Pronat e dobishme dhe të dëmshme e kos për trupin dhe shëndetin e njeriut


Kos Atdheu është konsideruar Osetia e Veriut. Nga atje erdhi pije, që sot të përhapur nëpër botë. Kefir është një produkt i shëndetshëm që mund të kënaqë urinë dhe etjen. Është e rekomanduar në çdo moshë, ajo përfshin edhe një listë të produkteve të parë për të ushqyerit e foshnjave. Shumë dieta janë të bazuara kefir dhe pronat e saj të dobishme nuk e mohon as mjekësi tradicionale apo konvencionale. Ajo duhet të mbahet mend se, pavarësisht nga të gjitha të mirat, ka disa contraindications për përdorimin e produkteve të qumështit. Së pari, nuk është e nevojshme për të pirë për njerëzit me sekrecion të lartë të lëng stomakut dhe të stomakut dhe ulcerat duodenale.

Së dyti, ai nuk është i përshtatshëm për reaksionet alergjike ndaj qumështit dhe tendenca për mostretje. Qëllimi kryesor i kos në mjekësi - një trajtim të sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Ai - një mjet i madh dietë që ora është pothuajse absorbohet nga stomaku. Ky produkt stimulon sistemin e tretjes, duke lehtësuar kështu thithjen e produkteve të tjera. Në përmbajtjes kefir lartë të vitaminave dhe mineraleve, dhe përveç kësaj ai përmban proteina të dobishme. Nëse vuani nga aciditet të ulët - të pirë një filxhan kos për gjysmë ore para ngrënies. Gastrit kronik pak qetësim konsumi juaj i rregullt i këtij produkti.


Fresh kos - një ilaç i madh për kapsllëk, ju duhet të hani para se të shkojnë në shtrat. Dhe nga dispepsi do kontrast dy-ditor produkt-tre ditë më parë. Kefir promovon trajtimin e dysbiosis, ai përmban kulturë të veçantë që t'ju ndihmojë të shkatërrojë bakteret patogjene. Ky produkt përmban acid laktik, e cila është e dobishme për absorbimin e kalciumit dhe vitaminës D, përveç përmirësimin peristaltikės. Kos eshte mire per trupin e njeriut ne trajtimin e semundjeve te sistemit nervor. Ajo ka një mënyrë qetësues për njerëzit me stres, depresion dhe një tendencë ndaj neurozë. Për trajtimin duhet të pini nja dy gota në ditë.

Ky produkt qumështi do të ndihmojë në parandalimin e sulmeve alergji dhe astmë. Përdoreni këtë pronë për shëndetin e tij, duke pirë një gotë kos të freskët në mëngjes në një stomak bosh. Dhe pamja e locion puçrra të lëkurës rekomanduar atë për të hequr flaking dhe kruarje. Për ta bërë këtë, ata thith pastër pëlhurë natyrore, bashkëngjitni fushat me probleme. Kjo do të parandaluar plasaritje dhe erozovanyh faqet. Kefir është treguar në trajtimin e zemrës dhe enët e gjakut. Ajo nuk mund të shtyhet si kolesterolit "të keq", por më tepër kontribuon në heqjen e saj nga trupi. Ky produkt nuk duhet të zënë vendin e fundit në dietë e cores.

Kefir mund të sigurojë të veprimit dhe endokrine sëmundjeve të domosdoshme. Ajo nuk shumohen bakteret patogjene në traktin gastrointestinal, duke siguruar trupit me ushqyesve. Kjo ndikon pozitivisht diabetin dhe Sëmundjet pankreasit. Në mënyrë për të normalizuar sheqerit në gjak duhet të pini një gjysmë gotë me atë para se të shkojnë në shtrat. Me kos trashje lehtëson krijimin e peristaltikës, eliminimin e toksinave, dhe kështu humbje peshe. Një dietë e bazuar në konsumin e lartë të këtij produkti nuk do zbezvodnyty trupin, dhe shpejt do të humbasin ato paund shtesë. Një mbipeshë i fortë mund të mbajnë deri në dy ditë në javë kefir.

Por mos zgjedhin kos odnovidsotkovyy. Kjo nuk do të sjellë ndonjë përfitim apo mbushje. Ndihma traktin gastrointestinal, kos ka një ndikim pozitiv në gjendjen e mëlçisë, në mënyrë të tërthortë që ndikojnë sistemin kardiovaskular dhe ndihmon për të normalizuar presionin e gjakut. Që kos është zhytur pothuajse plotësisht nga trupi, kjo është një masë e shkëlqyer parandaluese kundër osteoporozën. Përmbajtja e lartë e kalciumit dhe vitaminës D, e bën këtë produkt një mjet të gjithanshëm për rritjen dhe zhvillimin e eshtrave. Përveç treguesve të mësipërme shëndetësore, ka një gamë të gjerë të aplikacioneve në kozmetikës kos.

Ajo whitens lëkurës, duke ndihmuar për të shpëtoj Freckles padëshiruar dhe pika të moshës. Gjithashtu ajo ndikon në mënyrë antiseptike për skuqjen e ndryshme të vogla dhe acarim. Ajo mund të përdoret në djegiet diellore për të ftohur dhe të zbutur lëkurën ngacmuar. Maska e flokëve në bazë të kefir privuar nga seksioni flokëve, duke siguruar
ata shkëlqejë dhe silkiness. Përveç kësaj, qafën maskë kefir dhe qafë në gjendje për rinovimin lëkurën lodhur dhe të reduktuar rrudhat.
Siç mund ta shikoni produktin tonë të qumështit nuk është e lehtë! Pra gjithkush është me të vërtetë e rëndësishme që të dini të gjitha pronat e dobishme dhe të dëmshme të kos për trupin dhe shëndetin.

Gjithashtu jo i keq për të kujtuar ju dhe që është e mirë në moderim. Kështu që e përdorin atë për përdorim të jashtëm dhe të brendshëm të vogël: kur dieta dhe dietat e njerëzve të sëmurë, dhe kur dhe mënyrë jetese të shëndetshme. Catherine