Përfitimet dhe dëmet e verë të kuqe


Çfarë është verë vetë, nuk mund ta shpjegoj. Për shekuj Debati nëse vera e kuqe është e dobishme apo jo - mos pushojë. Shkencëtarët mjekësore kanë konfirmuar praninë e një pronave minerale dhe efektet positive në trup kur merret në doza të moderuara. Për të kuptuar më mirë këtë çështje, një vështrim nga afër se cilat janë përfitimet dhe dëmet e verë të kuqe. Çfarë verë të mirë e kuqe? Vera e kuqe ka veti medicinale dhe ka antibacterial, antiseptik, qetësimin dhe efekt zbutës. Kjo ndihmon për të luftuar lodhje dhe lodhje pas një ditë e vështirë. Por vera e kuqe është për të ardhur keq që e përdorin atë në doza të vogla zgjon një dëshirë për të pirë më shumë.

Dhe kjo dëshirë insidiously. Prandaj, përdorimi i saj për qëllime mjeksore duhet të vendosin në mënyrë të qartë për veten Dozimi dhe nuk devijojnë nga ajo. Është vërejtur se vera e kuqe ndihmon për të shpejt të rivendosur pushtetin pas një sëmundjeje të lodhshme, dhe rrit nivelin e hemoglobinës në gjak pas gjakderdhje dhe sëmundjet. Shumica e spitaleve kanë administruar në mënyrë të përsëritur në dietën e pacientëve me doza të vogla të verës së kuqe. Verërat pa dyshim ka shëruese efekt për pacientët me sistemin kardiovaskular dhe bronkopulmonale, traktin gastrointestinal, si dhe sëmundjeve somatike. Ka dëshmi se e natyrshme thatë hipertensionit verë e kuqe në doza të vogla është gjithashtu shumë i dobishëm.


Kjo mund të shpjegohet me faktin se vera e kuqe dilates enët e gjakut dhe tensioni i gjakut bie pak. Si për të pirë verë të kuqe tek ai nuk kishte më asgjë të keqe? Për verë të kuqe nuk sjellin dëm për shëndetin tuaj, por i mirë, ai duhet të marrë 3 lugë në ditë, e cila është rreth 50 gram. Ajo mund të merret një herë ose shtrirje në tre hapa. Gjëja kryesore që vera ishte cilësi e natyrshme dhe e mirë. Pronat medicinale ajo jep resveratrol, një substancë gjetur edhe në Kastrati, blueberries dhe kikirikë. E dobishme se vera e kuqe? Vera e kuqe përmban vitamina B1, B2, fosfor, acid Askorbik, ari, hekur, mangan, jod dhe kalium.

Pronat e shërimit të verës së kuqe të lindin për shkak të përmbajtjes në aminoacidet dhe antioksidantë natyrore - flavonoids. Këto prona e verë të kuqe e përdorur gjerësisht për parandalimin dhe trajtimin e kancerit. Kur mbrojtur trupin nga kanceri verë e kuqe është i dyfishtë: së pari, të përfshira në resveratrol verës mbron qelizat nga ultravjollcë të dëmshme dhe të X-rrezeve, dhe, së dyti, përbërësit e mëposhtme të verës si catechins dhe saponins të veprojnë si antioksidantë Molekulat që mbrojnë qelizat nga të lirë radikal ADN-së dëmit. Verë e kuqe është edhe një masë e shkëlqyer parandaluese kundër arteriosklerozës.

Falë tij nga trupi rrjedh kolesterolit besnik "aleat" të sulmeve në zemër dhe tru. Shumë studime mjekësore kanë vërejtur shkatërrimin e qelizave të kancerit në pacientët me sëmundje të gjirit dhe të gjakut. resveratrol promovon thinners gjakut dhe ndalon trombociteve aglutinimit. Kjo do të thotë se njerëzit që rregullisht konsumojnë verë të kuqe në doza të vogla, rreziku i clots gjakut në lumen të enëve të gjakut ulur ndjeshëm. resveratrol është një biostimulant natyral dhe ka të njëjtat veti si estrogjenit hormoneve. Me një humbje të madhe të gjakut, vitaminë mangësi anemi dhe për të përmirësuar gjendja e pacientit mund të pini 1 gotë verë çdo ditë për një javë.

