Pronat e dobishme e panxhar kuqe


Rrepa e kuqe - një i njohur dhe shumë popullor në perime. Ajo shije si një shumë, por për shkak se panxhar janë rritur kudo. Por panxhar përdorur jo vetëm në gatim, por edhe për trajtimin e disa sëmundjeve dhe në cosmetology. Shijoni dhe pronat medicinale e panxharit të kuq me të drejtë të dalluar atë në mesin e pemëve dhe perimeve të tjera. Trajtimi i panxhar praktikuar mjekët e lashtë, Hipokrati, Avicenës, Dioscorides, Galen, Paracelsus dhe. Mjekët e Greqinë e lashtë besonin se lëng panxhar mund të kuruar sëmundje të enëve limfatike dhe të organeve të tretjes, anemi dhe ethe. Shkencëtarët e kohës sonë që shpjegojnë pronat e dobishme e panxhar kuqe, i referohen përmbajtjes së proteina, sheqerna, pektin, fibër, yndyrë, oksalik, citric, malik, acidet folik dhe Pantothenic, shumë vitamina.

Rrënjët panxhar gjithashtu përmbajnë hekur, magnez, kobalt, bakër, mangan, zink, fluori, janë në radhë të parë përmbajtjen e jodit e sodiumit unik dhe raporti kalciumit (10: 1). Në këtë drejtim, përdorimin e panxhar për ushqim, ata të lehtësuar shpërbërjen dhe largimin e kalciumit të tepërt nga trupi. Në panxhar përmban acid askorbik, e cila ka veprim kapillyaroukreplyayuschim. Prania e hekurit rrit efektin e trajtimit të disa forma e anemise. Sot, pronat shëruese të panxharit të kuq tashmë janë pa justifikim shkencor. Shkencëtarët në dekadat e fundit kanë qenë në gjendje të shpjegojë shumë prona të panxhar të kuq.


Ata provuar se betanin Betaine dhe panxhar kuqe ndihmojë të tretet proteina nga ushqimi dhe të kontribuojë në zhvillimin e choline, e cila përmirëson qelizat e mëlçisë, ul kolesterolin, forcon kapilarët, të normalizuar metabolizmin yndyrë. Pektin, fibër neperevaryvaemaya panxhar, acide organike në traktin digjestiv të thithin mikrobe helm izotopeve radioaktive kripëra, metalet e rënda dhe largimin e tyre nga trupi. Panxhar është një diuretik, anti-inflamator, laksativ, shërim, dhe efekt në rënie presion. Panxhar të freskët dhe lëng saj pengojnë rritjen e tumoreve kanceroze. Ky lëng i freskët panxhar është pothuajse tre herë më efektive ndenjur.

Por pronat e dobishme e panxhar i gatuar dhe lëng të zier është shumë më e dobët. Pronat e dobishme e panxhar të para në veprat e tij gjithashtu vuri në dukje mjekët hungareze dhe gjermane. Ata rekomandojnë të pijshëm lëng Raw 100 ml pas hahet mishi. Për trajtimin e anemisë mjekësisë tradicionale rekomandon marrjen e një përzierje e lëng panxhar, rrepkë dhe karrota. Përgatitja ajo mund të jetë si vijon: Mix sasi të barabartë të lëngje të freskëta tre perime, shishe lëng, të mbushur me syze të errëta dhe të mirë zakuporte. Shishe mblidhem brumë dhe vendin në furrë për ngrohje të ulët ose në furrë. Pas 03:00 shishe me lëng, hiqni dhe cool.

Lëng pije përgatitur gllënjkë mjekësore përpara se të hahet. Në trajtimin e anemisë, këto medikamente të ndihmojnë për të rritur nivelin e hemoglobinës dhe të përmirësojë përbërjen e gjakut. Gjithashtu përdorimi i përzierjeve e lëngje të ulur presionin e gjakut, mbani çehre të freskët dhe të lëkurës. Është gjithashtu e rekomanduar për të përdorur panxhar në trajtimin e ulçerë peptike në pH të ulët.
Në këtë sëmundje të pini një gjysmë gotë me lëng të freskët panxhar 3-5 herë në ditë. Para se të pini lëng, të mbajtur atë për disa orë në frigorifer. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të zorrë nervoz avulluar substancë. Lëng panxhar më i mirë i holluar me lëng të freskët karrota ose mollë.

Kur të ftohtë, sidomos në fëmijët, lëng i zier i dobishëm dhe efikas hundë larë panxhar, ose varros hundën në lëng të freskët. Por ky lëng duhet të qëndrojë në frigorifer. Atëherë ajo pak e ngrohtë në temperaturën e dhomës dhe të varrosur 2 pika në çdo vrimë hunde. Duke pirë dy gota lëng në ditë, trupi rrit numrin e qelizave të kuqe të gjakut dhe përmirëson gjakut, rrit imunitetin dhe rrit rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve. Njerëzit e famshëm të provuar për predispozicion për kancerin e njeriut. Ju duhet të pini një gotë me lëng panxhar dhe monitoruar ngjyrën e urinës tuaj.

Nëse urinës rozë, njeri ka një tendencë për kancer apo sëmundje është tashmë në vetvete. Në këtë rast, ju duhet të kalojnë një kontroll mjekësor për të sunduar nga diagnoza dhe trajtimi fillimin. Çdo njeri, unë mendoj se kjo është e njohur që në fazat e hershme të sëmundjes, onkologji shëruar plotësisht. Në zemër të mjekësisë Wadi tradicionale rekomandon të pijshëm infuzion me ujë të panxhar. Small lëng pjesë panxhar është shumë e dobishme gjatë menstruacioneve dhe menopauzës. Ajo zbut rrjedhën e saj dhe e përmirëson gjendjen e përgjithshme të trupit të femrës. Dhe nga rruga, pronat terapeutike me lëng panxhar kuqe do të ju lejojnë për të ruajtur freskinë e fytyrës, në qoftë se ajo merr 2 tbsp.

l. në gjysmën e një gotë me ujë para ngrënies disa muaj më vonë. Alexander,