Pronat e dobishme e patate në favor të jetës për shëndetin e njeriut, receta tradicionale


Patate me dashje ka marrë në gojën e njerëzve të quajtur "bukë e dytë". Relativisht kohët e fundit duke hyrë në jetën e të parëve tanë, ajo mori vendin që i takon në çdo tavolinë. Tani është e vështirë të imagjinohet jeta jonë pa këtë rrënjë. Por jo të gjithë e dinë se përveç vlerës së lartë ushqyese e patate janë gjithashtu një droge të rëndësishëm. Shumë receta e mjekësisë tradicionale ajo vepron si një burim i vërtetë i pronat medicinale. Pra, le të zgjeruar njohuritë në lidhje me të, bisedoni me artikullin "Pronat e dobishme e patate në favor të jetës për shëndetin e njeriut, recetave tradicionale" e sotme. Çfarë është dobia e patate për të njeriut?

Çdo zhardhok përmban 18% karbohidratet, proteina 2% dhe 80% të ujit. Ajo përmban vitamina B (B2, B6, B9), vitaminë E, dhe një pjesë mjaft të madhe të vitaminës C. Në patate shtese dhe ka kompozuar shumë minerale - kalium, kalcium, fosfor, magnez, hekur, carotene dhe acide organike. Në ushqimin e rekomanduar për të marrë patate të ziera në lëkurat e tyre. Në mënyrë për të mbajtur pronat e saj të dobishme - e përdorimit të pajisjes. Shmangni ruajtjen feta prerë në ujë, dhe kur pastrimi Pritini hollë lëkurë. Si patate e përdorur në mjekësinë tradicionale? Mbi vetitë shëruese të patateve, paraardhësit tanë mësuan shumë kohë më parë.


Ata e përdorën atë për të trajtuar organet e frymëmarrjes, sëmundjet e traktit gastrointestinal, dhe madje e shpëtoi atë nga një ekzemë. Tani per trajtimin e semundjeve te ndryshme patate përdoren si papërpunuara (sitë në formën e lëngut, etj) dhe pjekur. Lëng e saj është shumë e mirë për shëndetin sepse ai përmban shumë elemente. Kështu lëng patate përdoret për trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Pra, për trajtimin e ulçerë peptike - pini një filxhan çerek me lëng dy herë në ditë në një stomak bosh. Kur urth dhe gastrit - dozë lëng mund të rritet në xhami. Është e rekomanduar për të kryer një kurs dy-javor me lëng terapi, të marrë një pushim për një javë dhe, nëse është e nevojshme, të përsëritur.

Gjithashtu lëng patate përdoret në çrregullimet e sistemit nervor dhe të pastruar trupin e toksinave. Që patatet janë të pasura në kalium ajo është përdorur me sukses në trajtimin e sëmundjeve të zemrës. Kështu ajo mund të hahen të papërpunuara (për 30hr para ngrënies, duke sjellë një dozë të vogël të 150hr), por ju mund të valoj - hahet një kilogram në ditë në disa faza. Kjo patate nuk është dosolyuvaty nevojshme. Veçanërisht i rëndësishëm në këtë drejtim patate për të moshuarit. Një tjetër besonin se patatet e papërpunuara mund të ndihmojë me të tillë një çështje të ndjeshme si kapsllëk. Kalium të lartë gjithashtu ndihmon ënjtje trajtojnë dhe sekretim lëngun në dështimin e veshkave.

Mjekësisë tradicionale këshilluar që të përdorin një zierje e ochystok patate për trajtimin e hipertensionit dhe veshkave gurë. Ju duhet për të larë ato mirë dhe kuzhinier deri butë. Pas të lënë për një orë dhe tendosje. Kjo zierje duhet të marrë një gotë në ditë. Gjithashtu patate mund të ndihmojnë në trajtimin e tumoreve dhe parandalimin e tyre. Për këtë qëllim, ajo është e mirë për të përdorur ngjyra. Që nga ajo është e domosdoshme për të përgatitur një tretësirë, duke marrë 100g lule patate vodka 2 st.l (e tharë). Insistojnë ditë dhe të marrë njëzet pika në një lugë ujë. Kursi i trajtimit është gjashtë javë. Përsëriteni ajo mund të jetë dy herë në vit.

Patate Grate mbi rende është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të lëkurës - nga inflamacion, vlon në sëmundje erizipelë dhe ekzemë. Pronat e dobishme e patateve mund të përdoret për të trajtuar morth dhe djegiet. Për këtë qëllim është përdorur në formë të integruar. Për të trajtuar morth gjithashtu rekomandojmë përdorimin e supë patate, ju duhet të heqin atë në zonat e prekura të trupit dhe për të mbajtur gjysmë ore. Ky lëng duhet të jetë e ngrohtë dhe jo i kripur. Burns (madje diellore) patate të para të përdorura për të compress, ajo ndihmon obezbolyvanyyu, shërimin dhe redukton dhëmbëza të mundshme.

Ajo ka kohë që janë praktikuar trajtimin e hemorroide patate të para. Për këtë qëllim ajo përdoret në formën e qirinjve gjatë natës. Patatet janë të rekomanduara për këtë qëllim për të varieteteve të kuqe. Ndoshta të gjithë e dinë pronat e dobishme e mbytje duke përdorur patate të ziera. Procedurat e tilla dhe në gjendje për të trajtuar ftohjet, dhe madje edhe të zvogëlojë toothb
dhimbje th. Por të jenë të kujdesshëm - avull shumë të nxehtë mund të djegë fytyrën mucous dhe - le patate të ftohet pak. Një vë llapë e patate të ziera në formën e ngrohjes për të ndihmuar në trajtimin e kollë dhe bronkit. Në patates së pastër në mjekësinë popullore dhe derivati ​​i saj - niseshte.

Ajo është përdorur me sukses për të trajtuar puçrra pelenë në fëmijët e vegjël dhe pacientët e shtrirë në shtratë si pluhur. Gjithashtu niseshte përdoret për të bërë të ashtuquajturën "dush koll."
Ata janë treguar në sëmundjet e lëkurës dhe diatez fëmijëve. Për të përgatitur një dush kile të tillë përveç të niseshtesë për litër të ujit të ftohtë. Kjo zgjidhje derdh në një banjë të ngrohtë dhe trazim. Merrni kjo dush mund të jetë gjysmë ore. Sigurisht Recommended - jo më shumë se njëzet procedurat. Mos përdorni dush koll për fëmijët e vegjël deri në tre vjet. Aplikimi recetave tradicionale bazuar në patate për qëllime të ndryshme duhet të mbahet mend se sprouted rrënjët dhe të gjelbër përmban substancë të dëmshme Solonin.

Në doza të mëdha, kjo mund të çojë në vdekje, dhe përdorimi i viçi i kripur thjeshtë çon në shkelje të kushteve të përgjithshme (qenët i përgjumur, për aftësinë e kufizuar). Gratë shtatzëna i kripur tepërt mund të çojë në dështime. Gjithashtu, nuk do të hani patate nga raftet e supermarketeve. Ai shpesh nënshtruar trajtimit kimik që është në gjendje për të shkaktuar kancer. Catherine