Përfitimet e patateve për trupin tonë


Enët patates jo vetëm të ndihmojë për të mbijetuar kohë të vështira të popullit rus. Megjithatë, pak njerëz e dinë në lidhje me pronat shërimin e patate. Kështu që unë do të diskutojnë në artikullin tim që mund të jetë dobi patate të trupit tonë. Patate: struktura, përfitimet, pronat. Ajo është e njohur mirë se patate është një produkt shumë kalori, e pasur me karbohidrate (kryesisht niseshte), proteina dhe minerale. Në proteinat patate bërë pirg pothuajse të gjitha amino acidet që mund të gjendet vetëm në bimë! Duke përdorur patate si ushqim ne të merrni sasi të konsiderueshme të vitaminës C dhe vitaminë P. Dhe nëse çdo ditë për të ngrënë rreth 300 gram patate, atëherë kjo siguron nevojën ditore për këtë vitaminë.

Ky përfitim patate për trupin është aq e madhe se në përdorimin e saj të përditshëm ajo është antytsynhotnu mjet. Në patate gjithashtu ka veti të tjera me vlerë, ajo mund të përdoret për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Shumë njerëz që dinë rreth tyre, e përdorur gjatë për të trajtuar Sëmundjet patate. Patate kështu Europiane si një produkt medicinal përdorur në shumë sëmundjeve, gastrit, artritit, diabeti, çrregullime të sistemit tretës dhe shumë sëmundje të tjera. Nëse rregullisht hani patate dhe ushqime të gatuar nga ajo, në sajë të përmbajtjes së lartë të yndyrës, përmirëson funksionin e traktit gastrointestinal, janë nxjerrë toksinave nga trupi.


Gjithashtu siguron parandalimin e shfaqjes dhe progresin e sëmundjeve të sistemit tretës. të përfshira në patate elementët gjurmë dhe vitamina për të forcuar enët e gjakut, duke parandaluar brishtësinë e tyre dhe, për këtë arsye, është e mundur gjakderdhje me dëmtime të vogla ato. Nga rruga, patate si një masë parandaluese mund të përdoret për parandalimin e shfaqjes së sëmundjeve të rrezikshme të tilla si reumatizma dhe diabetit. Dhe ata që vuajnë nga kardio - vaskulare sëmundjeve, siç është treguar konsumin e shpeshtë të patates në ushqim. Pas të gjitha, kjo perime përmban një numër të madh të kaliumit, i cili ka efekte të dobishme në zemër.

Kaliumi është i rëndësishëm për trupin kështu që kur mungesa e tij e dhimbje të muskujve të fillojë. Por ne nuk janë të vështira për të mbushur rezervat e saj, të tilla si patate të pjekura. Përfitimet e patate të pjekura se ajo ul presionin e gjakut, dhe lëkura e tij është, për më tepër, në masë të madhe rrit potencë! Aktualisht, disa që arrijnë të shmangin probleme të tilla si stresi, lodhja, depresioni, dhe pagjumësi. Por patatet do të të shpëtoj nga këto fenomene të pakëndshme. Rregullisht duke përfshirë edhe atë në dietë, ju do të ndjeni një rritje të forcës, të bëhet vigjilent dhe i aftë, kundër të gjitha shanset. Patatet janë të ziera zakonisht, i skuqur, e pjekur, i gatuar në niseshte patate pelte.

Megjithatë, ka përfitimet e patate të papërpunuara. Kështu, mjekësi tradicionale përdor patate të para ekzemë dhe djegiet duke aplikuar atë në lëkurën e prekur për të trajtuar atë. Dhe të gjithë lëng që patate - activator fortë i proceseve inflamatore. Përfitimet e vëzhguara me lëng të papërpunuara patate me belching, urth, gjakderdhje në stomak. Për trajtimin e lezioneve fungale, ekzemë, pezmatim i lëkurës, erizipela, mbarsur lëng patate fashë garzë dhe të aplikojnë në vend të lënduar. Ndryshimi në grupe të reja çdo 05:00. Një favor hapur kohët e fundit me lëng patate për kancer. Kjo është për shkak se ka shumë substanca aktive që vrasin qelizat e kancerit.

