Përfitimet dhe dëmet e ujit për një person që pi përfitojnë trupin


Një person mund të jetojë pa ushqim për dy muaj, dhe nuk ka ujë në një maksimum prej shtatë ditësh - atëherë nuk ka dehidratim mund të ndodhë dhe fatal nëse nuk të marrin masa urgjente. Kjo është për shkak të faktit se organet tona janë të përbërë nga 70% ujë, dhe ai vazhdimisht nevojë për ta plotësuar atë. Pra, për të gjitha organet të funksionojnë siç duhet, ju duhet një ditë për të marrë lëngjeve të paktën dy litra. Ju lutemi të kushtoj vëmendje për faktin se ajo nuk duhet vetëm të jetë fluide, por një që do të përfitojnë trupin. Edhe pse në bazë të të gjitha pije dhe ujit vetë, por ka nga ata që mund të jenë përfitimet dhe dëmet.

Këto të fundit përfshijnë: kafe, birrë, alkoolit. Siç mund ta shikoni dobi dhe dëm të ujit për njerëzit - aty. Por rreziqet e kafe dhe alkool janë të njohura, por edhe pije janë të dobishme për trupin - kjo do të dinë çdo gjë. Pra, ne redaktuar faqen e internetit dhe vendosi për të nxjerrë në pah këtë temë sot. Për të pirë që jep jetëgjatësinë dhe shëndetin të lidhura - ujë të pijshëm të pastruar, pije qumësht, teas me herbs, lëngje frutash dhe perime, pije frutash. Pothuajse të gjithë prej tyre janë antioksidantë amtare ndihmë në eliminimin e toksinave nga trupi ynë, duke ndihmuar të mbajtur të rinjtë. Përveç kësaj, ata janë të pasura me elemente të ndryshme gjurmë dhe vitamina, aq të vlefshme për shëndetin tonë.


Çfarë ata kanë pronat e shërimit dhe për këtë arsye e dobishme për një njeri? Shkencëtarët kohët e fundit botoi një listë të dhjetë pijeve që janë më të dobishme. Lëngjet e portokalli, shegë, limon, mollë, karrota TEAS: e gjelbra, Hibiscus, TEAS bimor; Kos (yndyrë të ulët); Kuqe, verë e thatë. Ne ju rekomandojmë që të përpiqen për të gatuaj disa prej tyre veten e tij, në shtëpi. 1. Soft pije - Airan Në Kinë derdh katyk (kos, kefir), e rrahën atë me një lugë druri deri qëndrueshmëri të butë, shtoni sheqer ose kripë (në shije personale), llokoçis përsëri. Pastaj, duke vazhduar për të dybek, një rrjedhë e hollë derdhur ujë - mineralin ose trokitje e lehtë të pastruar (por më mirë nëse pranverë ujë ose krynychna).

Derdhur në gota për erëz, anija mund të hedhin një fetë e limon. Kjo pije do të çlirojë trupin tuaj e toksinave dhe toksina, normalizes metabolizmin, kështu që patjetër të përfitojnë shëndetin. Me pronat e saj antimicrobial, ajo rikthen microflora në zorrë. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se kjo është e kundërindikuar për njerëzit me aciditet të lartë të lëng stomakut, ata që kanë ulcerat stomak, gastrit. 2. Hibiscus Në ujë të ftohtë ngjyhet Hibiscus çaj - 10 oz. (15-16 troyandochok) për 3-5 orë, pastaj derdh ujë të valë - 1 litër, dhe zierje, vlim për pesë minuta.

Hiq nga të nxehtit, tendosje, shtoni sheqer në shije. Hibiscus pije të nxehtë dhe të ftohtë, deri kohët e fundit, ka shërbyer patate të skuqura akull, nëse e dëshiruar, lëvore limoni, ose një acid limoni pak. Kjo pije multivitamin ka veti diuretik dhe antispasmodic, stimulon fshikëz e tëmthit (prodhimi biliare), ul kolesterolin, normalizes elasticitetin e enëve të gjakut. Nëse ju merrni Hibiscus ftohtë - ul presionin e gjakut, e nxehtë - rritje. 3. Përmendore Në porcelani ibrik çaji fle 3/4 orë. Lugë të thata çaj jeshil. Plotësoni 150-170 ml ujë të vluar dhe të lënë të mbush për 30 sekonda.

Ftohtë. Derdhje atë në gjysmën e një gotë me lëng të freskët të gjysmë limoni dhe mollë. Pastaj ju pour pije në një filxhan, të futur një degëz e nenexhik. Shërbyer me akull. Çaji jeshil rregullon nivelet e kolesterolit dhe sheqerit, përshpejton metabolizmin, normalizes qarkullimin e gjakut, sistemin nervor, ndihmon për të përballuar me lodhje, përmirëson shikimin. Të përfshira në catechins parandaluar formimin e qelizave të kancerit. 4. Limon dhe borzilok Ne kemi nevojë për 2 rreze borzilok purple (Rayhon), 1 limon, 3/4 filxhan sheqer, 1 litër ujë. Në tas të vënë herbs copëtuar, ujë shtrydh limon, pour të valë dhe të vënë në një pjatë.

Prokyp'yatyvshy 3 minuta (jo më shumë), shtoni sheqer dhe këmbëngulin 10-12 minuta. Tjetra ju duhet të thahet, dhe për të shërbyer i ftohtë. Ndihmon pini përzier, me presion të lartë. Lëng limoni, nxitjen e metabolizmit, duke ndihmuar ju humbni peshë, ai përmban kalium përmirëson sistemin e veshkave dhe kardiovaskular, duke parandaluar sëmundje të tilla si sulmi në zemër, goditje në tru. 5.
Orange Tea Bay 2 qese çaj 300 mg. rezervë ujë të vluar për 10 minuta. Pastaj vë 100 gram. rrush të thatë larë, pas heqjes çanta dhe të lënë për një tjetër 10 minuta. Atëherë tenxhere duhet të vë 2 feta lëvozhgë portokalli me (vuri përballë), shtoni 600 ml lëng portokalli, sheqer apo kajsi bllokim (2.

lugë). Mix, të mbuluar me një kapak dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta. Pastaj duke kaluar nëpër një blender, përzierje çaj me rrush të thatë. Pasi vihet në furrë, vlim dikur - të hequr. Tendosje përmes një sitë gjobë. Ne të paraqesë në tryezën e ftohtë apo të nxehtë. Lëng portokalli mbron trupin nga plakjes, stimulon metabolizmin, ajo është përdorur edhe në sëmundjet e traktit gastrointestinal, veshkave dhe fshikëzës. Në mënyrë që të mos humbasin të gjitha pronat e shërimit dhe për absorbimin e tyre më të mirë nga ana e trupit, ajo është e rekomanduar për të marrë pije për të vakt një orë apo gjysmë, dhe ju mund të pasi të hahet, pas gjysmë ore.

Bëhu i ri, të bukur dhe të shëndetshme! Bakinka, www.
rasteniya-lecarstvennie.ru


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!