Përfitimet dhe dëmet e çaj të zi


Jo viti i parë në vende të tilla si Amerika, Kina, Japonia, Anglia, studimit të kryer dhe të studiuar vetitë e çajit të zi. Pra, nëse ajo të jetë pije tonë të përditshme? Le të konsiderojmë çfarë është dobia dhe dëmi i çajit të zi. Çaj i dobishëm apo i zi? Të vendosë për veten, por rezultatet e shkencëtarëve Arizona habitur duket çaj të zi kombinuar me fruta agrume mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të lëkurës me gati 70%! Por kombinohen përbërësit që ju duhet për të korrigjuar, atëherë ju mund të arrijë një efekt parandalues. Tea duhet të jetë i dehur nxehtë dhe ajo nuk duhet vetëm të shtrydh lëng limoni dhe shtoni një pjesë të zhvishem.

Çaj i zi, si kafe përmban kafeinë, e cila stimulon sistemin kardiovaskular, përmirëson veshkave dhe sistemin e tretjes. Tanin, e cila është edhe pjesë e çaj përmban antioksidantë që mbrojnë trupin tonë nga efektet negative të mjedisit dhe mikroorganizmave të dëmshme. Çaj i zi ndihmon për të hequr qafe fryma ndenjur. Prandaj, njerëzit më të mirë e rekomanduar për shpëlarje zgjidhje tuaj çaj gojë. Me çaj e saj të zi, trupi rrit rrjedhjen e gjakut cerebrale, e cila pengon goditje. Ky çaj është konsideruar me të vërtetë një pije të jetë e gjatë. Me çaj të zi është e dobishme për të bërë kompresa në sytë e lodhjes së tyre, ënjtje dhe skuqje.


Dhjetë imponim ngjesh çaj të zi - punon mrekulli. Megjithatë, ajo është e mirë për të përdorur kozmetike të veçanta për lëkurën rreth syve. Nëse ju vendosni për të bëj banja dielli, infuzion çaj të fortë të zi t'ju shpëtojë nga djegia. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se efekti i tij është i përkohshëm dhe nuk është projektuar për të gjithë ditën shtrirë në diell. Siç e dini, çdo monedhë ka një anë të kundërt, dhe në çaj të zi ka meta e saj. Çaj Zi është e dëmshme? Të vendosë për veten, por çaji i zi është i kundërindikuar në ato pacientët me glaukomë, sepse kjo mund të rrisë presionin intraokular. Gratë shtatzëna nuk duhet të përfshihet në çaj të zi, si ajo u gjet se kafeina redukton peshën e fëmijës.


Mos pini çaj lë dje, si gjatë kësaj kohe ai ka humbur vitaminat e saj dhe rreziqet e çajit të zi është rritur që nga saldimit - një mjedis të shkëlqyer për bakteret që jetojnë. Mos i lani poshtë ilaçe që përmbajnë multivitamina, çaj të zi, ata i sëmurë zasvoyitysya në trup dhe mund të vendosen në veshkat. Megjithatë, kjo duhet të kuptohet gjëja kryesore që dëmtojnë dhe të mirat e çajit të zi - konceptet konvencionale dhe për këtë arsye ajo është një e keqe mund të jetë e dobishme për një person tjetër. Këtu është një shembull i vogël i kësaj. Shkencëtarët nuk e rekomandojmë mbi-përdorimin çaj të zi për ata të ndjeshëm ndaj kafeinë varet nga kjo. Gjithashtu çaji tregon trupin e magnez, dhe kjo çon në pagjumësi, nervozizëm, ankth dhe madje edhe dhimbje koke dhe takikardi.

Në të njëjtën kohë si kur keni nevojë për gjumë më të mirë të gjatë mënyrë - çaj të fortë. Pra ndiqni teknologjinë e çajit, pini atë të drejtë dhe kjo do të sjellë vetëm përfitime! Alexander,