Gripit, ftohjet, bronkit dhe pneumoni do të mirëpresë 50 gram verë të ngrohtë holluar me të njëjtën sasi të ujit mineral dhe duke shtuar një majë e piper i zi, arrëmyshk, kanellë dhe një lugë gjelle mjaltë. Merrni përzierje 3-4 ditë për 3 herë. Verë ngroh paraprakisht kuqe shëron tuberkuloz, nëse merren çdo ditë për 50 gram. Të njëjtën dozë, por verë të ftohtë ndihmon për të hequr qafe të diarresë, si ka veti antitoksik dhe astringent. Vera e kuqe mund të përdoret për të trajtuar aneminë, si ajo është pasuruar me hekur. Është e ushqim të mjaftueshëm për çdo ditë për të pirë një sasi të vogël të verës.

Njerëzit të cilët janë torturuar nga pagjumësia, kohën e gjumit do të ndihmojë 30 gram semisweet ose verë e ëmbël e kuqe. Por nuk e përdorin atë çdo ditë, për të mos të jetë problematike. Për të ndihmuar trupin të shërohet nga sëmundjet e gjata dhe efekte të mëdha negative, është e nevojshme për të marrë n përditshme
50 gram verë mulled. Pini atë në gllënjka të vogla, duke pirë çaj të nxehtë e gjelbër ose bimor, dhe pastaj të përfundojë deri ngrohtësisht dhe shkoni për të fjetur. Compress me verë të freskët të kuqe është një zgjidhje e shkëlqyer për sprains, bruises, gunga dhe dhimbje të shkaktuara nga lëndimet.
Thyerje e rekomanduar për të pirë 2 lugë verë 3-4 herë gjatë ditës.

verë e keqe e kuqe? Ajo duhet të mbahet mend, dhe paralajmërime kur duke përdorur verë të kuqe. Rregullt përdorimi i saj në doza tejkalon 50 gram mund të shkaktojnë zhvillimin e kancerit të gojës dhe fytit, veçanërisht në njerëzit që pinë duhan. Wine nuk është i rekomanduar për njerëzit që janë mbipeshë, si ajo në masë të madhe rrit oreksin. Njerëzit me aciditet të lartë të lëng stomakut janë të kundërindikuar ndonjë varieteteve si verë e kuqe dhe të bardhë. Ju nuk mund të marrë verë dhe njerëzit me sëmundje të mëlçisë, pankreasit, dhe stomakut ulçerë e duodenum. Për këto pacientëve pyetje rreth verë të kuqe - mirë apo dëm, as edhe vlerë atë, sepse ajo është e përcaktuar në mënyrë unike për ta.

Kjo substancë është një polyphenol që është pjesë e fajit mund të shkaktojë një sulm migrenë, në mënyrë që njerëzit të cilët janë shpesh dhimbje koke, pini ajo dëshirueshme. Gjithashtu, ajo mund të shkaktojë alergji, alergji kështu që duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje mbi-konsumit të pijes. Në asthmatics verë mund të shkaktojë mbytje, sepse ajo përmban një ruajtës - dioksidit të squfurit. Ashtu si çdo mjekim tjetër, verë kërkon aderimin kujdesshëm për dozimin. Në disa sëmundje, ajo është e kundërindikuar në përgjithësi, si dhe për përdorimin e saj edhe në doza të vogla gjithmonë duhet të konsultohet me një mjek. Por fëmija gji, shtatzënia dhe verë e kuqe - nuk compatible.

Nëse ndonjë contraindications në mungesë, dozë e sigurt është - 50 gram në ditë. Vera e kuqe të rivendosur dhe shëruar trupin, të ndihmuar luftën e shumë sëmundjeve, dhe doza e saktë do të garantojë se përfitimet e verë të kuqe nuk janë kapërcyer. Alexander,