Oriz Brown nuk është e lëmuar


Kuptojnë vlera ushqyese e kokrrave të orizit kafe ndihmoi sëmundje njerëzimi "beriberi", e cila svirepstovovala për 1890. Kjo ndodhi në një kohë kur njësia detarë elitë të Ushtrisë japoneze vendosi për t'i dhënë gji ngjyrë kafe dhe elita ndërsa oriz - kjo është e bardhë. Pas dy javësh të ushqyerit e tyre gjatë udhëtimit detarët u bë gradualisht zhduken oreks, kjo ishte torturë marramendje, vjellje, muskujve dhe të zemrës ishin dhimbje, ënjtje, hallucinations. Që të sëmundjes shfaqen. Kur ata u kthyen dietë oriz ngjyrë kafe, shëndetësor gradualisht popravylosya. Arsyeja për këtë reagim të trupit të gjatë mbeti i panjohur.

Por në 1926, shkencëtarët zbuluan thiamine - një nga vitamina B Atëherë ata e kuptuan se mungesa e kësaj vitamine në oriz të bardhë dhe detarë të detyruar të vuajnë. Çfarë është vetë oriz ngjyrë kafe? Kjo nuk është oriz lëmuar është pastruar vetëm në të jashtëm dhe të përshtatshme lëvore ushqimit. Kur hiqni lëvore kokërr krunde është për shkak të ngjyrës e cila oriz është ngjyrë kafe. Oriz Brown nuk është i lëmuar - ajo karakteristika të dobishme, që nga ajo vitamina shumica, minerale dhe fibra. Ajo përmban të gjitha substancat e nevojshme për njeriun - yndyrë, proteina, karbohidratet komplekse, minerale (magnez, kalcium).


Mos terren oriz kafe - përmban vitamina B (B1, B2, B3, B6). Ajo përdor më pak kërkesën dhe e bardhë për këtë arsye më të shtrenjtë, dhe përveç pak eshtrave, si ajo përmban vajra esenciale. Qull oriz nuk i lëmuar ngjyrë kafe mund të shpejt të reduktuar kolesterolit në trup. Përdorimi nuk është i lëmuar oriz tre herë në javë redukton rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, sulm në zemër, obeziteti dhe diabetit. E vërteta nuk është e lëmuar oriz përmban niseshte dhe karbohidratet. Për këtë arsye, ajo nuk duhet të abuzohet. Por, për këtë arsye shumë, oriz ngjyrë kafe është e përkryer për ata që janë në një dietë, ose të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.

Ai është shumë energjik, kështu që vetëm të ha drekë oriz i gatuar kafe, përzierjen atë me mjaltë dhe fruta të thata. Por mos më mundo veten pyetje, po, dhe si të gatuaj oriz kafe ? Për përgatitjen e tij nuk është e ndryshme nga oriz gatim zakonshëm të bardhë. Well gatuar atë sigurisht më të gjatë - rreth 40-50 minuta. Por është më aromatik, dhe është pak potverzhe e bardhë. Try it ju duhet të pëlqen! Mos harroni se puna për të përgatitur të nevojshme, në mënyrë që të përfitojnë nga pronat e dobishme se ajo zotëron.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!