Droga më të mira efektive antivirale për fëmijët me ftohjet


"Fëmija im i ftohtë" - thotë nëna erdhi në pritje të pediatrit ankimore apo duke bërë një telefonatë shtëpi. Shumë shpesh kjo mund të dëgjohet në vjeshtë dhe dimër. Edhe pse të ftohtë - koncept shumë i paqartë dhe i integron çdo sëmundje të tjera të tilla si gripi, SARS, infeksion adenoviral, rinitit (rrufë). Ato shkaktohen nga viruset e ndryshme që nuk kanë nevojë të listës, është e padobishme, dhe emrat e tyre asgjë për të thënë për gjindja zakonshëm. Le shkencëtarët e përfshirë në këtë çështje. Por kjo nuk është e dobishme për të prindërit të mësojnë se çfarë ilaçe projektuar për të luftuar viruset, dhe që ato janë më të mirë.

Dhe për fat të keq më të mirë dhe efektive barna antivirale për fëmijët me ftohjet nuk janë aq të shumta. Fakti që ajo është e rëndësishme që të marrë në konsideratë faktorë të tillë si siguria absolute për rritje të organizmit. Jo të gjithë prindërit janë të vetëdijshëm për këtë dhe janë reklama subjekt newfangled, i projektuar për të rritur shitjet. Sigurisht, pasi fëmija është i sëmurë, më mirë të thirrur pediatrin ose shkoni në shtëpi tek ai në pritje. Por jo gjithmonë të ketë sukses të shpejtë. Në orar shumë optimale është që të shkoni në fund të ditës së parë të sëmundjes. Si rezultat, humbi kohë, rreziku i bashkimit me një infeksion sekondar rrit disa herë.


Ky variant i sëmundjes është veçanërisht e rrezikshme për fëmijët nën një vit, kur trupi i foshnjës nuk është e fortë, dhe sistemi imunitar është i dobët. Në këtë rast, nëna shpesh pyet pyetjen: "Çfarë janë barna antivirale për trajtimin e ftohtë të përbashkët në fëmijët". Për t'iu përgjigjur kësaj pyetje në mënyrë të qartë e vështirë, por kjo është tani unë do të tregoj për to në këtë faqe. Droga Efektive antivirale për fëmijët Para transferimin ata duan për të informuar prindërit që para tyre pa lejen e mjekut për të dhënë ilaçin e tij të çudit antivirale në mënyrë të përsëritur shqyrtojë nëse do të bëhet kjo.

Edhe në qoftë se ai është më i mirë dhe "Vajza fqinj Lucy që jeton në vendin fqinj, shumë e dobishme." Fakti se çdo të drogës për qëllim për të luftuar virusin dobëson manifestimet klinike të sëmundjes. Nëse ende mjeku i fëmijës suaj do të duket, ai nuk mund të vënë diagnozën e saktë dhe trajtimin e duhur. Dhe kështu le të fillojë .. • Arbidol - një nga drogat më të famshme anti-virale. Ajo ka fituar popullaritetin e saj për shkak të pronave të saj në mënyrë efektive të merren me shumë viruse që shkaktojnë ftohjet tek fëmijët. Spektri i saj është i gjerë, ajo është efektive kundër virusit të gripit (A, B), parainfluenza, adenovirus dhe infeksionet respiratore stsintialnoy.

Veprimi Abidola i bazuar në aftësinë për të rritur prodhimin e vet të interferon, imunoglobulinave, të rregulluar raportin e T dhe B limfociteve. Arbidol jep efekt antioxidant. Kështu, duke mbrojtur qelizat e tyre nga shkatërrimi. Ajo mund të përdoret në fëmijët që shkojnë nga 2 vjeç, të dy qëllime terapeutike dhe profilaktike. Në Arbidol vetëm dy contraindications: mosha e dy vjet dhe origjinalitet të drogës dhe komponentëve të tij. • Remantadin - drogës antivirale. Ajo mund të përdoret si një qëllime profilaktike dhe terapeutike. Remantadin efektive kundër gripit A të vendosur mirë në trajtimin e ftohjet te fëmijët e moshës shkollore, duke filluar nga 7 vjet.

Spektri Kundërindikimet atë më shumë: mëlçinë e njeriut dhe veshkat, komponente intolerancën e drogës, tiroide hiper, shtatzënisë dhe gji. • A grupi i interferoneve dhe nxitësit e tyre. Kjo gjeneratë e re e barnave antivirale, ata kanë një immunomodulatory fuqishme, antiproliferativ (në këtë rast të zvogëlojë ose krejtësisht të ndaluar shumëzimin e viruseve), pronat e anti-virale. Ky është grupi më i përshtatshëm dhe i efektshëm i barnave për trajtimin e ftohjet në fëmijët. Spektri i tyre është shumë e gjerë, dhe ata ndihmojnë trupin të përballuar infeksionet akute virale fëmijërisë sipërme të traktit respirator (brenda 3-4 ditësh), si dhe me shumicën e viruseve të njohur.

Për të barnave më të mira për efekte sistemike përfshijnë: Viferon, Kipferon, Hrippferon. Avantazhi i tyre - rrugët në dispozicion të administratës (qirinj dhe rënie), mungesa virtuale e contraindications, aftësia për të aplikuar ato, duke filluar nga periudha neonatale (Viferon).
Sipas prodhuesit, contraindications vetëm një gjë - intoleranca e gjalpë kakao (bazë Viferona) dhe yndyrë ëmbëltore (rrjedhin Kipferon). Në kushtet e sigurisë Viferon më shumë në përputhje me standardet ndërkombëtare, ajo është plotësisht sintetizuar artificialisht dhe pjesë Kripferona përveç interferon recombinant janë edhe antitrupat gatshëm kundër disa viruse.

Ajo do të duket se çfarë mund të jetë më mirë? Pas drogës do të veprojë shpejt dhe me efikasitet. Por jo aq e thjeshtë. Antitrupat Gati marrë nga gjaku, e cila nuk është e sigurt. Ajo rezulton se Viferon ende e mundur për të besimit. • Amixin, Cyclopheron, Neovir - droga për fëmijët drejtuar, ata kontribuojnë në zhvillimin e interferonit vetë trupit, që nuk është e keqe. Por, ndërsa ata EVENT humbur kohë të çmuar. Ftohjet te fëmijët - një sfidë serioze për pacientët e rinj të sistemit imunitar, veçanërisht ato fëmijë të cilët kanë probleme të tjera shëndetësore (anomali kongjenitale, patologji gjenetike, sëmundjet kronike) në të njëjtën prindërit forcat dhe mjekët për të ndihmuar ata të zgjedhin më të efektshme dhe antivirale më të mirë drogës.

Alex,