Pronat e dobishme e currants kuqe


Berries currants kuqe në shekullin e XVI konsideroheshin si burimet medicinale shëndetin. Për ta bërë këtë, dhe ata u rrit. Pronat e currants kuqe përdorur në mënyrë të dobishme në mjekësinë popullore. Pra, për shkak të sasi të lartë të pektin rrush pa fara e kuqe me sukses tregon trupin e toksinave, parandalon inflamacion, pengon rritjen e tumoreve, trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale. Manaferrat e saj përmbajnë 4 deri në 10 për qind sheqerna, nga 2 në 4 acideve përqind (limoni më shumë), kripëra minerale, vitamina C (30 mg) dhe P, pektin dhe taninet. Kapitulim të "motrës" së tij - rrush pa fara e zezë në vitaminë C, rrush pa fara e kuqe ajo ka të paktën raspberries dhe luleshtrydhe.

Por currants kuqe kalon me numrin e hekurit të zi, e cila nevojitet për të anijeve tona, dhe kalium, i cili është i dobishëm për zemrën dhe tregon trupin e njeriut të tepërt të lëngjeve, pa lënë të dalë çanta dhe puffiness nën sytë. Vitamina E në të më shumë se currants zi. Frytet e rrush pa fara e kuqe në thelb injorojë currants zi në sasi të vitaminës A. Në sasi të vogla nuk janë vitamina B1, B2, minerale, carotene, taninet. Studimet kanë gjetur në manaferrat rrush pa fara e kuqe dhe kumarin furokumariny dhe substancave me antitumor, analgjezik dhe pronat e tjera të dobishme terapeutike.


Në përmbajtjen e jodit nuk është hurmë inferior dhe pineapple gujava, pektin - droga farmaceutike, përmbajtja e hekurit anashkaluar më bimë kopsht. Por, rrush pa fara veçanërisht e dobishme e kuqe për shkak të përmbajtjes së lartë të coumarins - kurë natyrale për koagulimit të lartë të gjakut. Berries e një rrush pa fara e kuqe. Fruta të freskëta dhe produktet e tyre janë të dobishme në atë rritje oreksit dhe tretshmërinë e proteinave shtazore, rrit lëvizshmërinë e zorrëve. Pronat e dobishme e frutave të kuqe rrush pa fara që ata janë përdorur në mjekësinë popullore si ethe, djersitje, si laksativ choleretic dhe të butë, dhe është përdorur për alergji.

Për ushqimore të përshtatshme padëmtuar, fruta të thata. Frytet nuk janë subjekt për të afat-gjatë magazinimit. Edhe në rrush pa fara frigorifer nuk është më shumë se 2 ditë. Shumë e mbajtur mirë ngrirë. Lëng. Lëng e saj është e dobishme në se ajo ka një freskuese dhe tonik pronave, të mira në tokën e zhuritur të nxehtë motit Quencher, ul temperaturën në sëmundjet kataral, stimulon peristaltikės, të eliminojë ndjenjën e përzier, të vjella dhe pengon nxit largimin e kripërave nga trupi në urinë. Lëng Red rrush pa fara është e dobishme dhe çfarë ka choleretic, pastrues të butë, pronat hemostatic dhe veprim anti-inflamator.

Lëng Red rrush pa fara është i domosdoshëm në dietat e fëmijëve. Berries dhe lëng është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar oreksin dhe për të forcuar stomakun dhe zorrët. Pronat e dobishme e currants kuqe ndihmuar gjatë vuajtjes kapsllëk kronik. Provoni këtë recetë për infuzion: 3 tbsp. l. fruta rrush pa fara në 250 ml ujë të valë leje për 4 orë, tendosje. Merrni 50 ml 4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.