Kozmetike për lëkurën e fëmijëve


Fëmijët kozmetike të dizajnuara për të mbrojtur dhe kujdesur për lëkurën delikate të fëmijëve. Për këtë qëllim, zhvilluar balms, krem ​​dhe kremra që përmbajnë përbërësit shumë. Struktura e kozmetikës për lëkurën e fëmijës janë filtra UV, hoods bimë, vajra esenciale, ushqyesve dhe vajra bimore, agjentët e anti-inflamator dhe preservatives. Le të "njohur" me çdo komponent. UV-filtra. Pjesë e jo vetëm "përbërjen e verës" të, por krem ​​për fytyrë. Mallrat për fëmijët nën gjashtë muaj duhet të përmbajnë filtra minerale, funksion mbrojtës është se ata si pasqyra të reflektojnë dhe të shpërndaj rrezet e diellit.

Në mjetet për fëmijët më të rritur mund të jenë filtra kimike ose substanca që absorbojnë rrezet ultravjollcë. Por kurrë nuk përdorni një krem ​​fëmijë me filtra UV për të rriturit! Ekstraktet e bimëve të dobishme. Shpesh në kozmetikë me bimët mjekësore të përdorura kamomil, ca balsam, oe limon, yarrow, të cilat kanë anti-inflamator pronave dhe antibacterial. Ekstrakt i yarrow dhe balsam limon, për më tepër, ka një efekt qetësues. Një komponent i vlefshëm i kozmetikës fëmijëve janë aloe - një moisturizer fuqishme që është veçanërisht e rëndësishme në lëkurë të thatë të fëmijës, si dhe cheeks lëkurë. Dhe tani e vajra esenciale.


Kozmetike për lëkurën e fëmijëve shpesh përmbajnë livando ose vaj bajame. Falë kozmetikës këtyre fëmijëve vajra esenciale erë aq e bukur! Shënim - ilaçe për fëmijët nuk duhet të përmbajë asnjë kompozime aromatizues artificiale: ato janë të dëmshme për fëmijën, për më tepër, mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Një duhet të dinë se edhe aromat natyrore mund të jetë i alergeneve, dhe nëse fëmija ka një tendencë për këto reagime, është e nevojshme për të zgjedhur përbërjen pa erë. Ushqyesve. Faleminderit ushqyesve të lëkurës nuk është vetëm i butë dhe i përkulshëm, por hydrated. Në kozmetikë për fëmijët janë përdorur gjerësisht vajra minerale të tilla si vaj parafine ose vazelinë.

Yndyrna vegjetale të tilla si vaj ulliri ose sojë, të përdorura në kozmetikë janë përgjithësisht më të vogla, si ata shpejt të përkeqësohet. Megjithatë, për shkak se ata janë gjithashtu të blejnë kozmetike të fëmijëve duhet të kontrolloni me kujdes datën e krem ​​prodhim baby, veçanërisht në qoftë se ajo përbëhet nga vajra natyrore. Nëse crumbs lëkurë normale, lyej atë lehtë mjaft qumësht apo ca balsam, këto fonde cilësi delikate absorbohet shpejt dhe përmbajnë më pak yndyrë. Nëse shumë e thatë fëmija lëkurë krem ​​yndyrë të përdorura (në përbërjen e tij më pak ujë dhe më shumë yndyrë), dhe në shumicën e vendeve overdried - krem ​​të veçantë të rekomanduar nga pediatri juaj.

Agjentë anti-inflamator.
Anti-inflamator substance - një substancë të tilla si talk, zink, d-Panthenol, etj Këto komponente janë zakonisht të pranishëm në kozmetikë "qëllim të veçantë" për shembull, potnichki Wrinkle për priftërinjtë lubrifikues dhe lëkurë folds. Ata krijojnë një shtresë mbrojtëse që mbron lëkurën nga lagështi të tepërt, dhe madje edhe të lehtësojë acarim me aktivitet antibacterial, duke zvogëluar rrezikun e dermatit pelenë. Gjithashtu, pronat e anti-inflamator janë ekstrakte nga herbs si tufë, kamomil, lëpushë, gëlqere dhe shumë të tjerë. Disa fëmijë do të thotë të bërë concoctions në bazë të bimëve, duke i përdorur ato në vend të ujit.

Produkte të tilla më të mira të kujdesit të lëkurës për fëmijët, duke siguruar ushqyesve të saj. Dhe në fund - preservatives. Ato duhet të përmbajnë edhe kozmetike fëmijëve. Vaj baby përbëhet nga yndyrave që nuk janë të prishet. Por, krem, balms dhe locion - një përzierje e ujit dhe yndyrë, kështu që ata duhet të jetë i sigurt për të shtuar substanca që frenojnë rritjen e baktereve, preservatives, pa kozmetikë përkeqësuar shpejt b. Në këtë rast, preservatives - një më të vogël, por të keqen. Sigurisht, kozmetikë fëmijëve shtoj vetëm ata që janë me të vërtetë të sigurta. Megjithatë, ajo do të jetë shumë më mirë në qoftë se kujdesit ditor për fëmijët zgjedhin mjetet në të cilat preservatives sintetike të zëvendësohet natyror (vajra esenciale, ekstraktet bimore, etj) Përdorni kozmetike fëmijës mund të jenë vitet e para të jetës dhe adoleshencës, kur ai do të duhet të marr rriturit fondet përkatëse për llojin e lëkurës.

Kjo është për shkak të faktit se të gjithë fëmijët, pa përjashtim, lëkurë të thatë, dhe kozmetike fëmijëve bërë pikërisht për të. Prandaj, pronarët e llojeve të përziera dhe me vaj të lëkurës nuk duhet të përdorin kozmetikë për fëmijë, por krerët e lëkurës të ndjeshme ose të thatë - kjo është e mirë.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!