Pronat e dobishme e verë të thatë e kuqe


Për çdo organ do të bëni mirë për të absorbuar verë të kuqe, por vetëm në qoftë se konsumohen në moderim, të tilla si një gotë para darkë. Hipokrati besonte vetë pijeve të pranishëm një nga antiseptik, të mirën më të mirë qetësues dhe ilaçe hollë. Ekspertët kanë provuar gjatë Pronat e dobishme e verë të thatë e kuqe. Në përbërjen kimike të verës është një numër i madh i elementeve kyçe që janë thelbësore për shëndetin e njeriut. Për shembull, kimikate dhe aminoacidet që ndikojnë metabolizmin, mbrojtjen dhe zhvillimin e qelizave. Në sasi të vogla në vera kuqe janë: magnezi (pergjegjes per sintezen e acideve yndyrore), hekuri (ndihmon me anemi), zink (siguron ekuilibrin acid). 150 gram verë të thatë përmban 0, 11 gram proteina, 127,5 g ujë, 16 g të alkoolit, glukozës dhe fruktoza - 0,3 g, yndyrë mungon në verëra të thata jo të glukozës dhe fruktoza.

Gjithashtu në verë janë 190 mg kalium, 12 mg kalcium, 18 mg të magnezit (makro), 0,7 g prej hekuri, 0,2 mg zink, selen 0,3 mg (gjurmë). Verë është e pasur me substanca të tilla biologjikisht aktive të tilla si flavonoids, rezervatol dhe tannins. Këto substanca verë e kuqe produkt shumë i dobishëm. Polyphenols, të cilat janë pije, hequr radikalet e lira nga trupi, rinovimin qelizat e trupit dhe të ndaluar të gjitha proceset e panevojshme e dekompozimit. Verë e kuqe e thatë përdoret në qëllime mjeksore. Ajo dilates enët e gjakut, duke parandaluar zhvillimin e këtyre sëmundjeve të tilla si atherosclerosis, përmirëson funksionin e zemrës, ul kolesterolin në trup.


Me konsumi i rregullt i verës së kuqe trajtohet enët e gjakut. Kjo është për shkak të substancave që i japin të gjithë kolesterolin e panevojshme nga gjaku. Në verë diarrheas që përmban sasinë më të madhe të mundshme të taninet, shkatërron toksina në trup. Për të luftuar aneminë është e rekomanduar për të pirë 2 gota verë të kuqe në ditë në një stomak bosh ose me vakt. Në rast të beriberi, verë ushqen trupin e njeriut me të gjitha (aminoacidet, minerale, vitamina B) të nevojshme. Ftohjet, grip apo pneumoni shumë të mirë për verë mulled (verë e nxehtë të kuqe).

Një disa spoonfuls e verë në ditë mund të ndihmojë të rivendosur energjinë, aksioneve gjallëri up dhe të fitojë forcë në rastin e depresionit dhe disponimi këqija. Pasi verë hyn në trup - përmirëson qarkullimin, sikur trupi 150-250 ml verë në ditë - përmirëson sistemin imunitar, rrit humor, muskujt janë dinjitoz. Wine përmirëson oreksin, normalizes metabolizmin, aciditetin në stomak dhe rrjedhën e biliare. Një tjetër avantazh i rëndësishëm është aftësia e verë të kuqe të rritur sekretimit të gjëndrave endokrine, të normalizuar gjumë, dhe më çuditërisht - ngadalëson procesin e plakjes.

Ajo gjithashtu është përdorur për të parandaluar kancerin, ndihmon sëmundjet kurë të zgavrën me gojë dhe parandalon sëmundje të tilla si prishjen e dhëmbëve. Shkencëtarët kanadez kanë zbuluar një tipar të shquar verë - një substancë të përfshira në pije (polyphenols) sëmundjes çamçakëz kurë. Për tejkalimin e stresit, ajo është e rekomanduar për të pirë pak verë të kuqe, gjëja më e rëndësishme këtu - të dinë mesataren e artë dhe nuk e teproj me alkoolin. Përsëri, një kujtesë se në përdorimin e verës së thatë është e rëndësishme për të vëzhguar ngjarjet (maksimum prej 50 ml në ditë). A nuk e abuzimit të alkoolit.

Duhet të theksohet se pronat e dobishme e mësipërme janë cilësi unike pije dhe i shtrenjtë, natyrisht, verë natyrore.


Pra, zgjedhja juaj e shkëlqyer - Cabernet dhe Bordeaux, të cilat mund të gjenden në dyqane specialiteti. Kujdes nga imitime! Marina