Pronat e dobishme e bukës


Në Perëndim, në mënyrë aktive promovuar përdorimin e bukë të zezë me miell gruri tërë dhe të papërpunuar. Ka programe të tëra shtetërore. Gratë shtatzëna, nënat e reja, adoleshentët, të moshuarit mjekët pothuajse të detyruar vpyhayut këtë produkt. Rezultati nuk ishte shumë të vijë: kurbë e sëmundjeve të shkuar në mënyrë dramatike poshtë. Por bukë e zezë shekuj shumë më herët ka qenë gjellë kryesore në tryezë n. Pronat e dobishme e in bukë ishin të njohur gjerësisht. Për fat të keq, kjo është harruar mirë. Historia na mëson i zi ... Ky produkt është përgatitur gjithmonë me miell thekre patrajtuara. Ajo është ngjyrë kafe të errët, bukë trashë.

Më parë, ai shpesh shtohet dhe miell elbi. Por ngjyra pjekje e miellit të bukës me të patrajtuar gjithmonë shkoi ngjyrë kafe të errët ose gri-kafe. Në ditët e vjetër shumicën e fushave të mbjellë thekër sepse ajo ndryshonte nga më të mirë mbirjen e grurit, të jepnin, dhe nuk ishte aq e shtrenjtë. Përveç kësaj, ajo është e shëndetshme. A është e dobishme bukë e zezë? Është e dobishme për të ngrënë gjatë gjithë vitit, por veçanërisht e vlefshme kjo një dimër të gjatë të ftohtë. Në këtë kohë trupi është i dobësuar zakonisht, vuan nga mungesa e vitaminave. Këtu është edhe në gjendje për të mbushur bukë të zezë. Kjo është jashtëzakonisht e pasur me elemente thelbësore gjurmë, aminoacidet, vitaminat, kripëra minerale.Gjithashtu ka një shumë e vitaminave B, E, PP, A. Vendi ynë shpesh ndjehet trazirave të tmerrshme, revolucionin dhe luftën. Por njerëzit më të uritur shpëtohen gjatë kores së thatë të bukës, duke siguruar një trup të dobësuar të paktën një sasi të vogël të vitaminave të nevojshme për mbijetesë. Prandaj, është e sigurt të them se bukë kafe është produkt i mjaftueshëm i balancuar që mund të sigurojë atë me substancat e nevojshme njerëzore. Kjo është dobia e bukës. Ajo gjithashtu ndihmon për eliminimin e toksinave, kripërat, toksinave nga trupi, largon kolesterolin e keq nga enët e gjakut, në mënyrë efektive pastron trupin, stimulon stomakut, zorrët, duke kontribuar në rimëkëmbjen e saj.

Ekspertët thonë se përdorimi i rregullt i saj të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e diabetit, kancerit. Bukë e zezë e dobishme për të përdorur për njerëzit që vuajnë nga anemia, hemoglobinë të ulët. Ajo është në gjendje për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, lehtësimin e depresionit. Ajo është shumë më pak kalori se sa grurë. Prandaj, mund të përfshihen në dietën e njerëzve që ndjekin një dietë. Si të aplikoni bukë të zezë në trajtimin e Sëmundjet e ndryshme? Përdorin atë për të hequr qafe e shumë sëmundjeve. Kanë ju disa receta të mjekësisë tradicionale, ju mund të jenë shumë të dobishme: * Kur diarre, 1-2 kore i vogël thata derdh një gjysmë litër ujë të ftohtë të pastër.

Cover me një vegël të pastër peshqir, hiqni në një vend të ftohtë për 2-3 orë. Pastaj tendosje infuzion nëpërmjet një sitë, pi një gjysmë gotë çdo orë. * Favor Black bukë e vitaminave të saj mund të përdoren për të reduktuar dhimbje koke të rënda, sëmundjet e syrit, si dhe vizion të reduktuar. Për ta bërë këtë, rrotullohen përmes një mulli mishit 3-4 gota gjethe delli gjethe të freskëta, shtrydh lëng të masës së gjelbër përmes disa shtresa të napë. Pastaj me bollëk njomet katërtat lëng gjethe delli copë bukë, le të prosochatsya lëng të mirë. Aplikoni këto katërtat në tempujt me një dhimbje koke apo qepallë në sëmundjet e syrit.

Procedura duhet të kryhet të gënjyer - rreth 15-20 minuta. Pastaj thjesht fshij locion lëkurës. * Si parandalimin e kancerit të gjirit, çdo grua, veçanërisht pas 25-30 vjetësh duhet të hani disa feta bukë në ditë. Të gripit, ftohjet dhe të ndihmojë në pronat e dobishme e bukë të zezë. Fshij atë hudhër bollëk horochku, prysolyte dhe ha, copa vidkushuyuchy vogla, përtypet me kujdes. Larë poshtë me çaj të nxehtë me herbs. Rastësisht, të njëjtën korja e zezë, hudhër integruar, spërkatet me kripë - një mënyrë e madhe për fëmijët për të hequr qafe e krimba.

Ju duhet të ushqyer këtë kore të fëmijëve para se ai të shkoni në shtrat. Pije asgjë nuk është e pamundur. Në një çikë, ju mund të jepni një frymë të nevojave të pastra të ujit. * Nëse lëkura shfaq vlim, copë rozzhuyte e thërrime, përtypur qull me miell misri bashkëngjitni për lëkurë të dëmtuar, të mbuluar kasetë. Kundërindikimet konsumi i bukës Për fat të keq, ajo nuk mund të përdoret për njerëzit me aciditetin e stomakut lëng, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12. Rrudhë Me blerjen e bukës në dyqan, gjithmonë në datën e prodhimit. Pas të gjitha, ai e mbajti jo më shumë se 36 orë.

Gjithashtu mbani në mend se dobia e bukës, gatuar metodë të ndorme është shumë më e lartë se buke me shtimin e maja. Cheers! Svetlana,