Pronat e dobishme e hirit të zi


Aronia Rusi (hirit mal me fruta të zezë) ishte importuar nga Amerika e Veriut. Aronia është një shkurre e familjes Rosaceae, e cila arrin 3 metra në lartësi. Bush lulëzuar ju mund të shihni nga fundi i majit deri në korrik. Me kalimin e kohës, vend lule formuar manave të mëdha të zeza të mbuluara me një lulëzim kaltërosh, e cila i dha emrin e chokeberry. Ajo mund të hahet manaferrat nga shkurret pa ndonjë frikë dhe të përpunimit. Ata shije - ëmbël dhe i lagësht dhe pak i thekshëm. Por ata kanë tendencë që do të përdoret jo vetëm për ushqim dhe për qëllime medicinale. Për të mësuar më shumë rreth asaj se si ju mund t'i përdorë ato, le të konsiderojmë pronat e dobishme e hirit të zi.

Pronat medicinale e hirit për shkak të përbërjes së saj kimike. Struktura e manave Rowan përfshin një numër të acideve organike, sheqerna, si dhe vitamina dhe minerale. Frytet janë të fortifikuara me vitaminë P (biotin), e cila e bën muret e enëve të gjakut njeri elastik. Mungesa e kësaj vitamine shkakton qarkullim të dobët, si dhe një ndërlikim serioz të edemë cerebrale. Prandaj chokeberry - burimi më i vlefshëm për mbushjen trupin e tij. Përveç vitaminës P në kokrra të kuqe përmban kërkesat e përditshme të vitaminës C. Nëse ju krahasoni manaferrat e gooseberries dhe raspberries, atëherë ajo më shumë jod se në secilin nga këto manaferrat. Në këtë pjesë të manave të përfshijnë vitamina B1, B2, B6, carotene (provitamin A), hekur, mangan, jod, bakër, fosfor, bor, molibden, anthocyanins dhe acide organike, tanin dhe pektin.


Pronat e dobishme e Rowan aronia duke treguar veten e tyre, duke treguar antioxidant dhe cilësi anti-alergjik. Përmbajtja e lartë e jodit mund t'i përdorë ato për sëmundjet e gjëndrës tiroide. Veç kësaj, manaferrat ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të tëmthit, veshkave, melcise, trakti gastrointestinal dhe sistemit kardiovaskular. Përdorimi i frutave të malit hirit përmirëson oreksin. Çfarë është Pronat e shërimit të hirit? Për pacientët me aciditet të ulët të stomakut, për të përmirësuar funksionimin e zorrëve rekomandojnë të hahet sasi të vogla të manave. Pronat medicinale e manave të dukshme se ajo heq ndjenjën e njohur e shurdhim në bark të ulët, dhe ushqim me ta tretet siç duhet, goja shkuar për më tepër i keq dhe ndalesa pacienti derdh mbrapa ushqim.

Kjo manaferrat thjeshta hahet shpejt të përmirësuar shëndetin. Konsumi i rregullt i chokeberry çon në një rënie në arterial dhe presionit intracranial. Ky efekt është për shkak të faktit se fruta promovuar thinners gjakut, zvogëlimin e koagulimit të gjakut, të zvogëlojë rrezikun e trombozës në arteriet e vogla dhe venat. Siç tregohet nga studimet e fundit, sot çdo ditë rrit rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës, varices. Për të parandaluar këto sëmundje duhet të përfshihen edhe në dietën e përditshme të malit hirit. Në rastin e pamjaftueshmerise rëndë të vitaminës E, jod, acid askorbik, përdorimin e hirit si të nevojshme.

Me rritjen e kolesterolit, cholecystitis beskamenny manaferrat e saj mund të ndihmojë gjithashtu për të ndjehen më mirë.
Ne të gjithë e dimë se çdo vit ka një epidemi gripi. Chokeberry jam, futje e përditshme e manave në ushqim ndihmon për të shërohen shpejt dhe të shpenzojnë një sistem normal imunitar. Megjithatë, si çdo bimë, hirit e zezë ka shërim pronat dhe contraindications. Nuk është e këshillueshme për të përdorur në presion të reduktuar, ulcerat gastrike, ulcerat duodenale, zorrës së trashë apo tendencë të vogël zorrëve në kapsllëk ose me rritjen e aktivitetit sekretore te stomakut. A është e mundur për të mbajtur manaferrat dhe pronat medicinale e hirit të zi?

Për ta bërë këtë, chokeberry mund të bëni për të ruan dimrit dhe dehja, teas dhe lëngje, dhe frytet e saj vetëm mund të ngrijë. Dhe që nga ajo është e përgatitur infusions, decoctions dhe infusions se ndërsa ruhet në frigorifer. Pra, për trajtimin dhe parandalimin e gripit 2 lugë manaferrat thata derdh ujë të valë dhe të lënë në një banjë me ujë për 30 minuta. Merrni zierje dy javë në një rresht në një gjysmë filxhan tri herë në ditë. 2 krerët e hudhër peeled dhe 5 gota pureed manaferrat e aronia të cilat kanë pak kripë për shije për t'ju ndihmuar të rritur imunitetin. Përzierje përfunduar në xhami sterilizuar ruajtur enë në një vend të errët dhe të ftohtë.

Atherosclerosis duhet të hani një gjysmë gotë me manave pure me sheqer (për të përmirësuar shijen) 3 herë në ditë. Në avitaminosis rekomanduar përdorimin e chokeberry qelqi të përzier me rrush pa fara e zezë. Që rrush pa fara e pasur në vitaminë C, frytet e malit hirit uluchayut thithjen e saj, të rritur fuqinë e ndikimit të tij. Me rritur presionin dhe ul aciditetin gastrik këshilluar që të marrin 2 lugë manaferrat Rowan, 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për 2 javë. Pronat medicinale e lëng chokeberry në formën e manave të freskëta mund të përdoret për të trajtuar pezmatim i lëkurës, ekzema dhe neurodermatitis.

Por dermatitis atopik është konsideruar e pashërueshme në mjekësinë tradicionale! Në rastin e arsenikut frutave helmim chokeberry mund të përdoret si një antidot, në qoftë se ju nuk mund të sigurojë ndihmë tjetër. Para se të përdorni ndonjë nga recetave, sigurohuni që ju nuk jeni alergjik ndaj komponentëve të tyre, dhe madje edhe e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të shmangur efektet e manave që ju vetë nuk mund të parashikojnë. Çfarë mund të thotë? Në mënyrë tipike, çdo sëmundje është në lidhje me një tufë lulesh të sëmundjeve të tjera ... dhe kështu këshilla e të shkolluar e mjekut do të jetë në dispozicion. Nicholas,