Pronat e dobishme dhe terapeutike me kaktus


Në mënyrë tipike, shumica e njerëzve e perceptojnë cacti vetëm si objekte të estetikë dhe dekorimin e brendshëm. Megjithatë, këto bimë të luajnë një rol të rëndësishëm në mjekësi. Dhe kështu ne redaktuar këtë faqe interneti dhe vendosi sot për të folur për shëndetin dhe shërimin pronat e kaktus. Pronat e dobishme Kaktus - bimët e mahnitshme në shtëpi e të cilëve është e Mexico. Vendorët thonë se me tul duhur përgatitje kaktus mund të japë një shije të biftek. Perfectly kaktus me mish, pjekur në furrë. Copë e kësaj bime mund zatsukruvaty dhe hahet si një ëmbëlsirë me çaj. Fryt i kaktus gatuaj bllokim, pelte dhe bllokim.

Ju gjithashtu mund të hani kaktus dhe të papërpunuara. Pronat medicinale Për qëllime terapeutike, cacti filloi duke përdorur indianët amerikanë. Mexicans jetojnë në fshatra, thyerje të gjymtyrëve kurrë nuk kërkoi ndihmë për mjekët: ata përdorën të thata dhe të njëpasnjëshëm rrjedhin lëng kaktus është i përzier me bimë ngjitës dhe shtoi pupla për të dhënë një zgjidhje të forcës më të madhe. Duke rezultuar në masë imponohet si një paftë metalike, e cila veten vidvalyuvavsya 15 ditësh, kur eshtrat janë zrostalasya. Kaktus Rrjedhin është e prerë për së gjati dhe i zier, mund të përdoret për të trajtuar ftohjet.


Për këtë është e nevojshme për të imponuar mbi gjoksin burimore si një kompresë. Lëng rrjedh "Mbretëresha e natës" me sukses trajtimin e reumatizma dhe ujit dhe alkoolit ekstrakte të petals dhe rrjedh e varieteteve të kaktus "rënie të Artë" - hipotension dhe sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare. Pothuajse të gjitha cacti kanë një efekt diuretik dhe kaktus Opuntia vulgaris - në të kundërtën, fixes. Lëng kaktus si dhe kastravec turshi bën shthurur lokale të gjellë e mbetur, ndihmon në lehtësimin e dhimbje koke dhe rinovimin. Në indet e cacti si dardhë me gjemba, Echinocactus, Saguaro, Ariocarpus përmbajnë alkaloide të ndryshme dhe substanca të cilat kanë veti antibacterial.

Këto substanca të pengojnë rritjen e mikroorganizmave patogjene dhe kërpudhave dhe organizmave të tjera të thjeshta.
Prandaj, pronat e tij medicinale kaktus duke treguar trajtimin e proceseve inflamatore në trup, veçanërisht në sistemin riprodhues. Përdorin cacti ne trajtimin e semundjeve te sistemit kardiovaskular, sëmundjeve neurologjike, çrregullime të stomakut dhe në shërimin e plagëve hemostatik. Sipas hulumtimeve nga shkencëtarët britanikë, pothuajse të gjitha llojet e kaktus të reduktuar efektet e dëmshme të kompjuterëve elektromagnetike rrezatimit, televizorë dhe pajisje të tjera. Për të mbrojtur kundër rrezatimit në të dy anët e pajisjeve që ju duhet për të vënë në një kaktus - dhe ju do të vini re se shëndeti i përgjithshëm përmirësuar.

Cacti janë përdorur në prodhimin e drogave të ndryshme (kryesisht të drejtimit homeopatik) janë shitur në farmaci. Ata janë përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Për të parandaluar gripin dhe aktivizimin e sistemeve imunitar dhe hormoneve të dardhe lule të freskëta gjemba në përzierje me 3 ndarjet arra, pour 0,5 litra. këmbëngulin vodka dhe të lënë për 3-4 ditë. Nëse rastësisht bëni një gabim në përmasa Mos u shqetësoni - kjo tretësirë ​​e mbidozë mund të jetë. * Për trajtimin e plagët gjemba lëng dardhë tortë përzierje me lëng të freskët pjesë rrënjë rrikë në një raport prej 2 × 1.

Përzierje duhet të përshkojnë fashë të zakonshëm garzë dhe të aplikojnë në plagë. Përdoreni këtë përzierje mund të jetë dhe për të trajtuar plagët septike. * Në çrregullimet e traktit gastrointestinal 1/3 filxhan dardhë me gjemba rrjedh duhet të grij, përzierje së bashku slurry rezulton me një gotë sheqer. Brenda tri ditësh, përzierje duhet të insistojnë në një dhomë të errët, pastaj shtoni 1 filxhan verë të kuqe (mundësisht Cahors), dhe të lënë të mbush një ditë tjetër. Rezultojnë Droga duhet të marrë 1 lugë gjelle dy herë në ditë, gjithmonë para ushqimit. Kohëzgjatja e trajtimit - 1 muaj. Mjekësi homeopatik ka efekt, kështu që ju mund të rrisë administratën dozen. * Pronat e shërimit të kaktus me gjemba dardhë të ju ndihmojë me ftohjet.

Për të përgatitur një shtet slurry për të shtypur gjethet, pastaj dele në smalt (xhami) enët e dhe i hedh ujë të ftohtë (raporti 1:10). Në tas gjithashtu duhet të shtoni lule bli (mund të jetë tharë). Koha infuzion përzierje - 00:00. Metoda e ilaçeve - 3 herë në ditë për një gjysmë gotë pas një vakt, por në çdo rast jo më një stomak bosh. Për terapeutik përpjekjet e veprimit përzierje për gjysmë ore para një vakt në vendimet që ju duhet të shtoni një pjesë të slurry nga zhvishem e një limoni. * Si nje agjent anti-inflamator sëmundjeve të traktit respirator sipërme, kolla, bronkit dhe tuberculosis përzierje 1 tbsp

alte përzierje e lëng gjemba dardhë, dhe shtoni 1 tbsp mjaltë. Gjithashtu ndihmon qumësht tretësirë ​​kaktus. Për përgatitjen e tij në një termos, 1 litër, vendin e 2 lugë. lugë (Slide) kaktus me gjemba dardhë, grimcuar më, gjysmë i kuq gjeorgjian Citrus unshiu (të freskëta apo të thata), shtoni 2 gota qumësht të nxehtë, dhe të lënë të mbush në 12:00. Merrni përzierje tre herë në ditë për një gjysmë filxhan. Koshka611,