Korianderi - Pronat e dobishme, përdorimin, trajtimin, contraindications


Përshkrim. Cilantro ose koriandër fara - një barishte barishtore vjetore deri në 0, 6 m, Mbulohet nga ombrellën e familjes.. Stem koriandër në krye të degëzuar, i drejtë. Gjethet më të ulëta të Trifid bimore ose të tërë, të gjatë, e sipërme - peristoslozhnyye, sessile. Frytet e bimëve - dvusemyanki vogël sferike që piqen gjatë muajit Korrik - gusht. Lulet janë të vogla, të bardhë dhe rozë formë Cyme. Lulëzuar cilantro në qershor-korrik. Shpërndarja. Me farën e koriandrit rritur në bimë si aromatike. Çorape b. Medikamente janë të përgatitur me herbs dhe fruta koriandër.

Bimët frutash grumbullojnë pas ripening, kur ata fillojnë të kthehet verdhë. Ata janë tharë në diell. Bari është tharë në hije në ajër. Përbërja kimike. Në koryandre është vaj esencial koriandër, e cila është një pjesë e konsiderueshme e linalool, geraniol, acide aromatike, aldehide, vitamina C dhe A. Koriandër - pronat e të dobishme. Pronat medicinale për shkak të ndikimit të koriandër bimëve thelbësore të naftës, e cila kontribuon në shkarkimin e gazit zorrëve dhe ndihmon modifikoj sekretimin e lëngjeve tretëse dhe mund të xhiruar spazma. Sferik me farën e koriandrit bimë dvusemyanki gjithashtu kanë aktivitet antifungal dhe antibacterial.


Koriandër - përdorimi. Me farën e koriandrit në një tretësirë ​​është përdorur për lehtësim dhimbje për stomakut dhe 12 - duodenum, si cholagogue, ndihmon me fryrje. Fara koriandër bimë rekomandohet për trajtimin e enterocolitis, gastroenterit, diare e origjinës infektive. Etiketuar pronat qetësues të bimëve. Infusion pije në fyt me grykët kronike, dhimbje fyti dhe stomatiti përdorur në gargarë. Kimik koriandër lë mund të shkërmoqet në pluhur dhe sasi e vogël e tyre për trajtimin e tyre të plagës. Koriandër - trajtim. Infuzion me sëmundje të zorrëve.

Dy gota ujë të valë i hedh një lugë gjelle fara koriandër, të lënë për një orë, profiltruyte. Pini 0,25 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit. Infuzion për përdorim të jashtëm. Gotë e ujë të valë i hedh një lugë çaji koriandër pluhur barishte, të lënë 1 / 03:00 filtër. Apliko për gargling. Infuzion me dispepsi. Litër ujë të valë derdh 20g copëtuar fruta koriandër, insistojnë në dhjetë minuta, pastaj profiltruyte. Pini pas ngrënies 3-4 herë në ditë për 200-250 ml. Tretësirë ​​me rritjen excitability nervor. Fara koriandër (lugë gjelle fruta) derdh 100 ml vodka, insistojnë dy javë profiltruyte.

Merrni një ditë për 40-50 pika. Koriandër - contraindications. Kjo nuk zbatohet në rastin e cilantro tepër i ndjeshëm. Si farës së koriandrit gjelbër të përshtatshëm për giperatsidnom gastrit, ulcerat stomak, sulmet në zemër, sëmundje arterie koronare, thrombophlebitis, trombozë, hipertension, diabet.