Këmbë cat - cottonweed bimore


Përshkrim. Këmbë cat -. Bimë përjetshme, lartësia shumëvjeçare bimë nga 10 deri në 30 cm Ajo i takon familjes Compositae. Shoots barishte Antennaria dioica heqë, të shkurtër, të shumta. Barishte Floral ikje drejt, i drejtë. Lë të tërë, alternative, të tërë. Të gjitha pjesët e bimës janë të mbuluara me një push ndjerë të bardhë. Lulet janë mbledhur në shporta, tufë lulesh - pads për këshilla të rrjedh. Petals Color - trëndafili. Ajo lule maj-qershor. Fruta - achene. Shpërndarja. Antennaria dioica rritet në të gjithë Rusinë. Bimë rritet edhe në pyjet e thata të lehta, livadhe, tokat ranore, livadhe të thata.

Çorape. Trajtimi Produkte bërë nga shporta lule dhe bimë barishte. Gras bimët rezervave lulëzuar, dhe lule shporta - ende lule të pahapura. Papërpunuara farmaceutike tharë jashtë në hije. Përbërja kimike. Në lule të pranishëm mbjell vitaminë K, saponins, taninet, resins, phytosterols. Pronat farmakologjike. Bimët mjekësore Antennaria dioica ka choleretic, Hemostatic, plagë shëruese dhe pronat qetësues. Aplikimi. Infuzion i putrat mace hithër barishte-së janë të njohura edhe në mjekësinë popullore për vetitë e saj Hemostatic.


Ata janë përdorur në gjakderdhje të ndryshme, gjakderdhje, stomakut, hundës jashtëm, mishrat e zorrëve. Putrat Lule supë mace dioecious-së si cholagogue përdorur për të trajtimin e hepatitit dhe cholecystitis. Infusions medicinale dhe decoctions gjejnë një efekt qetësues në njerëz, presion më të ulët të gjakut. Mjekime topike bimët rekomanduar për trajtimin e nxira dhe ulcerën, në dermatitis alergjik. Medikamente. Infuzion si një cholagogue dhe me gjakderdhje të brendshme. 1 - 2 gram lule Antennaria dioica pour 1 filxhan ujë të vluar, pastaj të lënë për 5 minuta dhe profiltruyte.

Merrni 1 tbsp. l. çdo 10 - 30 minuta, si cholagogue - 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Infuzion me gjakderdhje të jashtme. Filxhan Brew me ujë të valë 10-20 gram lule bimëve Antennaria dioica. Insistojnë 5 minuta, pastaj thahet me napë. Merrni 1 tbsp. l. çdo 1-1,5 orë. Supë si cholagogue. Hidh ujë 1 filxhan 4-10 gram lule barishte Antennaria dioica dhe zierje për ngrohje të ulët për 10 - 15 minuta.
, Pastaj i ftohtë dhe profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Supë si një shtrëngues. Një gotë ujë të nxehtë derdh 10 gram bar Antennaria dioica dhe ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë, pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para.

Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni 1 tbsp. l. 1-2 h. Infusion si një shtrëngues. 1 tbsp. l. melchennoy bari i thatë Antennaria dioica derdh një gotë me ujë të vluar dhe 30 minuta. këmbëngulin në një enë të mbyllur, pastaj profiltruyte. Merrni 1 tbsp. l. çdo 2 -. 3 orë deri sa ju të ndaluar gjakderdhje. Hemorroide bëni kremra dhe gjakderdhje mitrës -. Tamponin 3 g në ditë. Contraindications. Përdorni me kujdes me thrombophlebitis. Padëshirueshme marrë kohë për presionin e lartë të gjakut.