Përfitimet e grurit dhe thekër bukë


Bukë - për mëngjes, bukë - për drekë. Bukë është pothuajse çdo tavolinë në çdo shtëpi. Shkencëtarët nutritionists nga viti në vit "kruarje shtizat e tyre", duke dëshmuar në dobi ose dëm të një personi sjell konsumin e bukës. Opinioni Konsumatorit është e ndarë edhe në dy grupe. Disa refuzojnë bukë të eliminuar atë nga dietën tuaj. Të tjerët janë të gatshëm të heqin dorë nga çdo gjë dhe të jetojë pa bukë nuk mund të. Pa të, ndonjë ushqim duket i freskët dhe jo aq e shijshme. Megjithatë, përfitimet e grurit dhe thekër bukë ka qenë e themeluar mirë. Si pjesë e bukës janë karbohidratet, proteina, komponimet minerale dhe vitamina B njohur se mungesa e vitaminës B1 mund të fillojë të ulet sistemin nervor, duart mpirë dhe këmbët.

Me një mungesë e vitaminës B2 ulur vizion, nuk janë sëmundjet e lëkurës. Nëse ka një mungesë të vitaminës E në trup, ajo vjen lodhje, nervozizëm dhe një person ndjen dobët. Të gjitha këto vitamina në sasi të mëdha është në grurë dhe thekër. Të drejtat e Kërkesës ata mund të japin më të mirë të grurit dhe thekër bukë. Lartë veçanërisht e dobishme ushqim në krunde. Në qoftë se ju përdorni bukë trupi merr kripë e kalciumit, fosfor, hekur, kalium dhe elemente të tjera. Prania e tyre varet nga puna e kardio - vaskulare sistemit, formimin e muskujve dhe indeve të eshtrave dhe gjakut.


Bukë - vetëm produkt që edhe bajat humbet cilësitë e tij të dobishme. Ajo ka qenë prej kohësh bukë bajat është konsideruar më e vlefshme se të freskëta. Nëse keni blerë bukë thekre filloi të kalit, nuk do të të shpëtoj prej tij. Pritini një kube të vogla bukë, sezonin e lehtë me kripë dhe fshij një fetë e hudhër dhe ikjes në furrë. Këto i krisur mund të bëj ose vetëm për të shërbyer deri në vend të bukës. Me thekur bukë gruri Ju mund të gatuaj dolli qepë, vezë, kërpudha, domate, djathë, proshutë, dhe kështu me radhë. d. Dip feta bukë në përzierje vezë dhe qumësht dhe të skuqura në gjalpë në të dy anët.

Në disa vende i përgatitur me supë bukë bajate . Për ta bërë këtë, ne do të skuqura në koren e bukës gjalpë përzier me qepë finely copëtuar, kopër dhe majdanoz. Pastaj vendin përzierje në tenxhere, i hedh ujë të ngrohtë dhe të sjellë një çiban. Pastaj shtoni copëtuar, vezë të ziera fort dhe kuzhinier për një tjetër supë 2 minuta. Pronat e dobishme e bukë thekre janë përdorur gjerësisht në kozmetikë. Me thërrime buke thekre përgatitur fonde për të pastruar fytyrën dhe qafën, si dhe maskë të dobishme flokëve. Maska e bukë thekre për një person . Për të përgatitur rrugën për pastrimin, zhytem në të nxehtë thekre ujë bukës thërrime.

Lëkura e fytyrës thith ujë, lugë një mish "slurry" pak dhe aplikuar gradualisht në lëkurë, fërkim atë. Kur lëkurë të pastër, të larë atë me ujë të ftohtë acidifikuara. Maskë për flokë me bukë thekre . Për bukurinë dhe të shkëlqejë e flokëve "qull me miell misri" nga fshij bukë thekre flokë të pastër lagësht dhe të kokës. Vihet në një dush kapak, kreu i lartë përfundojë me një peshqir. Maskë pije me ujë të ngrohtë pas 40 minutave. A nuk heqin dorë në bukë! Hani në moderim, kuzhinier me të ushqimeve të ndryshme dhe kozmetikës. Treat bukë me kujdes dhe respekt, atëherë ju do të vetëm atë të mirë! Cheers!