Produkte të dobishme për flokë të shëndetshëm


Çfarë produkte të dobishme që të ketë flokë të fortë, të shëndetshëm - është sigurisht pyetje interesante që shumë njerëz mendojnë për bukurinë e tyre. Dhe sidomos në qoftë se ju papritmas të vëreni se larje, madje edhe shampo shumë të mirë dhe të shtrenjtë, flokët ende në rënie dhe duket e shurdhër dhe nuk gjallë. Së pari, në këtë rast ne mund të supozojmë - se trupi juaj ka nevojë për vitamina për rritjen e flokëve dhe të ushqyerit, të dytë - ata janë të zhytur dobët. Kjo do të thotë që ju duhet për të reduktuar konsumin e sheqer dhe ushqime të yndyrshme, të kufizojnë konsumin e alkoolit dhe duhanit. Dhe gjëja e fundit për të bërë - të diversifikuar dietën tuaj dhe të hani vetëm ushqime ushqyese për flokë të shëndetshëm.

Zink. Produkte të dobishme, të cilat kryesisht duhet të përfshijnë në dietën tuaj është ushqim deti. Dhe ata të gjithë, pa përjashtim, janë të pasura me zink. Zinku është një domosdoshmëri në flokët e tij dhe mungesa e flokëve trupit bëhet i brishtë, i brishtë dhe e shurdhër, kreu duket zbokth. Përveç detit, zink për trajtimin e humbjes së flokëve mund të jetë një organ matës me mish dhe drithëra. Hekur. Në trupin e zinkut në këtë kohë në nevojë urgjente për të hekurit. Iron me humbjen e flokëve mund të jetë e mbushur me mish (mish qengji dhe viçi), yolks vezë, fasule dhe perime me gjethe jeshile të errët. Vitamina "A".


Efekti i vitaminës "A" flokët përgjithësisht shumë interesante. Për shembull, mungesa e saj çon për të thatë dhe flokët e brishtë dhe të tepërta - për humbje në rritje ... Për shkak të vitaminës "A" kundër humbjes së flokëve merrni më të mirë me produkte natyrore ku është siç duhet i balancuar. Hani shumë prej tyre karrota, kungull dhe kajsi. Vitamina "B". Në maja përmban vitamina Grupi "B", e cila forcon flokët dhe për të promovuar rritjen e tyre. Prandaj, vetë-pjekur, byrek i freskët-përballur me lakër, kurrë nuk mund të jetë i panevojshëm për flokë të shëndetshëm. Vitamina "B" Humbje e flokëve është gjithashtu në drithëra dhe perime me gjethe jeshile të errët.

Acidet yndyrore. Këto shkëmbinj peshk yndyror si skumbri, troftë, shojzë e Atlantikut Verior, plaice dhe harengë, të cilat përmbajnë acide yndyrore të tilla si Omega 3, gjithashtu kontribuojnë në shëndetin e kokës dhe të furnizimit me flokët vitalitet. Produkteve me bazë dobishme mund të jenë të përgatitur përfundon dhe maskë shtëpi për rritjen e flokëve dhe pushtetit. Unë ju këshilloj që të përdorni një maskë recetë e flokëve mjekësore me vaj rodhe. Tërësisht përzierje në një lugë gjelle vaj qelqi rodhe, një lugë gjelle e tretësirë ​​të nxehtë piper dhe një vezë, pastaj fshij përzierje në lëkurë e kokës suaj.
Për të rritur efektin në flokët veshin një dush kapak plastike.

Mos turret maskë për 2-3 orë. Pastaj lani flokët tuaj dhe shpëlarje me uthull musht molle ujë acidifikuara. Aplikoni këtë maskë në flokët tuaj 3-4 herë në muaj dhe flokët bëhet elastike, me shkëlqim dhe të bukur. Të jetë i shëndetshëm, i bukur dhe i lumtur!