Pronat e dobishme e speca të kuq të nxehtë të hidhura


Atdheut speca të kuq të nxehtë janë Amerika tropikale, dëshmohet nga gjetjet në varret peruan. Ai u rrit këtu para ardhjes së evropianëve në Amerikë. Aktualisht, e saj më të kultivuar në vende të tilla si Tajlandë dhe Indi. Bimë me bronkial rrjedh, jo më të larta se 50-60 centimetra. Frutat hobotovidnoy formë nga e verdhë në të kuqe ngjyrash që janë të mprehtë, shije e hidhur. Pronat e dobishme e speca të kuq të nxehtë hidhur kryesisht shumë aspekte. Ndoshta jo të gjejnë një familje të tillë, nuk ka rëndësi se ku ai ishte shoqërues i vazhdueshëm i shumë enëve të kuzhinës. Ky është një produkt në të cilin ka pak indiferent, ndoshta, me përjashtim të atyre që absolutisht nuk mund të qëndrojnë të nxehtë, shije të hidhur.

Ajo është shumë popullor në shumë vende, tradita e kuzhinës e të cilëve thjesht nuk mund ta imagjinoni ekzistencën e tyre pa këtë përbërës. Të jetosh në Indi, Meksikë, Tajlandë, fjalë për fjalë adhuroj atë. Ata besojnë se për shkak të përdorimit të saj, ruajtur dhe forcuar shëndetin, imunitetin, rejuvenates trupit, pastron mendjen. Kjo është në të vërtetë rasti. Piper ka një të ndritshme, pak aromë, brenda tij ka vitamina B, ajo çon në vitaminë C për produktet e tjera. Elemente të tilla si: magnez, natrium, hekur, kalium, fosfor, dhe disa të tjerë nuk i kushtoi vëmendje se përfaqësues.


Në të gjitha më lart, ai përmban sheqer, vajra yndyrore, carotene, capsaicin. Shumë shpesh, opsioni pjepër shtohet ushqimeve të konservuara, turshi, domate, dhe perime të tjera. Nga kjo ata marrin shije të veçantë dhe aroma, plus rrit jetëgjatësisë së tyre, për shkak të piper aktivitetit antimicrobial. Në shtëpi, është e mundur të rritet speca në një dritareje ose ballkon. Fidane rregullt lotim, mos harroni të ushqyer atë, ju së shpejti do të merrni një korrave të madhe. Të pods janë të ruajtur mirë gjatë gjithë dimrit, mbajtur ata më mirë me ajër në një kavanoz të hapur, por më tepër në një qese letre.

Aftësia për të xhiruar gjakderdhje mishrat, të nxitur proceset rigjeneruese në gojë, bëri të mundur që të përdorin atë si pjesë e pastë dhëmbësh, shumë të sigurt dhe mjedisore. Për shkak të aftësisë së enëve të gjakut të zgjeruar, ajo është përdorur për përgatitjen e substancave të tretura alkoolike. Ajo mund të përdoret si brenda dhe jashtë, në formën e mjeteve të rëndë, të tilla si dhimbje prapa, atëherë ju do të ndjeni ngrohtësi përhapet në fërkime, duke zvogëluar dhimbje. Me përdorimin e saj të moderuar, po bëhet gati efekt në trup si një sistem të tërë, më të fortë imunitar.

Si rezultat i rritjes së funksionit sekretore te stomakut, përmirëson oreksin. Pastron mëlçinë, i cili promovon funksionimin e duhur të hepatocytes - qelizat e mëlçisë. Ul Oncology, veçanërisht beninje. Lehtësuar gjendjen e pacientëve me sëmundje pulmonare, përfshirë astmën. Si rezultat i hulumtimit, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se capsaicin, i cili është gjetur në sasi të mëdha në uzinën tonë të përshkruara, ndikon në qelizat e kancerit, e cila nga ana çon në një ngadalësim i theksuar rritjen e tumoreve malinje. Mund të konkludohet se substancë ka një efekt të fortë anti-kancer.

Sigurisht, kjo nuk është një kurë për kancer, por duke qenë në gjendje për të reduktuar rritjen e tumorit, për të vazhduar jetën e pacientit është të paktën për një kohë. Speca të nxehtë nuk hanë shumë, dhe është i mbushur me pasoja të pakëndshme për gastro - traktin e zorrëve. Njerëzit që vuajnë nga gastrit, ulçerë stomakut, ulcerative kolit, dhe një numër të sëmundjeve të tjera të traktit digjestiv, duhet të përmbahen nga të hahet ushqimet pikante. Në të gjitha moderim e nevojshme, duke përfshirë ushqimin. Preferueshme për të përdorur atë si një masë parandaluese, mund të përdoret versionin pjepër ose përdorin një formë çekiç.

Një majë e vogël çdo ditë si një erëza, është alternativë e përshtatshme. Në këtë rast, ju mund të ndjeni efektin antimicrobial e frutave që do të mundësojë për të reduktuar incidencën e infeksionit bakterial dhe virale që shpesh harron ta kujtoj veten. Ajo duhet të mbahet mend se