Përfitimet pushime nga deti, kurë det për njerëzit


Oceans - një hapësira ujore multimillion-dollar që janë të larë nga çdo kontinent të banuar me njerëz. Zona e tyre është aq i madh se kontinentet që duket për ne një territor i madh është vetëm në sfondin e ishujve hapësirë ​​e pakufishme ujë. 1.5 miliardë metra kub ujë ka më shumë se 160 mijë lloje të organizmave të njohur të gjallë. Kjo shumëllojshmëri mund të mburremi e tokës, e cila ka pak më shumë se 90 000 lloje të qenieve të gjalla, pa llogaritur insektet. Me pak fjalë, oqeanet tejkalon tokën në shumë mënyra, duke përfshirë përmbajtjen e një vitamina, minerale dhe ilaçe të nevojshme për njerëzit.

Unë jam i sigurt se shumë nga ju mendoni se organizmat që jetojnë në dete dhe oqeane, është burimi ynë i vetëm i yndyrë dietik dhe proteina. Sigurisht, këto elemente janë të rëndësishme dhe të nevojshme për trupin e njeriut, por jo më pak e vlefshme në prodhimin e origjines detare janë substanca biologjikisht aktive që janë kohët e fundit gjithnjë e më shumë interes për të profesionistëve të industrisë mjekësore. Megjithatë, dobia e detit nuk duhet të ndodhë dyshime. Ne jemi më të interesuar në një pyetje tjetër: "Dhe çfarë e mirë pushime në det?". Nëse ju keni qenë ndonjëherë në det, ju ndoshta e dini se çfarë një tingull shushurimës të shfletoj dhe të valëve.


Ky fenomen i paharrueshëm, e drejtë? Një pushtet i mrekullueshëm dhe bukurinë e katastrofës detare? Kjo është dy herë më e bukur kur ti e kupton se deti jo vetëm që na jep një tablo të gjallë, por edhe shëron trupin tonë. Po, det - na jep ilaçin. Medicines det - kjo rërë dhe ujë dhe ajër dhe të gjithë jetën detare. Për shembull, çka në lidhje me një frymë e ajrit të freskët të detit, i ngopur me jone të elementeve të ndryshme. Paramendoni se si i nevojshëm për trupin që ne thithim me çdo frymë e ajrit, të marra në plazh. Pra, ne e dimë se me ajrin e detit marrim Kristal vogël e kripës si chloride, bram, jodur, natrium, magnez dhe kalcium.

Pra, duke folur e dhuratave të natyrës detar, mos harrojmë për ajër që rrethuar mbi të. Në mjekësinë moderne, ka një seksion të veçantë - aerotherapy. Ajo trajton sëmundjet e frymëmarrjes, që është nëpërmjet ajrit "Frutti". Përveç kësaj, ky mjet mbytje shpenzojnë për të zhvilluar dhe për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës. Dhe sa përfitojnë një person merr, bathed në det? Not në ujë të kripur jo vetëm që kontribuon në forcim të trupit, por edhe toning saj. Banje në det - një metodë të madhe të reduktimin dhe parandalimin e celulitit. Mineralet përfshira në hapësirat detare, të normalizuar metabolizmin banje njeri të përmirësuar në masë të madhe qarkullimin e tij dhe të ndihmojë për të aktivizuar rinovimin e qelizave, e cila përshpejton procesin e heqjes toksina dhe thellësisht pastron poret.

Por si ju thoni, por ajo ndihet mirë vetëm duke qenë në plazh dhe not në det. A keni vënë re se të gjithë vitit, edhe pas një pushim 10 ditë në bregdet, ju jeni më pak të sëmurë, të ndjehen më mirë? Kjo është në dobi të një pushim në det, kurë det për njerëzit me veprim të zgjatur! Që nga kohët e lashta, romakët dhe Carthaginians e njohur dhe vlerësuar të gjitha pronat e dobishme e detit dhe deti ujë në veçanti. Kjo shpjegon faktin që në Romën e lashtë, banja praktikisht të gjithë sociale ishin ndërtuar në plazh. Aktualisht, trajtimet kripura të ujit të detit, baltë, algat përfundon, masazhet dhe vendos procedurat tjera të ngjashme, të quajtur thalassotherapy.

Edhe më moderne dhe të njohur edhe drogat nuk japin një efekt të tillë anti-stres si thalassotherapy. Prandaj, kjo shkencë është shumë e vlerësuar nga shumë biznesmenë dhe politikanë. Nuk është çudi në kohët e lashta Euripidi tha: "Deti lan larg vuajtjet." Edhe duke ecur zakonshëm zbathur mbi rërë breg të detit të japë një efekt të butë dhe të këndshme në këmbë, të cilat janë biologjikisht të gjithë pikat aktivë të trupit të njeriut.
Banorët e zonave bregdetare kanë qenë prej kohësh në dijeni se përfitimet e detit, dhe kështu për shumë shekuj si një mjet për të parandaluar dhe trajtuar shumë sëmundje ata përdorin algave.

Historia na tregon se në fillim të shekullit të 8 ka pasur barna për të trajtuar hidropizi bërë nga algat. Mjekësia moderne përdor algave Spirulina si një terapi ndihmës për sëmundje të tilla si artriti, alergji, artrit, gastrit, trashje, depresioni, diabeti, dhe infeksione të ndryshme të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, anemi, pancreatitis, helmimi metaleve të rënda, cerozë, sëmundje kronike të përbashkëta , ulçerat e stomakut, si dhe AIDS dhe kancer. Përveç kësaj, alga deti të përdorura dhe të vazhdojë për të ngrënë për të vazhduar trupin e të rinjve. Vlera më e madhe për vetitë e saj shëruese janë alga deti, i përbërë kryesisht e përbërë nga acid alginic, e cila ka të njëjtat veti si pektin.

Kujtojnë se pektin gjendet në perime, manaferrat dhe materiale të nevojshme për pastrimin e trupit të njeriut nga substancat e dëmshme. Healers e Kinës vjetër përdoret laminaria për trajtimin e tumoreve të ndryshme dhe abscese. Ajo është përdorur në Indi për të rivendosur dhe për të ruajtur funksionet e gjëndrave endokrine. Përveç kësaj, i njohur alga deti që ajo ndihmon për të normalizuar koagulimit të gjakut dhe për të parandaluar mpiksjen e gjakut. Pra, ndoshta në të ardhmen e afërt, ajo do të zëvendësojë kimikate që janë pjesë e shumë ilaçeve moderne. Pronat medicinale e mësipërme - kjo është vetëm një pjesë e vogël e asaj që na jep detin.

Aktualisht të gjitha përfitimet e detit për njerëzit ende nuk e hapura. Është e vështirë të mbivlerësohet mundësitë dhe të gjitha element e detare. Rinat Abdrahimov,