleeds janë të lidhur me lodhje të tepruar, mungesa e gjumit, si dhe rritjen e presionit të gjakut.

Shpesh njerëzit janë të frikësuar kur ata nuk mund të shpejt të ndaluar nosebleeds. Kjo nuk është për asgjë, si gjakderdhje të gjatë i fortë mund të jetë shumë i rrezikshëm për jetën e njeriut. Kjo është veçanërisht e vërtetë e gjakderdhje të përsëritura traumatike. Të tilla gjakderdhje të shkaktuara nga aneurysm vaskulare. Ndonjëherë të ndihmuar pacientët të tilla mund të aplikoni vetëm kirurgji. Në këtë rast ne flasim për "bllokimin" e anijeve, duke shkaktuar gjakderdhje. Por kur vjen puna për të epistaxis lidhen me rritjen e presionit të gjakut, shumë nuk duhet të trembet. Pas të gjitha, kjo është një lloj i sigurimit kundër një hemorragji të trurit që mund të rezultojë nga tensioni i lartë.

Zakonisht pacienti ndihet shumë më mirë pas kësaj "gjakderdhje natyrore." Çfarë mund të bëj për të ndaluar gjakderdhje nga hunda? 1) Ne duhet të ulemi, kreu përkul dhe presion hundë lesh tij pambuku ngjyhet në peroksid hidrogjeni (peroksid nëse jo, ju vetëm mund të majë hundës tuaj me gishtat tuaj). Në mënyrë që të shkaktojë vasoconstriction, ju duhet për të vënë shishe ftohur me ujë mbi kokën e tij, hundë - një kompresë të ftohtë. Gjakderdhje nga mëparshëm duhet të shpejt të ndaluar. 2) Ju nuk mund të ulen, shtrihem, duke hedhur kokën e tij, si ajo mund të shkaktojë të vjella, gjak goditur rrugët e frymëmarrjes apo edhe dështim të zemrës. 3) Në qoftë se brenda 20 minuta e gjakut nuk mund të ndalet, telefononi mjekun.

Ndonjëherë në raste të rënda mund të kërkojnë shtrimin në spital. Të jetë i përgatitur dhe para. Shumë mirë, në qoftë se çdo gjë shkoi mjetet juridike në shtëpi. Pasi gjakderdhje ka kaluar, ne mund të të pushojnë një shëtitje të vogël. Por, mos harroni në lidhje me nevojën për të gjetur arsyet pse filloi gjakderdhje nga hunda. Ju duhet të shihni një mjek dhe të shqyrtojë stilin e jetës tuaj gjatë disa muajve të fundit. Shkaku i gjakderdhje të hundës mund të bëhet trajnimi mbingarkuara, mungesa e gjumit, mungesa e ajrit të freskët. Nëse pacienti vuan nga anemia dhe ai vërejti shpeshta nosebleeds ndihmë Yarrow ekstrakt, acaroj, ose kolchatolistnoy ergot zhyvuchky.

Rreth doza dhe kohëzgjatja e trajtimit duhet të konsultoheni me një mjek. Ajo është gjithashtu e nevojshme që të ndryshojnë produktet dietë për të forcuar muret e sosoudov që përmbajnë një shumë të pasura me vitamina. 'Tryeza e juaj do Lakra
Një zierje e hips u rrit, malit hirit dhe kulpër. Të përmirësojë gjendjen e pacientit dhe futjen e këtyre përbërësve: gjethe delli, rrënjë luleradhiqe, lule elderberry, Shkumë bari. Ju duhet të marrë të gjitha komponentët në pjesë të barabarta (6 g të mbledhjes - 200 ml të ujit të vluar). Në proceseve atrofik në mukozës nazale mund varrose hundën në vaj peshku ose vitaminë A në formën e solucion vajit.

Gjithashtu të ndihmojë lëng Kalanchoe, vaj buckthorn det ose bukuroshe. Ata herë pas here mund të jetë alternuar apo zgjedhë atë që i përshtatet më mirë ju.
Këto fonde janë gjithashtu të dobishme për shkak se jo vetëm që të ketë një efekt zbutjen, por edhe anti-inflamator dhe veprim antimicrobial. Bobryshev Taras,