Pronat e dobishme e lëng buckthorn detit


Që nga kohët e lashta, qenë të njohur pronat e dobishme e buckthorn detit. Në Greqinë e lashtë, kjo kokrra të kuqe është dhënë për ushtarët për të rritur durimin. Seabuckthorn në gatim vjetër bë bazë për bërjen pije për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Sot hedhin buckthorn në të gjithë vendin, dhe pronat unike dhe të dobishme e lëng buckthorn detit është përdorur në të dy mjekësi tradicionale, si dhe zyrtar për trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Dhe e gjithë kjo buckthorn deti është i pasur me acid malic, vaj yndyror, carotene, vitamina C dhe B dhe shumë minerale të ndryshme. Duke ligjit bimë buckthorn është konsideruar unike sepse vitaminë C, e cila është në frytin e tij, nuk shkatërruan edhe kur gatuar.

Kjo është për shkak se manaferrat e detit-buckthorn asnjë askorbinokvidazy. Kjo kokrra të kuqe është një nga më të pasur në vitamina. Përbërja e frutave buckthorn deti është grup i tërë i yndyrë shpjegueshëm vitamina, të aftë për të dobësisë apo sëmundje të japë forcën e nevojshme dhe energji për trupin holluar. Në prodhimin e barnave të përdorura fara, gjethe, frutat e detit buckthorn. Manaferrat buckthorn shije të thartë, me erë të veçantë të këndshme. Lëng buckthorn detit është shtrydhur nga fruta. Bazuar pije frutash lëng make, pije frutash, karamele, bllokim. Por tortë është se prodhimi i lëngut të përdoret për të siguruar të çmuar vaj buckthorn det.


Përveç kësaj, manaferrat buckthorn detit mund të jenë të ngrira ose të gatuar me to komposto dhe dehja.

Lëng buckthorn Deti është përdorur për trajtimin e beriberi, sepse ajo përmban një numër të madh të njerëzve të vlefshëm për vitamina dhe minerale. Konsideroni vetitë themelore të aplikimit detit buckthorn dhe komponentëve të tij për trajtimin e: 1) Në kancerin e stomakut është e rekomanduar për të përdorur buckthorn det lëng frutash një lugë gjelle 4-5 herë në ditë. 2) Kur sëmundjet e zemrës duhet të pini çdo ditë një gjysmë gotë me lëng. Lëng buckthorn Deti nuk do të vendosen kolesterolit në muret e anijes, liquefying dhe presionin normalizimin e gjakut dhe shkalla e zemrës, duke rritur qarkullimin e gjakut. 3) Përdorimi i përditshëm i detit lëng buckthorn një gjysmë filxhan, i lejon trupit për të marrë një parandalim të mirë.

Ai trajton goditje dhe hipertensionit, për shkak të përbërjes së saj ekzistues të vitaminës E, siguron qëndrueshmëri dhe elasticitetin e enëve të gjakut. 4) Si pjesë e lëng buckthorn detit përmban vitaminë K, e cila normalizes koagulimit të gjakut. Duke reduktuar kështu rrezikun e mpiksjen e gjakut në enët. 5) Seabuckthorn heq kolesterolit nga trup. 6) Pacientët me presion të hipertensionit dl normalizimit këshilluar për të pirë det-buckthorn lëng çdo ditë, në shkallë prej 1 dhjetorit lëng i 1 kg pacientit. 7) Gjatë përgatitjes së grave për lindjen e fëmijës dhe shtatzënisë, mjekët rekomandojnë marrjen e detit lëng buckthorn një gjysmë gotë në ditë. Sepse ajo përmban një numër të madh të "femërore" vitaminë E, e cila stimulon sistemin imunitar, forcon trupin.

Për të rritur imunitetin e foshnjës në muajt e parë të jetës duhet të shtohet në ushqime lëng buckthorn, që nga pikat, duke rritur doza gjithashtu bie në mungesë të çrregullime të tretjes dhe alergjitë. 9) Pacientët me anginë, sinusit, malcim nullesh, stomatiti, glossitis, sëmundjeve të tjera infektive dhe inflamatore të kavitetit oral duhet shpëlarje gojën me një përzierje me ujë dhe lëng të freskët të detit buckthorn. 10) Seabuckthorn promovon shërimin e sipërfaqeve plagë dhe largimin e radionuclides nga trupi gjatë lëndimeve të rrezatimit për shkak të përmbajtjes së lartë të beta-carotene. Në këtë rast, lëng buckthorn detit, vaj buckthorn detit dhe i çmuar.

Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha avantazhet e lëng buckthorn detit, ajo ka contraindications saj. Për shkak të faktit se ka një numër të madh të acideve, ata mund të merrni inatosur mur përflakur stomak. Manaferrat aq të freskëta dhe lëng buckthorn detit nuk duhet të merren për njerëzit që vuajnë nga gastrit, ulçerë duodenale dhe urolithiasis stomakut, pancreatitis, cholecystitis akute, alergjik në vitaminë A. Vahan Gasparyan,