Pronat xhenxhefil të dobishme dhe aplikacionet, receta


Ginger është bimë medicinale e njohur gjerësisht ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore. Në lashtë çaj të Kinës me rrënjë xhenxhefil trajtuar me të ftohtë, hoqa qafe të tij, të përzier, infeksion i krimbave dëbuar. Aktualisht, xhenxhefil është përdorur gjerësisht në gatim, për të bërë enët speciale shije pikante dhe është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të caktuara dhe për të normalizuar punën e trupit të njeriut. Ajo është gjithashtu e përdorur gjerësisht për prodhimin e kozmetike preparateve, maska, krem, tonics. Çaj Ginger përdoret për humbje peshe. Le të merrni të dini atë më mirë, le të flasim për pronat xhenxhefil të dobishme dhe aplikacionet, receta me të.

Çfarë Pronat e dobishme e ka xhenxhefil? Një formë e veçantë bardha xhenxhefil larmi shumë të vlefshme e ushqyesve, është jashtëzakonisht e vlefshme për shëndetin e njeriut. Ajo është e përbërë nga vitamina A, B1, B2, C janë zink, kalium, natrium, hekur, kalcium, magnez dhe fosfor.
Ajo është e pasur me vajra esenciale që ndikojnë në shijen e saj të thekshëm, shije djegëse. Ai gjithashtu përmban pothuajse të gjitha amino acidet esenciale për shëndetin e njeriut. Këto përfshijnë metionine, triptofanit, borneol dhe kështu në. D. Në përbërje biokimike xhenxhefil krahasueshme saj, hudhër, por ajo nuk ka erë. Xhenxhefil është gjithashtu i suksesshëm në luftimin patogjene, forcon sistemin imunitar, duke ndihmuar infeksionet luftën trup.


Përveç kësaj, ajo përmirëson tretjen, normalizes të gjithë sistemin e tretjes dhe ndihmon në qarkullimin normal të gjakut. Ajo është përdorur si një antiemetic, analgjezik, bën të dalë djersë. Për shkak të përbërjes së saj ajo stimulon sistemin e frymëmarrjes, stomakut, zorrët. Të marrë e tij për simptomat e helmimit, për të ndaluar diarre, si ajo redukton inflamacion mukozën e stomakut, zorrët. Ginger eliminojnë të përzier në zë makina, toksemisë shtatzënisë. Për shkak të pronave të saj të dobishme, ajo është përdorur si një profilaktik kundër zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë kancerit.

Ajo është gjithashtu e dobishme për të përdorur për të dhimbshme, menstruacioneve të zgjatur. Është e dobishme për të ngrënë rregullisht xhenxhefil me ato të angazhuar në punë mendore, dhe studentët, nxënësit. Ajo rrit qarkullimin e gjakut të trurit, kjo kokë fillon të punojë më mirë, është përfshirë kujtesë, vëmendje zgjohet. Përveç pirë një infuzion i rrënjë xhenxhefil, ju do të ndjeni gaz, një rritje të forcës. Ftohjet, grip, të ndihmojë pronat e dobishme e çaj xhenxhefil. Pija e tij duke shtuar mjaltë dhe limon. Pini gjobë kursen trupin nga bakteret, viruset, toksinave. Në çaji është i dobishëm vetëm thith aroma e rrënjë dhe përtyp pak.

Kjo do t'ju shpëtojë nga kollitjes, teshtitjes, të ndihmojë me një të ftohtë. Si të përdorni xhenxhefil për të trajtuar Sëmundjet? Provoni të recetave të shëndetshëm që ne kemi zgjedhur për ju: Nëse dhimbje të fytit, inflamacion i gojës, stomatiti shtrydh lëng e rrënjë të freskëta, shtoni një majë e kripë, pini ose pije në fyt. Një pije freskuese limonadë Për të përgatitur këtë recetë, do të përgatisë një rrënjë të mesme 2, 3 vjeç. ujë të pastër, limoni i freskët 3 1/3 c. mjaltë. Rrënjë xhenxhefil hekura në rende gjobë, pour rezulton slurry 2 tbsp. ujit. Shtrydh lëng nga limon, përzierje me përzierje, vend në një pjatë.

Pasi ulçerën, reduktimin e ngrohjes, Tomita simmered 20 minuta. Pak i ftohtë, shtoni mjaltë, llokoçis, shtoni përzierje me ujë të mbetur të ftohtë. Released të dobishme, limonadë shijshme. Ruajtur atë në frigorifer. Për normalizimin e qarkullimit të gjakut për të "shpërndarë gjakun" bëj banja baltë dhe xhenxhefil. Për ta bërë këtë, përdorni recetë e mëposhtme: Hekura disa të integruar 1 tbsp. rrënjë pour 1 litër. ujë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 5-10 minuta. Pastaj tendosje, derdh supë gatuar në banjo. Temperatura e ujit nuk duhet të kalojë 38 gradë. Bëhu procedurat kujdesshëm shpenzojnë për sëmundje të zemrës.

Për trajtimin e infeksioneve të frymëmarrjes Për të hequr qafe mushkëritë e infeksionit shfaq përditshme çaj pije xhenxhefil. Kursi i trajtimit - 1 muaj. Këtu është recetë e përgatitjen e tij: Pritini gjysmën e parë me një thikë të mprehtë për fetë e hollë. Pastaj 1 orë. L. rrënjë copëtuar pour 0,5 litra. ujë të valë, shtoni një majë e thata herbs ca balsam, oe limon ose nenexhik. Cover, përfundojë, të lënë për 10 minuta. Pastaj tendosje, shtoni një fetë limoni, pini shëndetin. Nga rruga, ky filxhan çaj në mëngjes, tone, zgjon nga gjumi vetëm si e mirë apo edhe më të mirë se kafe. Për të hequr qafe një të ftohtë, ju vetëm mund të prerë një copë të vogël rrënjë të freskëta, peeled dhe pastaj thith si karamele, duke e vënë gojën e tij.

Ajo do të jetë një majë pak nga koha. Kur ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash do të ulet, kafshoj prapa. Kur vajra esenciale nuk janë të majtë, ju mund të nxjerr nga goja eshtrat. Por të jenë të kujdesshëm duke përdorur pronat e dobishme e gjallëri. Ai, si shumë të bimëve të tjera ka një numër të contraindications. Prandaj, para se ju përdorni të recetave të përshkruara në artikull, ne ju inkurajojmë faqe redaktuar gjithmonë të konsultoheni me mjekun. Cheers! Svetlana,