Përfitimet, ind shërim pronat për trupin e njeriut


Ne të gjithë duan të jetojnë gjatë, duke ruajtur shëndetin fizik dhe mendor.
Shteti i trupit të njeriut është e ndikuar nga shumë faktorë, jo pak prej të cilave është ushqim. Sipas hulumtimeve statistikore, vendi ynë është larg nga pika e lartë në jetëgjatësinë. Ne jemi shumë prapa shumë vende të zhvilluara, i afrohet pothuajse në Botën e Tretë. Çka e shkakton një zhvillim të tillë? Vendi ynë ka një shkallë shumë të lartë të vdekshmërisë nga sëmundje kardiovaskulare, kancerit dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Shumë mjekë besojnë se në shumë mënyra kjo është faji mungesë ekuilibri e theksuar të ndritshme në dietë, që duket sot duke u bërë më të fortë.

Ky çekuilibër në atë që duket kombinime çrregullime në përbërje lëndë ushqyese të ushqimeve. Kështu, yndyrna, proteina dhe karbohidratet të pranishëm në dietë shumë më e theksuar sesa fibra. Para asaj ide e gabuar çoi në lidhje me përfitimet e fibra për shëndetin e njeriut është minimal. Por tani të ushqyerit i kushton vëmendje të mjaftueshme për të, duke e përshkruar atë si një element i rëndësishëm në dietën e njeriut. Për fat të keq, shumë prodhues janë të angazhuar për të maksimizuar materiale të pastër të para e fibrave vegjetale. Kokrra të tilla si nëpër disa faza të pastrimit, lëmues dhe lustrim para se të shkoj në tryezën tonë.


Kjo çon në një mungesë të tyre jo vetëm yndyrë, por edhe komponente të tjera të rëndësishme. Çfarë është fibër aq i dobishëm, dhe si për të rritur praninë e saj në dietë? Fibrave vegjetale janë furçë parim i ngurtë, ajo ndihmon të kalojë ushqimit nëpër traktin e tretjes, jo mbërthyer në rrugë. Gjithashtu, fibër pastron depozitat zorrëve mur të produkteve të dekompozimit të mbetura mbi ta nga e kaluara. Sipas statistikave pothuajse gjysma e popullsisë urbane vuan nga kapsllëk korrente. Përveç kësaj, ajo është e pakëndshme, ajo është edhe e rrezikshme, si kapsllëk mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme shumë të rënda.

Për normalizimin e zorrë rekomanduar futje e vakt krunde. Ata pothuajse njëqind për qind të përbëhet nga fibra bimore, dhe nuk përmbajnë lagështi. Shuma e përgjithshme e fibrave që ju duhet për të ngrënë në ditë është rreth 25gr, kjo korrespondon krunde 35hr. Fibrave vegjetale ndihmojë të pastruar trupin e toksinave, toksina dhe produkteve metabolike. Gjithashtu, fibra mund të ndihmojë të hequr qafe të kolesterolit "të keq". Kjo e bën praninë e saj në dietë pazëvendësueshëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Efekti i mirë në këtë drejtim janë bishtajore. Prona të fibër të tilla që prania e saj konstante në dietë është në gjendje të ndikojë në mënyrë proaktive e shfaqjes së kancerit të rektumit.

Ndër të tjera, të pasura në fibra bimore nekaloriyna ushqim, por ajo është në gjendje për të kënaqur një periudhë të gjatë kohore. Ajo gjithashtu parandalon thithjen e yndyrë dhe karbohidratet, duke ndihmuar për të reduktuar peshën e trupit. Gjithashtu, konsumi i fibra automatikisht rrit jargëzim, procesi përtypet është më i plotë. Kjo ndihmon për të përmirësuar në stomak dhe është parandalimi i kariesit të dhëmbëve. Ka një ndjenjë se futje fibër është në gjendje të ndikojë negativisht në procesin e tretjes dhe të gjithë trupit. Por një këndvështrim i tillë nuk është i mbështetur nga hulumtimet. Mjekët, nutritionists paralajmërojnë që të rrisë sasinë e fibër dietik në dietë duhet të jetë gradual dhe nuk duhet të tejkalojë normën e përditshme të konsumit.

Shumë shumë fibra mund të shkaktojnë bloating dhe diarre, si dhe të zvogëlojë absorbimin e vitaminave dhe mineraleve. Në mënyrë që të në mënyrë të sigurtë dhe me përfitim maksimal për të rritur sasinë e fibrave në dietë, të përpiqet të përfshijë në menynë e përditshme të bukë gruri tërë, shtoni më shumë fruta dhe perime për të ngrënë krunde në zakonin pa përpunim plotësues. Ky i fundit, që ra fjala, mund të shtohet në drithëra tuaja të zakonshme. Sipas mendimit të nutritionists, më pak se trajtimin e produktit ka kaluar - me më shumë yndyrë në të. Unë shpresoj se ju tani e kuptojnë se çfarë përfitojnë pronat shërimin e fibra për trupin e njeriut.

Ushqyerit është një nga çelësat kryesorë për shëndetin. Dhe secili në gjendje për ta bërë atë si të dobishme. Catherine