Patate pastruar, natyrisht, ne menjëherë flak lëkurën e tij, asnjë hezitim se privuar veten e shumë ushqyesve. Por përfitimet e patate në lëkurat e tyre! Ajo është atje dhe zink dhe kalium është e nevojshme sistemin kardiovaskular në funksionimin normal. Ajo më shumë minerale dhe vitamina sesa në klub, dhe ajo përmban vetëm enzimë
dhe për të ndihmuar patate niseshte absorbimin nga organizmi. Pra, vlim tjetër kohë apo patate piqem në xhaketa e tyre, duke pasur parasysh se çfarë ochystok patate e mirë! Niseshte patate sa më shpejt që kam përmendur, është përdorur në mjekësinë popullore si anti-inflamator, lehtësues, ilaç enveloping për sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Ajo gjithashtu mbron rreshtim stomak dhe zorrët nga acarim kimike kur duke marrë pilula. Dhe kjo është baza për poultices, pluhurat dhe ointments. Dhe, sigurisht, që asnjë buding niseshte patate?! Rastësisht favor pelte patate stomakut shpjegon niseshte. Ajo është e mirë mbulon muret e saj, për shkak të strukturës së saj i trashë, si zëvendësimi i Mukoza ... Dhe niseshte patate përfitim mund të vlerësohet, ndërsa duke marrë dush për lehtësimin e kruarje në sëmundjet e lëkurës, diatez exudative në fëmijët dhe neuroza. Për rreth 750 gram niseshtesë së patates të shpërndarë mirë në ujë të ftohtë dhe pour dush me ujë të ngrohtë.

Zakonisht vidvaryvshy patate, supë e derdhi. Dhe absolutisht e padobishme! Patate supë - një mënyrë e madhe për të dalë nga uria dhe të djegur dhjamin, përveç nëse, natyrisht, patate të ziera në xhaketa e tyre. Zierje i tij është i dobishëm për ata që kanë artrit. Për trajtimin e kësaj sëmundje supë pije në mëngjes dhe shkoi në ushqim gjatë ditës dhe para gjumit. Në supë rekomanduar fërkim patate integruar çdo ditë me lëvozhgë dhe hani atë. Supë Benefits patate shfaqet në trajtimin e sëmundjeve të zemrës dhe hipertensionit. Për ta bërë këtë, ju duhet të zhvishem patate 4 larë, pour 2 gota me ujë dhe vlim për 15 minuta mbi një ngrohje të qetë, atëherë, pritni për ftohje lëngun e mishit dhe të filtruar atë nëpërmjet napë.

Ju mund të pini një zierje e gjysmë filxhan për 30 minuta përpara se të hahet. Dhe çfarë mund të themi çfarë patate pure të mira, dhe me qepë, hudhër ... Në përgjithësi përfitimet pure plotësisht e qartë, veçanërisht në qoftë se ajo nuk gatuaj me qumësht, dhe në të njëjtën supë patate. Por pure është përdorur jo vetëm në ushqim, por edhe në mjekësinë popullore! Për trajtimin e dhimbje të nervit shiatik marrë patate të kuqe, vlim e tyre në lëkurat e tyre, pure, shtoni 3 pika jod dhe një lugë vaj. Pastaj përzierje çdo gjë dhe të vënë salcë nxehtë në pëlhurë, palosur në dy shtresa. Ju lutemi të lidhura në vendin ku ju keni dhimbje të nervit shiatik, të përfundojë me celofan dhe të shpejtë nën mbulon natën.

Në mëngjes do të jetë në rregull! Pra patate - një "Doktor" të madhe.
Hani patate dhe ushqime jashtë tij, dhe ju do të forcojë shëndetin tuaj dhe të bëhet plot forcë dhe energji! Nicholas,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!