Përfitimet dhe dëmet e vezëve


Përfitimet e vezëve shëndetin e njeriut është objekt i shumë debateve dhe i lashtë në mes të kundërshtarëve dhe përkrahësve të të ushqyerit. Gjatë gjithë kësaj kohe të gjatë, mjekët dhe nutritionists kanë argumentuar se kjo është e dëmshme dhe e quajti atë "bombë kolesterolit." Por studimet e fundit kanë treguar se kolesterolit që gjendet në vezë, nuk ka efekte negative në trupin e njeriut. Por këtu, gjithashtu, por të ketë e tyre, por ata më vonë. Për të kuptuar ndikimin që të sigurojë vezë, e cila peshon më shumë se dobi ose dëmtojnë ata, e konsiderojnë duke pasur argumente në mbështetje të çdo ideje. Veza - një produkt shijshme dhe të shëndetshme që përmban shumë substanca të nevojshme për njeriun.

Përveç proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave, vezë të pasura me vitamina, aminoacidet, substanca organike dhe inorganike, pa të cilin organet tona thjesht nuk mund ta bëjë. Vitamina A ose Retinol përfshira në vezë, është e vështirë për të nënvlerësojnë, ashtu siç është i përfshirë në shumë procese Redox. Përveç kësaj, vitamina A normalizes metabolizmin, rregullon sintezën e proteinave, promovon funksionimin e membranave qelizore, luan një rol të rëndësishëm në formimin e indeve të eshtrave, ngadalësuar procesin e plakjes, formimin e qelizave të reja dhe rritjen e tyre, rregullimin e depozitimit indit dhjamor. Thanks Retinol rhodopsin formuar pigment, i cili mbështet vizionin muzg e njeriut, është për të moisturize syrin dhe për të parandaluar kornea nga lëndimi.


Kjo vitaminë normalizes funksionet mbrojtëse të trupit, është një antioksidant i fuqishëm dhe rikthen mbuluar lëkurës epiteliale. Vitamina B1 ose thiamine përfshira në vezë pule, luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrave, nxit rritjen e qelizave dhe funksionimin normal të sistemit nervor dhe kardiovaskulare. Vitamina B2 ose riboflavin është gjithashtu i rëndësishëm. Mungesa e saj në trup çon në atë që ndikon mukozës, sistemi riprodhues zvogëluar është zhvillimi i anemi dhe çrregullime të ndryshme endokrine. Rezervat e vitaminës B2 mund të plotësohen nëpërmjet konsumimit të vezëve dhe ushqime të tjera.

Është e dobishme për të përdorur vezë gatuar ose të freskëta. Përfitimet e vezëve që ato përmbajnë acid Pantothenic, të cilat mungojnë në trup çon në çrregullime të rënda, dermatit, depigmentation të lëkurës, humbje e flokëve, reduktimin ose ndërprerjen e rritjes, çrregullime vestibular sistemit, çrregullime të tretjes dhe sistemit kardiovaskular, lodhje nervor, Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes. Vitamina D i përfshirë në metabolizmin e kalciumit dhe fosforit-ndikon në përmbajtjen e këtyre mineraleve në indeve të eshtrave dhe rrit imunitetin e njeriut. Acid folik (Vitamina B9) dhe cobalamin (B12) ndalon zhvillimin e anemisë.

Chicken vezë - një burim i mineraleve: hekur, magnez, kalium, fosfor dhe zink. Gjithashtu, vezë është e kolesterolit, Diastase, glukozë, protease, muramidaza, dipepsidaza, glikoproteina, ovohlobuliny, acid linolenic dhe linoleik, palmitik, oleik, stearik, acid miristik. Jo për të përmendur se veza është një nga më të mira kozmetike. Vezë, kos i thartuar për të rivendosur sistemin musculoskeletal pas lëndimit.
Për të përgatitur një mjet në tre-litër jar vënë 10 vezë të papërpunuara në shell. Nga "supe" të mbushur kos bankare. Kapaciteti i vezëve të lënë në temperaturën e dhomës për të shpërndarë ato në kos, herë pas here lëkundje.

Është e këshillueshme që të përdorni kos shtëpi, skvasiv dhie apo qumësht lope. Drug duke marrë lugë gjelle tri herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Mbani automjet në frigorifer. * Shell vezë është e pasur me kalcium. Pra, për të plotësuar mungesën e tij e trupit duhet të grimcuar predha vezë në një mortajë dhe shtoni pluhur për të ngrënë jashtë. * Nëse flokët tuaj do të ndihmojë maskë e mëposhtme: Mix 2 yolks vezë me lëng të gjysmë limoni dhe shtoni 20 pika vaj pluhur, pastaj lëvizje. Aplikoni pastrues në flokët tuaj. Pas 30 minutave, maskë duhet pije me ujë të ngrohtë. * Nëse ju shtrirë lidhjet në dore, përdorni recetë e mëposhtme.

Proteina ndarë nga verdhë veze. Merrni një përplasje kanavacë, thith atë në proteina dhe të mbyllë leckë dore përfundojë dhe të lartë atë me leckë të ngrohtë. Lini compress natën dhe në mëngjes, hiqni atë. Procedura duhet të përsëritet rreth 10 ditë. * Chicken Veza është një komponent i domosdoshëm në gatim. Se ajo nuk e ka humbur pronat e saj të dobishme, gatuaj vezë shpejt, tret dhe nuk e teproj. Sidomos vezë të dobishme-i zier "në thes". Për ta bërë këtë, vendosni vezë në ujë të valë dhe kuzhinier atë për 5-6 minuta. Vezë të ziera duhet të gatuaj jo më shumë se 2-3 minuta, dhe "cool" - 8-9 minuta. Në gatim, vezë të pjekura, turshi trokitje.

Pa to është e pamundur për të përgatitur majonezë. Para se të bleni vezë, i kushtoj vëmendje për freskinë e tyre. Hani vezë, e cila është etiketuar "D", që do të thotë "dietë vezë." Ky produkt ka një jetë të 7 ditëve. "C" - një "vezë tryezë", me një jetë jo më shumë se 25 ditë. Vezë shumë të këqija që shumë kolesterolit në vezë, tejkalimi i të cilave çon në formimin e pllakave yndyrore në arteriet e gjakut, e cila në masë të madhe rrit shanset e goditje dhe sulm në zemër. Ky përfundim është konfirmuar nga 20 vjet e kërkimit, Dr. Michael Lucas Dzhousa Haziano dhe Shkolla e Harvardit e Mjekësisë me pjesëmarrjen e 21.327 vullnetarë.

Ata gjetën se përdorimi i përditshëm i një ose më shumë vezë të rrit rrezikun e vdekjes në meshkuj mbi 20%. Burrat diagnostikuar me diabet kjo shifër është 2 herë më i lartë. Konsumi i shpeshtë i vezëve mund të shkaktojnë alergji për këta fëmijë. Ne gjithashtu e dimë se një futje e përditshme e 4-6 vezë të aftë për të shpejt të çojë në trashje. Megjithatë, pronat e tjera të rrezikshme të tyre të re. Përfundimi nga të gjitha arsyetimet e mësipërme sugjeron vetë - hani e tyre të vdekur, atëherë përfitojnë dhe vezë dëmtojnë janë të balancuara dhe trupi juaj do të merrni ato vetëm atë që ai është i humbur! Elvira,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!