Kozmetikë me bimëve mjekësore


Kozmetikë përgatitura nga bimë, njerëzimi gëzon një kohë të gjatë. Kjo është koha jonë ndonjë grim ju mund të bleni në dyqan. Më parë, nuk ka pasur kompani që kanë kryer sepse pothuajse të gjitha gratë kozmetike të prodhuara në mënyrë të pavarur për veten e tyre në shtëpi. Prandaj, formuar një numër të produkteve kozmetike dhe metodat e tyre të prodhimit që nuk kërkojnë ndonjë pajisje të veçantë dhe kostot e larta për prodhimin e tyre.

Çfarë grim gatuar tradicionalisht me herbs në shtëpi? Dhe çdo gjë është shumë e thjeshtë - ai tinktura, ointments, TEAS, tinktura, krem, vajra, maska. Është e rëndësishme që kozmetike me bimë medicinale shpesh të përdorur nga gratë jo vetëm për defekte vizualisht të saktë, por edhe për të sjellë lëkurës, thonjtë dhe flokët në gjendje të mirë - e tyre shëndetësore, lehtësimin, hotelieri, elastik, famë, lagështi, etj .

Kjo ishte para se të trajtimit kozmetike. Ndërsa në të vërtetë është herbs janë pjesë e kozmetikës për lëkurën e fëmijës.

Duke përdorur tinktura, TEAS, vajra, tinctures, krem ​​dhe ointments bëra me receta prej bimeve dhe lëngje të bimëve të freskëta në mënyrë të pavarur mund të prodhojnë numra të mjaftueshëm të lirë por efektive droga terapeutike kozmetikë për të ndihmuar të duket i ri dhe tërheqës.

Mint.

Një prej bimëve më aromatik të florës sonë - nenexhik. Për shekuj nenexhik gëzon merituar sukses në vende të ndryshme. I çuditshëm
era e barishte vaj esencial shkaktuar komponentin kryesor të saj - mente - mund të ngushtuar enët e gjakut në sipërfaqe të anijes dhe reflexively zgjasë internals.


Mint - i shkëlqyer antiseptik. Ajo ka një efekt pozitiv në lëkurë, kruajtje dhe acarim të ketë një efekt qetësues. Mint është përdorur më mirë si një tretësirë. Një lugë gjelle e barishte lë gotë melchennyh oblyyte me ujë të valë dhe le të qëndrojë 30 minuta. Kur infuzion i ka ftohur në temperaturën e ambientit, zhyt atë në një top pambuku dhe fshij lëkurën rreth moshës. Qepallë e sipërme fshij nga buzë e brendshme të jashtme, më të ulët - në drejtim të kundërt. Ky infuzion mund të fshijë të gjithë fytyrën.

Patate.

Patate bimore popullor ushqim Evropa gjithashtu ka shërim pronat.

Lëng nga tubers patate të freskëta e ka anti-inflamator, ajo është përdorur për të trajtimin e blisters dhimbshme dhe djegie. Patate - një burim i rëndësishëm i vitaminës C. Sigurisht, kjo nuk do të marrë vendin e parë në përmbajtjen e saj, por disponueshmëria e gjerë e patate dhe lehtësinë e kozmetikës prodhimit japë atij arsye për të lexuar me kujdes recetave të mëposhtme. Pra, pas një pune të gjatë vizuale apo një nate pa gjumë atje puffiness nën sytë. Për të reduktuar të para saj integruar imët merr një patate, të përfundojë atë në garzë dhe të aplikojnë për 30 minuta. përgjithmonë. Pastaj hiqni dhe të pastër kamomil ekstrakt lëkurës. A një maskë të tillë 2-3 herë në javë.

Kur lëkura plakje maskë shumë efektive me patate të ziera. Vlim patate të rinj dhe të mëdha në lëkurat e tyre. Pastër atë derisa ajo ftohur poshtë dhe pure, përzierje me 2 tbsp. l. qumësht dhe 1 lugë. l. glicerinë. Aplikoni atë me të ngrohtë për 15-20 minuta. Pastaj pije fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë, fshij infuzion i çel bli dhe 30 minuta. aplikoni një krem ​​ushqyes.

Sallatë.

Nëse lëkura rreth syve është shumë i zemëruar, për trajtimin e tij mund të përdoret TEAS, krem ​​dhe maska ​​të bëra nga marule. Sallatë është e pasur me elementet gjurmë dhe vitamina.

HOPS.

Firming dhe toning efekt në lëkurë siguron ngjitje bimë hop.

Në hop kone gjetur substanca biologjikisht aktive, hormonet dhe antibiotikët. Ekstrakti i kone hop përmirëson qarkullimin e gjakut, mund të rivendosur qelizat, elasticitet lëkurës dhe metabolizmin yndyrë në të. Ekstrakt është e përshtatshme për të bërë maska ​​fytyrë. Për ta bërë këtë, të marrë 2 lugë. l. hop kone dhe krijoj 1/2 litër ujë të valë.

Birch.

Një efekte të mira në lëkurë siguron një zierje e leh e pemë thupër. Buds thupër supë rrisin tonin dhe rinovimin e lëkurës. Cosmetologists leh zierje e rekomanduar për lëkurë inflamatore. Për të bërë supë, të marrë 1 tbsp. l. kore, bluaj në një mulli kafeje dhe kuzhinier për dhjetë minuta në 0,5 litra ujë.

Supë është e mirë për shpëlarje, fshij në lëkurë, si dhe fasha.